Co warto zobaczyć w Pradze? Wyjątkowe miejsca na mapie stolicy Czech oczami Mariusza Szczygła

Co warto zobaczyć w Pradze? Wyjątkowe miejsca na mapie stolicy Czech oczami Mariusza Szczygła
Wyjątkowa Praga oczami Mariusza Szczygła
Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Praga to miasto, które każdego roku zachwyca turystów z całego świata. Na co warto zwrócić w niej szczególną uwagę podczas organizowania własnej wycieczki? Odpowiedzi na to pytanie udzielił w Dzień Dobry Wakacje dziennikarz Mariusz Szczygieł, autor "Osobistego przewodnika po Pradze".
Artykuł w skrócie:
  • Mariusz Szczygieł stworzył swój własny przewodnik po Pradze, o którym opowiedział w Dzień Dobry Wakacje
  • Dziennikarz podzielił się kilkoma miejscami na mapie Czech, które szczególnie zapadły mu w pamięć
  • Zdradził też, co Czesi sądzą o Polakach

Jakie miejsca w Czechach pokochał Mariusz Szczygieł?

Mariusz Szczygieł zdradził w Dzień Dobry Wakacje, że Czesi podchodzą do języka polskiego z dużą dozą humoru.

- Uważają, że my mówimy, jakby dziecko sepleniło. Oba nasze narody traktują język sąsiadów jako karykaturę własnego - zaznaczył.

Dziennikarz podkreślił także, że wydany przez niego przewodnik po Pradze powstał już 5 lat temu, a ostatnio został zaktualizowany.

- To jest wznowienie. Poprzedni był taki przedpandemiczny, bo kilku miejsc już nie ma albo nie działają. To jest nowe wydanie - powiedział.

Jakie miejsca w Pradze skradły serce Mariusza Szczygła?

- Zawsze idę odwiedzić takiego konia, który wisi pod dachem Pałacu Lucerna. To jest ten sam Św. Wacław na koniu, który jest na Placu Wacława, ale Dawid Czerny - rzeźbiarz, którego bardzo lubią Polacy, bo on ozdabia Pragę swoimi zabawnymi rzeźbami - wsadził go na takiego zdechłego konia - podkreślił dziennikarz.

Gość Dzień Dobry Wakacje wspomniał również o fascynującej czeskiej architekturze.

- Bardzo lubię też kubistyczne domy. Nie każdy wie, że Praga ma sporo kubistycznych domów, ale niekubistyczne latarnie. Kubizm rozwijał się w sztuce, rzeźbie, malarstwie, a Czesi rozwinęli go w architekturze - wyjaśnił Mariusz Szczygieł.

Mariusz Szczygieł o Czechach i Polakach

Dziennikarz zwrócił także uwagę na ważną kwestię, jaką jest w Czechach podejście do przekazywanych z pokolenia na pokolenie zwyczajów.

- Czesi kochają tradycję, oni bardzo pielęgnują swoje zwyczaje - zaznaczył.

Mariusz Szczygieł wspomniał przy tym również o swojej znajomej Czeszce, która nie wyrzuciła żadnego listu ani zaproszenia, jakie otrzymała. W Dzień Dobry Wakacje nie zabrakło również zabawnej anegdoty dotyczącej Polaków.

- Są miejsca turystyczne w Pradze, gdzie nie znoszą Polaków, bo Polacy zawsze muszą zabrać głos zabrać. Jak przewodnik coś opowiada, to oni wyciągają mój przewodnik, czyli tę żółtą książeczkę i mówią: "Pan Mariusz to inaczej napisał" - podsumował dziennikarz ze śmiechem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości