Słowacja

  Słowacja

  Zamek Orawski uchodzi za jeden z najciekawszych i najładniejszych zamków na Słowacji, a także w całej Europie. Nic więc dziwnego, że ciągną tutaj rzesze turystów, a sam zamek określa się mianem cudu natury.

  Ewa Chwałko jest pierwszą kobietą w Polsce i drugą na świecie, która samotnie przeszła Łuk Karpat. Jej wyprawa trwała 84 dni podczas których pokonała 2,5 tys. km. Aby osiągnąć swój cel, musiała nie tylko walczyć ze zmęczeniem czy warunkami pogodowymi, ale także stanąć oko w oko z niedźwiedziem. O przygotowaniach do wyprawy i przygodach, które ją spotkały opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Spisz to region położony na północy Słowacji, choć jego niewielka część należy również do Polski. Polski Spisz nie jest tak sławny jak jego słowacka część, natomiast całość regionu należy do jednych z chętniej odwiedzanych przez pasjonatów górskich wędrówek miejsc w Europie.

  Bratysława – co zwiedzać w tym urokliwym niewielkim mieście? Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie stolica Słowacji? Zabytki, ciekawe miejsca, ceny i noclegi, słowem – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wizytą w Bratysławie.

  Zdziar to słowacka wieś, która od lat jest jedną z najbardziej znanych baz wypadowych w tej części Słowacji. To miejsce oferujące wiele atrakcji zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i letnich. Dowiedz się, co ciekawego można zobaczyć i robić w Zdziar.

  Początki Czerwonego Klasztoru wiążą się z dosyć mroczną historią. Węgierski magnat Kokosz Berzeviczy na początku XIV wieku zamordował Fryderyka z Hrchowa. W wyniku wyroku sądu z 1307 roku jako zadośćuczynienie musiał wybudować 6 klasztorów, a także zamówić... 4 tysiące mszy za spokój duszy swojej ofiary.

  Mecz Polska-Słowacja rozpocznie zmagania naszej reprezentacji na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Spotkanie na stadionie w Sankt Petersburgu zaczyna się o godz. 18:00. Nie wszyscy jednak są kibicami futbolu. Dla osób niezainteresowanych występem biało-czerwonej drużyny w ramach Euro 2020 przygotowaliśmy alternatywę. Sprawdźcie, co ciekawego można obejrzeć w TVN i na Player.pl.

  Orawa to historyczna kraina znajdująca się przy polskiej granicy ze Słowacją. Tutejsza oferta wypoczynkowa jest bardzo bogata. Coś interesującego dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sportu, jak i obiektów historycznych.

  Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że Polacy należący do grup największego ryzyka, czyli np. seniorzy po 70. roku życia, mogliby zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, kiedy w nich przebywają albo chcą skorzystać z takiej możliwości. W praktyce jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Sprawdź, gdzie i jak można to zrobić.

  Słowaczka Barbara Jurcova pomogła Mikołajowi Reyowi odkryć smaki swojego kraju. Przygotowali razem tradycyjne słowackie danie. Co to było? Jak im wyszło? Zobaczcie!

  O małej mieścinie na Słowacji - Medzilaborce nikt pewnie by nie słyszał, gdyby nie Andy Warhol. I choć sam nigdy tu nie był, w miejscowości znajdują się: pensjonat i ulica jego imienia oraz muzeum, które zwiedził Łukasz Radwan. Przy tej okazji postanowił sprawdzić informacje, które krążą na temat znanego artysty. Zobaczcie, które z nich są prawdziwe, a które wymyślone. Czy rzeczywiście był uzależniony od narkotyków, nie był religijny i hodował na raz dwadzieścia pięć kotów?

  Zapraszamy na niedzielę z Dzień Dobry TVN. A w programie: słynny Gordon Ramsay powiedział o niej "Nie chciałbym z nią zostać sam na sam w pokoju". U nas: Magda Gessler prosto z castingów Masterchefa. W programie także: co z kobietą robi miłość? Przekonacie się na planie teledysku Haliny Mlynkowej w Słowacji. A potem: w cztery oczy z najzabawniejszym duetem w Hollywood: Drew Barrymore i Adamem Sandlerem. Zapraszamy w niedzielę od 8:30!

  Okazuje się, że spuścizna najgenialniejszych ekonomistów może mieć wpływ na nasze małżeństwo. Dwie amerykańskie dziennikarski,Paula Szuchman i Jenny Anderson, w swojej książce „Ekonomia miłości” postanowiły udowodnić, że podstawowe zagadnienia ekonomiczne pomagają w rozdziale prac domowych, częstotliwości życia seksualnego, a nawet w trakcie małżeńskich kłótni. Czy im się to udało? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Jacek Stachursky oraz Anna Ostaszkiewicz- ekspert finansowy, prowadząca program „Pogromcy długów”.