Vlkolínec (po polsku Wilkoliniec) to skansen w środkowej Słowacji, położony wśród gór. W obrębie osady zachowały się nie tylko zrębowe domy, ale i cały układ wsi oraz inne zabytkowe budynki. To unikatowy zespół architektury drewnianej. W latach 90. XX wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół rozpościera się widok na malownicze pola i góry.
Vlkolínec to żywy skansen położony na górzystych terenach centralnej Słowacji. Jest zachowaną w całości wsią góralską. Obecnie stanowi część miasta Rużomberk.
Zobacz wideo: Podróże po świecie
Podróże po świecie
Podróże po świecie
Vlkolínec na Słowacji – położenie
Vlkolínec to osada położona w samym sercu Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Liptów. Dawniej była osobną wsią, dzisiaj administracyjnie podlega pod miasto Rużomberk, ale od miasta dzieli ją 7 km. Skansen Vlkolínec znajduje się w malowniczym paśmie górskim Karpat Zachodnich o nazwie Wielka Fatra. Leży na terenie Parku Narodowego Wielka Fatra. Ze wsi rozpościera się widok na górę Sidorovo o wysokości 1099 m n.p.m.
Jak wygląda skansen Vlkolínec?
Skansen Vlkolínec zajmuje powierzchnię 4,9 ha i obejmuje 45 drewnianych domów razem z gospodarstwami. Jest jedną z dziesięciu słowackich wiosek uznanych za rezerwaty. W 1993 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Vlkolínec to przykład doskonale zachowanej średniowiecznej architektury wiejskiej w Karpatach. Tym, co wyróżnia tę osadę na tle innych tego typu rezerwatów, jest fakt, że zachowała się w całości, razem ze wszystkimi budynkami: domami, kościołem, dzwonnicą, szkołą i całym układem urbanistycznym. Jest unikatowym zespołem wiejskich zabudowań i najlepiej zachowaną wsią w całym w Łuku Karpackim. W skansenie Vlkolínec można zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądała typowa, dwurzędowa osada góralska. Przez środek wioski płynie strumień, a wokół ciągną się wąskie pasy pól. One także podlegają ochronie. Skansen Vlkolínec wyróżnia się także tym, że w wiosce nadal żyją mieszkańcy. Dlatego często bywa nazywany żywym skansenem.
Zobacz wideo: Jak zacząć podróżować z dzieckiem?
Historia wsi Vlkolínec
Prawdopodobnie nazwa Vlkolínec pochodzi od słowackiego słowa "vlk" (wilk). Pierwsza historyczna wzmianka o wsi Vlkolínec pochodzi z 1376 r. Uważa się jednak, że istniała już dużo wcześniej i powstała w X wieku. Osadę zamieszkiwali węglarze i drwale. Mimo tak odległych początków większość budynków w osadzie pochodzi z XIX wieku. W 1882 r. wieś Vlkolínec stała się częścią Rużomberku. 13 domów spłonęło w czasie II wojny światowej.
Domy w skansenie Vlkolínec
Każdy dom we wsi Vlkolínec jest zbudowany z drewnianych bali, pokryty gontem i składa się z dwóch lub trzech izb. W przedsionku znajduje się kuchnia z piecem. Podłoga w pokoju jest drewniana, a w pozostałych pomieszczeniach wykonana z udeptanej gliny. Gospodarstwa są zbudowane na wąskich działkach i składają się ze stajni, stodoły i szopy na tyłach. W kilku domach zorganizowano muzeum, w którym można obejrzeć przedmioty związane z codziennym życiem wsi. Niektóre z domów są wynajmowane turystom.
Atrakcje skansenu Vlkolínec
Oprócz samych domów we wsi znajduje się drewniana dzwonnica z 1770 r., barokowy murowany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z 1875 r. i budynek szkoły, a także zrębowa studnia z 1860 r. Kościół jest jedynym murowanym budynkiem w obrębie osady. W Vlkolínecu można też odwiedzić drewniany plac zabaw dla dzieci i sklepiki z tradycyjnymi produktami, np. wytwarzanymi z miodu. Przy wejściu do skansenu turystów witają drewniane rzeźby, wykonane współcześnie i stylizowane na ludowe.
Zobacz także:
- Zakrzówek – nurkowanie, wspinaczka i piękne widoki. Dlaczego warto tam pojechać?
- Pantanal – raj na ziemi
- Co warto zobaczyć w Melbourne? Atrakcje miasta
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: alexander uhrin/Getty Images