Podróże

Zakrzówek – nurkowanie, wspinaczka i piękne widoki. Dlaczego warto tam pojechać?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zakrzówek

Większość turystów, wybierając się do Krakowa, skupia się na Starym Mieście, Wawelu i Sukiennicach. Jednak miasto to oferuje znacznie więcej atrakcji. Szczególnie w cieplejszych miesiącach można tam podziwiać piękno natury, np. wybierając się nad zalew Zakrzówek.

Miejsce to jest nie tylko atrakcją turystyczną. Również mieszkańcy Krakowa chętnie spędzają wolny dzień nad zalewem Zakrzówek. Wybierają się tam zarówno grupki znajomych, jak i rodziny z dziećmi. Jak powstało to miejsce i dlaczego warto je odwiedzić?

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dlaczego warto odwiedzić Zakrzówek?

Teren zalewu Zakrzówek to niezwykle malownicza okolica, znajdująca się w środku jednego z największych polskich miast. Dlatego wybierając się na nieco dłuższy wyjazd do Krakowa, warto poświęcić przynajmniej jeden dzień, by odpocząć nieco od zgiełku i pośpiechu mieszkańców. Sam zalew składa się z dwóch zbiorników, połączonych ze sobą przesmykiem. Czysta woda, mnóstwo zieleni i strome, wapienne skały nadają temu miejscu mnóstwo uroku. Wiele osób wybiera się tam na piknik lub przejażdżki rowerowe, np. wokół zbiornika. Należy jednak pamiętać, że na krakowskim Zakrzówku obowiązuje zakaz kąpieli.

Nurkowanie w Zakrzówku – dlaczego warto go spróbować?

Zalew Zakrzówek w Krakowie to również doskonałe miejsce dla miłośników nurkowania. Możliwe jest zapisanie się na kurs dla początkujących lub zaawansowanych, a nawet na szkolenia specjalistyczne, np. deep-diver, nurkowania wrakowego, a nawet fotografii podwodnej. Zimą, dla śmiałków, istnieje także możliwość nurkowania pod lodem. Wybór chłodniejszej pory roku ma też pewne plusy, panuje wtedy bowiem znacznie lepsza widoczność, sięgająca 10-15 m. W porównaniu do zaledwie 3-8 m w lecie, jest to dobry wynik, szczególnie dla osób, które marzą o podwodnej sesji zdjęciowej.

Podczas nurkowania w Zakrzówku miłośników tego sportu czeka również wiele innych atrakcji, w tym spoczywające na dnie zbiornika pojazdy, takie jak samochód Fiat 125p kombi, autobus czy niebieska Nysa, dawna przebieralnia pracujących w kamieniołomie górników, platforma do ćwiczeń, a nawet lustra czy tablica papieska, upamiętniająca pracującego tam niegdyś polskiego papieża, Jana Pawła II.

Wspinaczki w Zakrzówku – nieco zapomniane miejsce

Odkąd w Krakowie powstało wiele sztucznych ścianek wspinaczkowych, Zakrzówek jako miejsce do uprawiania tego sportu nieco stracił na popularności. W dalszym ciągu jednak jest on chętnie odwiedzany przez zwolenników uprawiania go w naturalnym terenie. Szczególnie upodobali sobie to miejsce miłośnicy wspinaczki drytoolowej, jest ono nawet polecane dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tego typu aktywnością. Większość ścian jest tu pionowa, a samo miejsce pozwala doskonale wyćwiczyć umiejętność wspinania. Należy jednak pamiętać, że wapień jest dość kruchy, dlatego nigdy nie można zapominać o kasku.

Kontrowersje na Zakrzówku

Chociaż sam zalew Zakrzówek cieszy się dużą popularnością również wśród mieszkańców Krakowa, od pewnego czasu narzekają oni na to miejsce. Wszystko ze względu na wprowadzenie opłat za wstęp. Wynajmująca teren firma ogrodziła go, co nie spodobało się szczególnie osobom, które od dawna odwiedzały ten malowniczy zakątek. Z tego względu pojawiły się również konflikty. Co pewien czas w ogrodzeniu robione są dziury, przez które część osób próbuje dostać się nad zalew, jednak często szybko są oni odszukiwani przez ochronę terenu. Jak zostanie rozwiązana ta sprawa? Na razie nie są planowane żadne zmiany.

Dojazd nad Zakrzówek

Krakowski Zakrzówek znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum miasta, jednak w dalszym ciągu łatwo dostać się tam nawet komunikacją miejską. Wystarczy skierować się na południowy zachód od centrum i dotrzeć do ul. Kapelanka, a następnie przejść w stronę zbiornika ul. Salezjańską lub Wyłom. Możliwy jest także dojazd samochodem. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy na danym terenie nie ma zakazu parkowania.

Zalew Zakrzówek w Krakowie – zagrożenia

Krakowski Zakrzówek powstał na terenie dawnego kamieniołomu wapienia. Zalany wodą został dopiero w 1990 roku. Dziś głębokość zbiornika w najgłębszych miejscach wynosi ok. 32 metry. Zarówno ze względu na kruchość skał, jak i poziom wody w zalewie, należy zachować szczególną ostrożność podczas pobytu w tym miejscu. Niejednokrotnie bowiem zdarzały się tam wypadki, w dużej mierze spowodowane nieuwagą wypoczywających nad akwenem osób.

Zalew Zakrzówek to piękne miejsce, idealne na wypoczynek, a także na uprawianie sportów ekstremalnych. Będąc w Krakowie, koniecznie trzeba go odwiedzić.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Krzysztof Nahlik/Getty Images

Pozostałe wiadomości