Materiał promocyjny

Ciekawe miejsca na Mazowszu. Szlaki turystyczne, atrakcje i dzika przyroda

Odpocznij na Mazowszu
Odpocznij na Mazowszu
Źródło: materiały promocyjne
Mazowsze to wyjątkowy region Polski, będący idealnym kierunkiem na weekendowy wyjazd lub dłuższy wypoczynek. Osoby, które lubią zwiedzać miasta lub te, które wolą spędzać czas bliżej natury – znajdą tu coś dla siebie. Odpocznij na Mazowszu i sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić. 

Mazowsze - podróże rowerem, kajakiem lub pieszo

Mazowsze może poszczycić się licznymi atrakcjami turystycznymi, bogatą ofertą kulturalną oraz sporą ilością zabytków. Warto więc w czasie wakacji zaplanować kilka dni na podróż po mazowieckich zakątkach.

Dla fanów aktywnego spędzania czasu, nie lada gratką będzie przemierzanie Mazowsza na rowerze lub pieszo. W tym celu warto odwiedzić m.in. gminę Nasielsk, oddaloną niespełna 50 km od Warszawy. Znajdziemy tam sieć szlaków dla turystów pieszych i rowerzystów. Czarny szlak rowerowy ma 24 km długości i jest przedłużeniem "Pułtuskiego szlaku rowerowego", biegnącego przez tereny gminy Serock. Punkt startowy znajduje się na granicy Zabłocia i Jaskółowa. Na trasie będziemy mogli podziwiać malownicze tereny pełne wiejskich krajobrazów, ale i dzikiej natury.

Piesi mogą wybrać się np. na niebieski szlak "Cztery pory roku" nad rzeką Wkrą. To 18,5 kilometrowa trasa, która w zdecydowanej większości prowadzi ścieżkami przez nadwkrzańskie tereny z dala od wielkomiejskiego hałasu. Pośród zróżnicowanych krajobrazowo terenów można zobaczyć liczne źródełka, strumyki, a także oczka wodne po starorzeczach.

Miłośnicy spędzania czasu nad wodą zdecydowanie nie będą narzekać na nudę. Wartym odwiedzenia miejscem jest m.in. Zalew Sobótka w Płocku. To miejskie kąpielisko uchodzi za jedno z najczystszych na Mazowszu. Wypocząć można na rozległej plaży lub na wodzie, co zapewnia dobrze przygotowana infrastruktura z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Dla rodzin z dziećmi wydzielono specjalną część z 40-metrową zjeżdżalnią.

Z kolei Jezioro Zegrzyńskie od lat przyciąga amatorów żeglarstwa, windsurfingu, wioślarstwa i innych sportów motorowodnych. Natomiast najlepsze warunki do kąpieli i relaksu na plaży znajdziemy na południowym brzegu jeziora.

Mazowsze można przemierzać również kajakami. Spływ Bzurą i Utratą to jedyny w swoim rodzaju szlak kajakowy, który prowadzi przez zabytkowy park w Żelazowej Woli. To właśnie w tej mazowieckiej wsi urodził się wybitny kompozytor Fryderyk Chopin.

Mazowsze - miejskie atrakcje

Płock jest historyczną stolicą Mazowsza. Nadwiślańskie bulwary, Wzgórze Tumskie czy uliczki Starego Miasta urzekają nie tylko mieszkańców, turystów, ale i... filmowców! Sceny do trzech odcinków kultowego serialu "Stawka większa niż życie" o perypetiach porucznika Hansa Klossa, nakręcono właśnie w płockiej scenerii. Z kolei słynny reżyser Jerzy Skolimowski nagrał w Płocku sceny do filmu "Walkower".

W Płocku znajdziemy wiele urokliwych zakątków i zabytkowych miejsc. To m.in. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Zamek książąt mazowieckich czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Warte odwiedzenia są również: Stary Rynek, ulica Tumska - z turystycznym deptakiem, czy ulica Grodzka - najstarsza w Płocku.

Świetnym miejscem na wakacyjny wypoczynek będzie również Pułtusk. Niewątpliwą atrakcją jest najdłuższy rynek w Europie, prostokątny plac w centrum miasta ma aż 380 metrów długości. Ponadto miasto przecinają liczne kanały, przez co Pułtusk bywa nazywany "Wenecją Mazowsza". Rejs gondolą będzie dobrym pomysłem na wycieczkę lub - w wersji dla zakochanych - na romantyczną kolację na łodzi. Warto zobaczyć też Bazylikę Kolegiacką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny czy Muzeum Regionalne w budynku ratusza. Godnym polecenia miejscem jest również kąpielisko miejskie nad Narwią z widokiem na dawny zamek biskupów płockich.

Pułtusk czeka również na kamperowców, którzy przemierzają Mazowsze. Hotel Zamek Pułtusk Dom Polonii udostępnił przyjezdnym tzw. "Camper System", czyli stanowiska serwisowe. Ponadto przyjezdni mogą skorzystać z miejsc postojowych nad Narwią, gdzie dostępne są przyłącza do prądu oraz kubły na odpady. Strefa kamperowa zajmuje wydzieloną część parkingu, tuż przy hotelu.

Pułtusk "Camper System"
Pułtusk "Camper System"
Źródło: materiały promocyjne

Warka i jej okolice to jedno z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Wizytówką miasta jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zespół pałacowo-parkowy w Winiarach. Wśród drzew stoi klasycystyczny pałacyk, którego historia sięga początków XVII w.

Odpocząć na Mazowszu można również w Radomiu. Zaraz po Warszawie jest największym miastem w województwie. Pełno tu zabytków architektury sakralnej i świeckiej z różnych epok. Wartym uwagi miejscem jest Muzeum Wsi Radomskiej. Turyści mogą wędrować po liczącej 32,5 hektara wiosce, w której zgromadzono skarby wiejskiej architektury, m.in. XVIII-wieczny dworek, zabytkowy, drewniany kościół, największy w Polsce zespół wiatraków czy wodne młyny i chłopskie zagrody.

Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej
Źródło: materiały promocyjne

Dzika przyroda Mazowsza

Miłośnicy przyrody i nieokiełznanej natury mogą odkryć niezwykłe tereny Puszczy Kozienickiej. Lasy rozciągają się po horyzont, są też doliny rzeczne Radomki i Zagożdżonki oraz wzniesienia wydmowe i bagna. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się ścieżka prowadząca do Królewskich Źródeł. Nazwa trasy pochodzi od znajdującego się tam źródełka, z którego pił wodę król Władysław Jagiełło. Aby odnaleźć legendarny wodopój, należy dotrzeć do mostu w Kajzerówce - to 3,5 km od Kozieniec. Tam rozpoczyna się szlak do źródła o długości 3 km. Po drodze przejdziemy przez rozlewiska rzeki Zagożdżonki. Na pokonanie drogi należy przeznaczyć około 2 godzin.

Królewskie Źródła
Królewskie Źródła
Źródło: materiały promocyjne

Kolejnym atrakcyjnym miejscem dzikiej odsłony Mazowsza są okolice rzeki Radomki, lewobrzeżnego dopływu Wisły. Rozdziela lasy dwóch puszcz – Kozienickiej i Stromeckiej i graniczy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym. Na Radomce można urządzić spływ kajakowy, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. To będzie niezapomniana przygoda urozmaicona pięknymi pejzażami - wśród łąk, lasów, trawiastych wysepek, a także piaszczystych plaż.

Odpocznij na mazowieckiej wsi

Będąc na Mazowszu można odwiedzić Dwór Mościbrody. To piękny budynek otoczony ogrodem i parkiem, wnętrza z mnóstwem drobiazgów odnoszących się do szlacheckiej historii i tradycji, ale również pyszne jedzenie z legendą tego miejsca – karpiem z własnych stawów. To świetne miejsce na weekend, by wypocząć, oderwać się od zgiełku miasta i zwolnić tempo wśród zielonej przyrody. Kolejnym ciekawym miejscem jest wieś Liw, w której mieści się gotycki zamek wybudowany na mokradłach. To siedziba Muzeum-Zbrojowni, miejsce corocznych turniejów rycerskich z pokazami walk pieszych i konnych oraz walkami na miecze i topory. Organizowane są tu: jarmark średniowieczny, warsztaty rzemiosła oraz wiele innych imprez, nawiązujących do wyjątkowej historii miejsca i kultury regionu.

Zamek w Liwie
Zamek w Liwie
Źródło: fot. Ryszard Sakowski

Mazowsze warto przemierzyć wzdłuż i wszerz. Malownicze tereny można podziwiać podczas pieszej wędrówki, przejażdżki rowerem, a nawet w trakcie kajakowego spływu. Piękno dzikiej przyrody potrafi zachwycić. Równie atrakcyjne są plaże nad rzekami, jeziorami i zalewami. Fani historii znajdą tu mnóstwo zabytkowych miejsc, zamków i muzeów. Mazowsze - serce Polski będzie doskonałym kierunkiem na weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż, by odkryć niesamowite zakamarki tego regionu.

Więcej atrakcji tego regionu Polski znajdziesz na stronie Moda na Mazowsze

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zmiany w Dzień Dobry TVN. Produkcja programu szykuje wielką niespodziankę

Zmiany w Dzień Dobry TVN. Produkcja programu szykuje wielką niespodziankę

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas