Materiał promocyjny

Ciekawe miejsca na Mazowszu. Szlaki turystyczne, atrakcje i dzika przyroda

Odpocznij na Mazowszu
Odpocznij na Mazowszu
Źródło: materiały promocyjne
Mazowsze to wyjątkowy region Polski, będący idealnym kierunkiem na weekendowy wyjazd lub dłuższy wypoczynek. Osoby, które lubią zwiedzać miasta lub te, które wolą spędzać czas bliżej natury – znajdą tu coś dla siebie. Odpocznij na Mazowszu i sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić. 

Mazowsze - podróże rowerem, kajakiem lub pieszo

Mazowsze może poszczycić się licznymi atrakcjami turystycznymi, bogatą ofertą kulturalną oraz sporą ilością zabytków. Warto więc w czasie wakacji zaplanować kilka dni na podróż po mazowieckich zakątkach.

Dla fanów aktywnego spędzania czasu, nie lada gratką będzie przemierzanie Mazowsza na rowerze lub pieszo. W tym celu warto odwiedzić m.in. gminę Nasielsk, oddaloną niespełna 50 km od Warszawy. Znajdziemy tam sieć szlaków dla turystów pieszych i rowerzystów. Czarny szlak rowerowy ma 24 km długości i jest przedłużeniem "Pułtuskiego szlaku rowerowego", biegnącego przez tereny gminy Serock. Punkt startowy znajduje się na granicy Zabłocia i Jaskółowa. Na trasie będziemy mogli podziwiać malownicze tereny pełne wiejskich krajobrazów, ale i dzikiej natury.

Piesi mogą wybrać się np. na niebieski szlak "Cztery pory roku" nad rzeką Wkrą. To 18,5 kilometrowa trasa, która w zdecydowanej większości prowadzi ścieżkami przez nadwkrzańskie tereny z dala od wielkomiejskiego hałasu. Pośród zróżnicowanych krajobrazowo terenów można zobaczyć liczne źródełka, strumyki, a także oczka wodne po starorzeczach.

Miłośnicy spędzania czasu nad wodą zdecydowanie nie będą narzekać na nudę. Wartym odwiedzenia miejscem jest m.in. Zalew Sobótka w Płocku. To miejskie kąpielisko uchodzi za jedno z najczystszych na Mazowszu. Wypocząć można na rozległej plaży lub na wodzie, co zapewnia dobrze przygotowana infrastruktura z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Dla rodzin z dziećmi wydzielono specjalną część z 40-metrową zjeżdżalnią.

Z kolei Jezioro Zegrzyńskie od lat przyciąga amatorów żeglarstwa, windsurfingu, wioślarstwa i innych sportów motorowodnych. Natomiast najlepsze warunki do kąpieli i relaksu na plaży znajdziemy na południowym brzegu jeziora.

Mazowsze można przemierzać również kajakami. Spływ Bzurą i Utratą to jedyny w swoim rodzaju szlak kajakowy, który prowadzi przez zabytkowy park w Żelazowej Woli. To właśnie w tej mazowieckiej wsi urodził się wybitny kompozytor Fryderyk Chopin.

Mazowsze - miejskie atrakcje

Płock jest historyczną stolicą Mazowsza. Nadwiślańskie bulwary, Wzgórze Tumskie czy uliczki Starego Miasta urzekają nie tylko mieszkańców, turystów, ale i... filmowców! Sceny do trzech odcinków kultowego serialu "Stawka większa niż życie" o perypetiach porucznika Hansa Klossa, nakręcono właśnie w płockiej scenerii. Z kolei słynny reżyser Jerzy Skolimowski nagrał w Płocku sceny do filmu "Walkower".

W Płocku znajdziemy wiele urokliwych zakątków i zabytkowych miejsc. To m.in. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Zamek książąt mazowieckich czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Warte odwiedzenia są również: Stary Rynek, ulica Tumska - z turystycznym deptakiem, czy ulica Grodzka - najstarsza w Płocku.

Świetnym miejscem na wakacyjny wypoczynek będzie również Pułtusk. Niewątpliwą atrakcją jest najdłuższy rynek w Europie, prostokątny plac w centrum miasta ma aż 380 metrów długości. Ponadto miasto przecinają liczne kanały, przez co Pułtusk bywa nazywany "Wenecją Mazowsza". Rejs gondolą będzie dobrym pomysłem na wycieczkę lub - w wersji dla zakochanych - na romantyczną kolację na łodzi. Warto zobaczyć też Bazylikę Kolegiacką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny czy Muzeum Regionalne w budynku ratusza. Godnym polecenia miejscem jest również kąpielisko miejskie nad Narwią z widokiem na dawny zamek biskupów płockich.

Pułtusk czeka również na kamperowców, którzy przemierzają Mazowsze. Hotel Zamek Pułtusk Dom Polonii udostępnił przyjezdnym tzw. "Camper System", czyli stanowiska serwisowe. Ponadto przyjezdni mogą skorzystać z miejsc postojowych nad Narwią, gdzie dostępne są przyłącza do prądu oraz kubły na odpady. Strefa kamperowa zajmuje wydzieloną część parkingu, tuż przy hotelu.

Pułtusk "Camper System"
Pułtusk "Camper System"
Źródło: materiały promocyjne

Warka i jej okolice to jedno z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Wizytówką miasta jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zespół pałacowo-parkowy w Winiarach. Wśród drzew stoi klasycystyczny pałacyk, którego historia sięga początków XVII w.

Odpocząć na Mazowszu można również w Radomiu. Zaraz po Warszawie jest największym miastem w województwie. Pełno tu zabytków architektury sakralnej i świeckiej z różnych epok. Wartym uwagi miejscem jest Muzeum Wsi Radomskiej. Turyści mogą wędrować po liczącej 32,5 hektara wiosce, w której zgromadzono skarby wiejskiej architektury, m.in. XVIII-wieczny dworek, zabytkowy, drewniany kościół, największy w Polsce zespół wiatraków czy wodne młyny i chłopskie zagrody.

Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej
Źródło: materiały promocyjne

Dzika przyroda Mazowsza

Miłośnicy przyrody i nieokiełznanej natury mogą odkryć niezwykłe tereny Puszczy Kozienickiej. Lasy rozciągają się po horyzont, są też doliny rzeczne Radomki i Zagożdżonki oraz wzniesienia wydmowe i bagna. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się ścieżka prowadząca do Królewskich Źródeł. Nazwa trasy pochodzi od znajdującego się tam źródełka, z którego pił wodę król Władysław Jagiełło. Aby odnaleźć legendarny wodopój, należy dotrzeć do mostu w Kajzerówce - to 3,5 km od Kozieniec. Tam rozpoczyna się szlak do źródła o długości 3 km. Po drodze przejdziemy przez rozlewiska rzeki Zagożdżonki. Na pokonanie drogi należy przeznaczyć około 2 godzin.

Królewskie Źródła
Królewskie Źródła
Źródło: materiały promocyjne

Kolejnym atrakcyjnym miejscem dzikiej odsłony Mazowsza są okolice rzeki Radomki, lewobrzeżnego dopływu Wisły. Rozdziela lasy dwóch puszcz – Kozienickiej i Stromeckiej i graniczy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym. Na Radomce można urządzić spływ kajakowy, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. To będzie niezapomniana przygoda urozmaicona pięknymi pejzażami - wśród łąk, lasów, trawiastych wysepek, a także piaszczystych plaż.

Odpocznij na mazowieckiej wsi

Będąc na Mazowszu można odwiedzić Dwór Mościbrody. To piękny budynek otoczony ogrodem i parkiem, wnętrza z mnóstwem drobiazgów odnoszących się do szlacheckiej historii i tradycji, ale również pyszne jedzenie z legendą tego miejsca – karpiem z własnych stawów. To świetne miejsce na weekend, by wypocząć, oderwać się od zgiełku miasta i zwolnić tempo wśród zielonej przyrody. Kolejnym ciekawym miejscem jest wieś Liw, w której mieści się gotycki zamek wybudowany na mokradłach. To siedziba Muzeum-Zbrojowni, miejsce corocznych turniejów rycerskich z pokazami walk pieszych i konnych oraz walkami na miecze i topory. Organizowane są tu: jarmark średniowieczny, warsztaty rzemiosła oraz wiele innych imprez, nawiązujących do wyjątkowej historii miejsca i kultury regionu.

Zamek w Liwie
Zamek w Liwie
Źródło: fot. Ryszard Sakowski

Mazowsze warto przemierzyć wzdłuż i wszerz. Malownicze tereny można podziwiać podczas pieszej wędrówki, przejażdżki rowerem, a nawet w trakcie kajakowego spływu. Piękno dzikiej przyrody potrafi zachwycić. Równie atrakcyjne są plaże nad rzekami, jeziorami i zalewami. Fani historii znajdą tu mnóstwo zabytkowych miejsc, zamków i muzeów. Mazowsze - serce Polski będzie doskonałym kierunkiem na weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż, by odkryć niesamowite zakamarki tego regionu.

Więcej atrakcji tego regionu Polski znajdziesz na stronie Moda na Mazowsze

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas