Polska

Odpocznij na Mazowszu. Poznaj najciekawsze atrakcje serca Polski

Polska

Wakacje w naszym kraju kojarzą się zwykle z wyjazdem w Tatry, na Mazury lub nad morze. Warto jednak pamiętać, że inne regiony również oferują wiele atrakcji i malowniczych krajobrazów. Mazowsze to idealne miejsce zarówno na krótki wyjazd weekendowy, jak i dłuższy, aktywny wypoczynek, dzięki któremu można wyładować energię.

Aktywny wypoczynek nad Zalewem Zegrzyńskim

Jezioro Zegrzyńskie to sztuczny akwen, który znajduje się 20 km na północ od Warszawy. Jezioro nazywane często Zalewem Zegrzyńskim lub po prostu Zegrzem to prawdziwy raj dla żeglarzy i fanów sportów wodnych.

Żeby żeglować łódką lub motorówką musimy posiadać uprawnienia żeglarskie, ale nad Zalewem Zegrzyńskim jest masa możliwości, gdzie możemy je nabyć

– powiedział Jakub Rosłoń, który prowadzi klub żeglarski na Jeziorze Zegrzyńskim.

Nasz klub szkoli dzieci od 5. roku życia żeglarstwa regatowego

- dodał.

Historyczne perły Mazowsza

Mazowsze oferuje liczne atrakcje dla pasjonatów dziedzictwa kulturowego oraz historycznego. Przykładem są trzy wyniosłe wieże Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku, które świadczą o wspaniałej historii regionu. Swoją siedzibę miał tu dwór królowej Bony, która otrzymała go w zachowku wdowim.

W wieży bramnej są cztery komnaty. Jedną z nich jest komnata kasztelana – odtworzona, średniowieczna komnata i piękny taras widokowy na dolinę Wisły

– opowiadał Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka w Górze Kalwarii.

Dolina to część podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego Urzecze, która rozciąga się po obydwu brzegach Wisły. Urzeczanie, czyli rdzenni mieszkańcy tych terenów, związani byli z handlem wiślanym. Dzisiejsi mieszkańcy pielęgnują ich tradycję i kulturę. Kuchnia Urzecza jest bardzo prosta. Ziemniaczana potrawa nazywana sytochą, miała za zadanie szybko nasycić rodzinę wracającą z pola.

Malownicza przyroda Mazowsza

Kampinoski Park Narodowy obejmuje teren Puszczy Kampinoskiej. Znajduje się tam 360-kilometrowy szlak turystyczny.

To przede wszystkim wielki kompleks, który leży u wrót stolicy kraju. To drugi na świecie taki kompleks, który przylega do stolicy

– podkreślił Paweł Białecki, ze stowarzyszenia "Między Wisłą a Kampinosem".

Oferuje wiele możliwości, przede wszystkim aktywnego wypoczynku, czyli jazdy na rowerze, nordic walking, spacery

Krajobraz Kampinoskiego Parku Narodowego jest zróżnicowany. Można tam spotkać piękne lasy, wydmy czy bagna. Park jest częścią Mazowsza, nazywanego sercem Polski. To region, który docenią tutejsi mieszkańcy, ale też goście z całego kraju.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Tłum turystów w Tatrach. Dokąd nie warto się wybierać samochodem?

Poznaj Pomorze Zachodnie oczami naszych bohaterów. Rowerowe podróże Oskara

Odpoczynek na łonie natury, biesiady i przepyszny karp. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Dwór Mościbrody

Autor: Adrianna Kowalczyk

Reporter: Szymon Brózda

Pozostałe wiadomości