Lekcja historii w Wiączeminie Polskim. Dlaczego warto odwiedzić Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego?
Wiączemin Polski to wyjątkowy punkt na turystycznej mapie naszego kraju. W niewielkiej miejscowości znajduje się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego, prezentujący zabudowę dawnych osad Olendrów.
Vlkolínec na Słowacji. Położenie, historia, atrakcje
Vlkolínec (po polsku Wilkoliniec) to skansen w środkowej Słowacji, położony wśród gór. W obrębie osady zachowały się nie tylko zrębowe domy, ale i cały układ wsi oraz inne zabytkowe budynki. To unikatowy zespół architektury drewnianej. W latach 90. XX wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół rozpościera się widok na malownicze pola i góry.
Skansen pszczelarski dla miłośników miodu. "Mamy tutaj ule w postaci chat góralskich"
W Swarzędzu mieści się Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego. Miejsce to odwiedziła Diana Kautz, skąd prezentowała prognozę pogody. Dlaczego warto wybrać się do miasta płynącego miodem?
Gorlice - Miasto Światła. To tutaj zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa
2022 jest rokiem Ignacego Łukasiewicza, który wynalazł lampę naftową. Pracował na terenie Gorlic, gdzie do dzisiaj w skansenie edukacyjno-historycznym można przyjrzeć się historii przemysłu naftowego.
Jedyny taki ogród botaniczny w Polsce. "Można się tutaj całkowicie odciąć od rzeczywistości"
W Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy wyjątkowy ogród botaniczny. W Ziołowym Zakątku w Korycinach rośnie ponad 1500 gatunków ziół, a odwiedzający mogą w nim wypocząć z dala od cywilizacji. Sprawdźcie, czym jeszcze zachwyca.
Pokochała klimat skansenu i otworzyła własny. "Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia"
Monikę Dygas od dziecka fascynowały stare chaty. Niedawno postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym i w okolicach Starachowic otworzyła prywatny skansen. Co znajdziemy w Chacie Szeptuchy?
Magiczne miejsce w Polsce, które pokochali gitarzysta The Rolling Stones i jego żona. "Bardzo cenili sobie naszą kuchnię"
Zaborek to usytuowany na ponad 70 ha kompleks zabytkowych obiektów w starej drewnianej architekturze. To w tamtejszej leśniczówce mieszkał kilkanaście lat z rzędu Charlie Watts z The Rolling Stones, a obok w wiatraku spała Alia, księżniczka Jordanii. Do częstych odwiedzin przekonała ich pewna polska rodzina.
Nadchodzi długi weekend. Jakie zakątki naszego kraju warto odwiedzić w tym czasie?
Długi weekend za pasem, a to daje okazję do tego, by wybrać się na zasłużony wypoczynek. Razem z podróżnikiem Dawidem Lasocińskim polecamy więc miejsca w Polsce, które warto odwiedzić w tym czasie. Przyglądamy się też wsi Tokarnia, w której można przenieść się w czasie.
Urodził się w domu, który stał się muzeum: „Wszyscy tutaj mieszkaliśmy tak jakoś swobodnie”
Zdzisław Kowalczyk urodził się w starym, drewnianym domu przy ul. Mazowieckiej w Łodzi i tam spędził dzieciństwo. Jak podkreśla, miejsce to było wtedy dla niego całym światem. Zresztą do tej pory ma do niego wielki sentyment. Kilka lat temu okazało się, że czynszówka, w której mieszkał, jest tak wyjątkowa, że została przeniesiona do skansenu.
Dziennikarka Katarzyna Jaroszyńska wybrała się do Skansenu w Maurzycach, by tam spotkać się z kucharzem Mariuszem Gachewiczem, który zdradził jej sekrety kuchni łowickiej. Skorzystajcie z jego przepisów na: placki na jogurcie greckim, z jabłkami i sosem karmelowym, risotto z kurkami i kawałkami marynowanej dyni, podane z palonym twarogiem, petitki z ciecierzycy gotowane z mlekiem i wiórkami kokosowymi, podane z sosem angielskim i świeżymi owocami oraz placki rosti z dodatkiem świeżej cukinii, pestkami dyni, podane z serkiem wiejskim chrzanowym, szczypiorem i łososiem ewentualnie z borowikami. Smacznego!
Naszym gościem był Tadeusz Kuźmiński, który postanowił ... odbudować przedwojenny Biłgoraj! Co sprawiło, że postanowił podjąć się tego ogromnego wyzwania i ile może potrwać odbudowa całego miasta? Co sprawia mu najwięcej problemów i skąd, pan Tadeusz, wie jak wyglądało to miasto przed wojną?
Karpaty to kraina geograficzna o wielkim potencjale rozwojowym, a mimo to kryje się cały czas w cieniu Tatr. Dlaczego wciąż więcej turystów wybiera Tatry a nie Karpaty? Jakie są tradycje tego regionu? Dlaczego górale tatrzańscy są bardziej znani od górali karpackich? Dlaczego Karpaty potrzebują promocji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Dawida Laska, który działa na rzecz rozwoju Karpat.