Rozsmakujcie się w łowickiej kuchni!

Dziennikarka Katarzyna Jaroszyńska wybrała się do Skansenu w Maurzycach, by tam spotkać się z kucharzem Mariuszem Gachewiczem, który zdradził jej sekrety kuchni łowickiej. Skorzystajcie z jego przepisów na: placki na jogurcie greckim, z jabłkami i sosem karmelowym, risotto z kurkami i kawałkami marynowanej dyni, podane z palonym twarogiem, petitki z ciecierzycy gotowane z mlekiem i wiórkami kokosowymi, podane z sosem angielskim i świeżymi owocami oraz placki rosti z dodatkiem świeżej cukinii, pestkami dyni, podane z serkiem wiejskim chrzanowym, szczypiorem i łososiem ewentualnie z borowikami. Smacznego!

Placki na jogurcie greckim, z jabłkami i sosem karmelowym

Składniki:

350 g jogurtu naturalnego typu greckiego

30 g masła ekstra łowickiego

200 ml śmietanki łowickiej UHT 36%

3 jaja

1 łyżeczka cukru waniliowego

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

7- 8 łyżek mąki pszennej

szczypta soli 3 świeże jabłka

50 ml oleju

cukier puder do posypania

100 g cukru 30 ml brandy (może być bez)

Sposób przygotowania: 

Jabłka obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić na 16 części. Do jogurtu greckiego wbić 3 jaja, dodać łyżeczkę cukru waniliowego, łyżeczkę proszku do pieczenia, szczyptę soli i mąkę pszenną przesianą wcześniej. Wszystkie składniki delikatnie wymieszać, sprawdzić konsystencję i na koniec dołożyć pokrojone jabłka. Gęstość ciasta powinna być taka, by zostawało na jabłkach. Na patelni rozgrzać olej i dodać masło. Na rozgrzany tłuszcz nakładać łyżką małe porcje ciasta wraz z jabłkami i smażyć z obu stron, aż powstanie chrupka złota powierzchnia.

Sos karmelowy: Na patelni wysypać cukier i pozwolić mu się rozpuścić do momentu aż ściemnieje (należy uważać, żeby się nie spalił). Gdy cukier się rozpuści, dolać brandy i śmietanę, intensywnie mieszając. Sos zredukować do momentu aż będzie się ciągnął. Najlepiej podawać na ciepło. 

Składniki:

150 g twarogu półtłustego łowickiego

50 g masła ekstra łowickiego

200 g petitki z czerwonej soczewicy i marchwi lub ryż arborio

150 g kurek

50 g cebuli

15 g czosnku

50 g szczypioru

100 g dyni marynowanej

20 ml oleju sól

2 l wywaru warzywnego

oliwa pieprzowa lub z grillowanych warzyw

Sposób przygotowania: 

Na patelni rozpuścić masło i olej, wsypać pokrojoną w kostkę cebulę, ząbek czosnku i zeszklić wraz z ryżem lub petitkami. Następnie podlać wywarem i mieszać. Gdy płyn zostanie wchłonięty, sukcesywnie go dolewać do momentu, aż risotto będzie gotowe do podania. Na osobnej patelni ponownie rozgrzać tłuszcz, wrzucić umyte kurki, marynowaną dynie i lekko je przypalić. Kolejno, na tę samą patelnię, wlać płynne risotto, wszystko wymieszać doprawić i podawać z palonym twarogiem. Twaróg rozłożyć na blasze i włożyć do pieca na 220 stopni na około 8 minut. Wyciągnąć, gdy będzie lekko rumiany i posypać nim wierzch dania, polewają wszystko oliwą.

Składniki:

300 ml mleka łowickiego UHT 3,2%

250 ml śmietanki łowickiej UHT 36%

200 g petitki z ciecierzycy

30 g wiórek kokosowych

100 g cukru brzozowego

5 szt żółtek maliny jeżyny truskawki

Sposób przygotowania: 

Petitki z ciecierzycy gotujemy w mleku wraz z wiórkami kokosowymi, ok 8 minut. Jeśli chcemy mieć sypki produkt, wówczas należy odcedzić płyn, a następnie przepłukać petitki zimną wodą. Kolejno łączymy te dwa składniki, czyli petitki z mlekiem, w którym się gotowały i doprawiamy cukrem brzozowym. Z mleka, śmietany, cukru i żółtek robimy krem angielski, a na połączone petitki dodajemy łyżkę kremu angielskiego, lekko karmelizujemy i układamy świeże owoce.

Składniki:

150 g serka wiejskiego łowickiego

30 g masła ekstra łowickiego

100 g cukinii

300 g ziemniaków gotowanych

1 jajko

30 g cebuli

70 g boczku

50 ml oleju

szczypior

20 g chrzanu

150 g łososia gravlax

1 kg soli/ 1 kg cukru/ 2 cytryny/2 limonki/1 pomarańcza/ pieprz młotkowany/ natka pietruszki/koper

Sposób przygotowania: 

Ziemniaki gotujemy w mundurkach, następnie obieramy wystudzone i trzemy na tarce na grubych oczkach. Na tarce trzemy również surową cukinie. Obydwa te składniki łączymy, dodajemy przesmażony wcześniej boczek z cebulą oraz jajko. Tak powstałą masę smażymy na gorącym tłuszczu, połączonym oleju z masłem. Świeżego fileta łososia posypujemy mieszaniną soli i cukru, tak by przykryć całą powierzchnię ryby, a na wierzch kładziemy plastry cytryny, limonki, pomarańczy i całość przesypujemy pieprzem młotkowym. Tak przygotowanego łososia zostawiamy na 24 godziny, po czym ściągamy z niego całą glazurę i obsypujemy wymieszanym pieprzem młotkowym z pociętą natką z koprem. Do twarożku wiejskiego dodajemy odrobinę chrzanu i ewentualnie cukier (kwestia gustu). Tak powstałą masę nakładamy na usmażone placki, a na wierzch wykładamy cienkie plastry łososia i posypujemy drobno pociętym szczypiorem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości