Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu
Muzeum w Swarzędzu powstało jako oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie na terenie istniejącego od 1963 roku skansenu pszczelarskiego.
- To jest bardzo ciekawe miejsce, które można zwiedzać i w pogodę, i niepogodę, bo jest wystawa muzealna i plenerowa. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się, jak to pszczelarstwo zmieniało się na przestrzeni lat, jakich narzędzi używano do produkcji miodu, jak zmieniały się ule, jakie miały kształty i kolory. Jest ich tutaj około 250. Najstarsze mają od 100 do 600 lat. Co ciekawe, większość z nich nadal zamieszkują pszczoły - mówiła Diana Kautz.
Skansen Pszczelarski w Swarzędzu
Skansen stanowi unikatowy zbiór ekspozycji przedstawiających historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich.
- W muzeum mamy zgromadzone eksponaty, które świadczą o naszej wielowiekowej tradycji. To jest prawie 2000 lat tak naprawdę. Bartnictwo ma swoje źródła koło V, VI wieku. (...) Historia, która jest zapisana świadczy o tym, że to jest prawie 2000 lat działalności człowieka z pszczołami na naszych ziemiach - mówił Jerzy Kamprowski, kierownik placówki.
Jak dodał rozmówca Diany Kautz, z czasem pszczelarze rozbudowywali pasieki. - Używano naturalnych materiałów, a więc drewno. Potem była słoma, więc ule wyplatane tzw. kószki. Ten ostatni okres, powiedzmy XIX, XX wiek, to już taka twórczość nawet artystyczna. Dlatego mamy tutaj takie ule architektoniczne w postaci chat góralskich - podkreślił.
Od przeszło miesiąca pszczoły urzędują już na polach i drzewach kwitnących, by zbierać pyłek i nektar. Pierwsze miody będą zatem z mniszka. Jak ułatwić pszczołom prace? Jakie rośliny warto zasadzić? Dowiesz się tego z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Podlot - już nie pisklę, wciąż niedorosły ptak. Kiedy mu pomagać?
- Pnącza kwitnące w Twoim ogrodzie – co warto o nich wiedzieć?
- "Miejskie ogrodnictwo", czyli zielony świat w mieście. Co, gdzie i kiedy sadzić?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Diana Kautz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN