Zwierzęta

Podlot - już nie pisklę, wciąż niedorosły ptak. Kiedy mu pomagać?

Zwierzęta

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Zostaw podlota, to nie jest sierota!
Zostaw podlota, to nie jest sierota! Dzień Dobry TVN
wideo 2/28
Dzień Dobry TVNZostaw podlota, to nie jest sierota!

Podloty to ptaki, które opuszczają gniazdo, by nauczyć się samodzielności. Proces ten jest związany z cyklem ewolucyjnym i nie powinien być zakłócany ingerencją człowieka. Jak zachować się, gdy znajdziemy go na swojej drodze? Jakie zachowania mogą zrobić mu krzywdę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział leśnik, filmowiec i miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński.

Podlot - co to znaczy?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza swoje gniazda, aby nauczyć się normalnie funkcjonować. Podloty nie są jeszcze w pełni zdolne do samodzielnego funkcjonowania, dlatego, aby ćwiczyć mięśnie, ptaki trenują swoje podstawowe umiejętności w pobliżu swoich rodziców.

Choć w ludzkich oczach wyglądają wtedy na ptaki słabe lub chore, w rzeczywistości nie potrzebują one naszej pomocy. Ich cykl ewolucyjny nie powinien być przerwany, ponieważ znacznie utrudni im to proces rozwoju i wkraczania w dorosłość.

Jak reagować, gdy znajdziemy podlota?

Jak podkreśla leśnik i miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński bardzo ważna jest tu umiejętność rozróżnienia pisklęcia od podlota. Pisklę staje się podlotem, kiedy traci puch i wyrastają mu "dorosłe" pióra.

- Pisklę to jest jeszcze taki ptaszek, który siedzi w gnieździe i polega na swoich rodzicach - wyjaśnia. Podloty uczą się pod okiem rodziców, ale próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ucząc się przy okazji samodzielności. Ekspert podkreśla, że nim zdecydujemy się na interwencję, warto najpierw poobserwować zachowanie ptaka. Jeżeli podlot daje sobie radę samodzielnie, nie ma potrzeby zabierać go do domu. Co zrobić. gdy zdecydujemy się zaopiekować zwierzęciem?

- Najlepiej wtedy skontaktować się z ośrodkiem, który się w tym specjalizuje (...) każdy gatunek jest inny, ma inne wymagania i to jest ogromna wiedza, to są super specjaliści - dodaje leśnik. - Musimy najpierw określić, jaki to gatunek, a to wcale nie jest takie proste - zaznacza.

Jeżeli znajdziemy go na jezdni lub chodniku, możemy przenieść go w bezpieczne miejsce np. na drzewo lub krzak. Nie musimy obawiać się, że rodzice odrzucą swojego potomka, ponieważ ptaki mają słabo rozwinięty węch, przez co rozpoznają swoje potomstwo dzięki zmysłowi wzroku i słuchu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości