Finanse i Praca

Brakuje nawet 300 tys. pracowników mimo wysokich zarobków. Która branża boryka się z takimi trudnościami?

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
wprost.pl/Rzeczpospolita
mężczyzna, który pracuje przy komputerze
Tom Werner/Getty ImagesW branży IT brakuje nawet 300 tysięcy pracowników

Konkurencja na rynku pracy jest duża i znalezienie nowego zajęcia nie jest takie proste. Co ciekawe, są branże, w których ciągle brakuje specjalistów. Jedną z nich jest IT. Mimo że w minionym roku przybyło ponad 30 tysięcy specjalistów z tej dziedziny, to wciąż jest to kropla w morzu potrzeb.

Branża IT. Brakuje ponad 300 tysięcy pracowników

Z danych zebranych przez Eurostat wynika, że w Polsce pod koniec 2021 roku było 586 tysięcy pracowników branży ICT, czyli technologii teleinformacyjnych. Mimo że w tym roku liczba specjalistów z tej branży zwiększyła o 32 tysiące, to wciąż nie zaspokaja to potrzeb rynku. Szacuje się, że brakuje nawet 300 tysięcy pracowników.

Praca i finanse

Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawkaDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Warto dodać, że w branży IT pracuje jedynie 3,5 proc. spośród wszystkich zatrudnionych Polaków. Najwięcej specjalistów ICT jest zatrudnionych w Szwecji (8 proc.), Finlandii (7,4 proc.) i Luksemburgu (7 proc.). Natomiast największą liczbą zatrudnionych informatyków szczycą się Niemcy - jest ich tam ponad 2 mln. We Francji ten zawód wykonuje 1,2 mln osób, we Włochy - 840 tys., w Hiszpania - 800 tys., a w Holandii - 620 tys.

Dlaczego w IT brakuje pracowników?

Andrzeja Dula, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że są dwa powody, dla których w Polsce brakuje pracownik w branży IT. Pierwszy to wybuch pandemii i przejście na pracę zdalną. Spowodowało to, że część specjalistów zdecydowała się rozpocząć współpracę z zagranicznymi firmami, za znacznie lepsze pieniądze. Drugi to niechęć firm do zatrudnienia mniej doświadczonych lub początkujących informatyków.

Warto dodać, że pracownicy z branży IT zarabiają w przedziale od 13 do 18 tysięcy złotych. Wynagrodzenie tych najbardziej doświadczonych może sięgnąć nawet 20-25 tysięcy złotych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: wprost.pl/Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images

Pozostałe wiadomości