Opis stroju pszczelarskiego i możliwe jego modyfikacje stanowią podstawę, którą warto poznać, aby efektywnie realizować się w tym zawodzie.
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tych pożytecznych owadach i miodach. Jak rozpoznać prawdziwy wytwór? Na co zwrócić uwagę w sklepie? Na te pytania odpowiedział Tomasz Petryka, pszczelarz.
W Swarzędzu mieści się Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego. Miejsce to odwiedziła Diana Kautz, skąd prezentowała prognozę pogody. Dlaczego warto wybrać się do miasta płynącego miodem?
Pasjonaci, pracownicy korporacji, osoby spragnione kontaktu z naturą - tak w skrócie można opisać adeptów pszczelarskiego przedszkola. Na czym polega fenomen obcowania z pszczołami sprawdziliśmy u źródła.
Bracia Szela stworzyli pierwszy na świecie Bank Pszczeli, którego zadaniem jest wsparcie pszczelarzy będących ofiarami wandalizmu. Do przedsięwzięcia panów zmotywowała przykra sytuacja, kiedy to w wyniku zatrucia Rafał Szela stracił 2,5 miliona pszczół. Obecnie mężczyźni stają w obronie zwierząt i walczą o ich dobro.
Pszczelarstwo to bardzo wymagające rzemiosło, które nie tylko uczy cierpliwości i dokładności, ale wręcz uzależnia. Dowodzi tego przykład rodziny Kalińskich, która od 40 lat hoduje pszczoły. Ta wieloletnia tradycja przekazywana była z pokolenia na pokolenie i wciąż jest kultywowana.
Ponoć miód pochodzący z pasiek w centrach miast jest zdrowszy od tego powstającego na wsi. Dlaczego pszczołom lepiej żyje się w mieście niż na łonie natury? Czy każdy "mieszczuch" może mieć ul na balkonie? Kiedy jest to bezpieczne dla ludzi? A może pszczoły wcale nie są agresywne? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Jagiełło z Greenpeace i pszczelarz Marian Dyczkowski opowiedzieli o życiu pszczół w wielkim mieście. Jakie rośliny warto hodować na balkonach?