Podróże

Co warto zobaczyć w Melbourne? Atrakcje miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Melbourne

Melbourne nazywane jest często „australijską stolicą kultury”, a przez magazyn The Economist zostało uznane za „najlepsze miejsce do życia”. W wielu miejscach można tu natrafić na kolorowe murale, znajdzie się tu również mnóstwo zieleni. Pod wieloma względami Melbourne przypomina europejską metropolię, dlatego warto zwiedzić jego obrzeża, aby poznać prawdziwy klimat Australii.

Na pierwszy rzut oka Melbourne w Australii może przypominać wiele europejskich miast, samo jest bowiem byłą stolicą Australii. Mimo że zostało założone w XIX w., szybko przekształciło się w wielkie, tętniące życiem miasto. Genialna sztuka uliczna, atmosfera artystycznej bohemy i wspaniała kawa to tylko kilka zalet australijskiej miejscowości. Sprawdź, co jeszcze warto odkryć w Melbourne.

Melbourne – atrakcje, których nie wolno przeoczyć

Co zobaczyć w Melbourne? Sprawdź nasze propozycje.

Federation Square to nowoczesny plac w Melbourne, znajdujący się niedaleko stacji Flinders Street. Stanowi on swoiste centrum sztuki i kultury : można skorzystać tu z darmowego internetu, a nawet obejrzeć mecz. Tutaj znajduje się również informacja turystyczna, która – w razie potrzeby – udzieli wszystkich istotnych informacji. Na Federation Square odbywają się liczne koncerty i festiwale, to także miejsce, gdzie obserwować można prawdziwe życie miasta.

Niedaleko Federation Square, na uboczu, znajduje się mała uliczka Graffiti Street, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Dlaczego? Ponieważ kryje ona wiele tajemnic. Oprócz tego, że – jak sama nazwa wskazuje – można na niej podziwiać sztukę uliczną, poukrywanych jest tu wiele tajemniczych figurek, obrazków czy maleńkich drzwiczek, które wpływają na tajemniczą atmosferę tego miejsca. Oprócz Graffiti Street, warto nieco zboczyć ze szlaku i zobaczyć, jak prezentują się inne, wąskie uliczki, określane mianem „laneways”. Przy wielu z nich usytuowane są kawiarnie, a – jak twierdzi mnóstwo osób – kawa w Melbourne jest naprawdę wyjątkowa. Należy jednak pamiętać, że wiele kawiarni zamykanych jest już koło godziny 16.00–17.00, dlatego najlepiej zajrzeć do nich jeszcze przed zachodem słońca. Jeśli chodzi o samą sztukę uliczną w Melbourne, to warto przejść się również na: Degraves Street, Hosier Lane, AC/DC Lane, Blender Lane oraz Union Lan.

Jak spędzić wakacje?

Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
wideo 2/5

Queen Victoria Market to bardzo duży targ, który mieści się w pięknej hali. Znajdziesz tam świeże warzywa, mięso, pieczywo, a także owoce morza. Ze względu na bardzo szeroki wybór rozmaitych produktów, śmiało możesz poszukać tam składników potrzebnych do przyrządzenia najbardziej wyrafinowanych potraw. Co więcej, natknąć można się tu nawet na polski sklep, gdzie są oferowane 3 rodzaje kabanosów oraz polskie ciasteczka – jeśli tęsknisz za polskimi smakami, z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.

Plaża w Brighton to miejsce, w którym na szczególną uwagę zasługują tzw. bathing boxes , czyli 82 urocze, drewniane, kolorowe domki. Ich właściciele wypożyczają sprzęt wodny oraz grill, dlatego można sobie zaplanować w tym miejscu dłuższy wypoczynek. Ciekawostką jest, że jeszcze w 2008 r. domki te kosztowały ponad 200 tys. dolarów. Z samej plaży rozciąga się malownicza panorama Melbourne. 

Jeśli masz ochotę poznać prawdziwy klimat Melbourne, koniecznie zajrzyj na położone blisko plaży przedmieście St. Kilda. Panuje tam wspaniała atmosfera artystycznej bohemy, a jednocześnie można spotkać wielu kitesurferów. W każdą niedzielę odbywa się tu cotygodniowy targ sztuki, Esplanade Markets, na którym mieszkańcy miasta wystawiają swoje prace. Z łatwością można zaopatrzyć się tu w bransoletki z muszelek albo akwarelki przedstawiające panoramę miasta. Wiele osób uprawia rozmaite sporty, a na Esplanadzie, czyli promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża, na każdym kroku można natknąć się na ludzi jeżdżących na rolkach czy rowerach. W pobliżu natkniesz się na edwardiańskie domy, powstałe jeszcze w czasach imperium brytyjskiego. Po zachodzie słońca na molo można spotkać prawdziwe, żyjące na pobliskich kamieniach pingwiny, które lubią sobie spacerować po okolicy. Do St Kildy warto dojechać tramwajem (samą linię nr 96 National Geographic uhonorował mianem „jednej z najciekawszych tras tramwajowych świata”).

Gdzie jest Melbourne? Jak do niego dotrzeć?

Melbourne znajduje w południowo-wschodniej części Australii. Czas lotu z Polski wynosi od kilkunastu do ponad trzydziestu godzin i obejmuje zwykle 2 przesiadki. Można też dojechać autobusem do Niemiec i stamtąd lecieć samolotem bezpośrednio do Melbourne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Boy_Anupong

Pozostałe wiadomości