Francuska bagietka została wpisana na listę UNESCO. Wypieki pojawiły się w zestawieniu światowego dziedzictwa kulturowego. Dziennikarz i ekspert kulinarny Paweł Loroch opowiedział w Dzień Dobry TVN nieco więcej o tym symbolu francuskiego życia.
O Gyeongju w Korei Południowej często się mówi, że jest to "muzeum bez ścian". Niewątpliwie należy ono do najważniejszych miast historycznych w tym kraju – doskonale zachowało się w nim bowiem wiele zabytków.
Góra Uluru w Australii to tzw. święta góra Aborygenów. Usytuowana jest w centralnej części Australii, w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta. Niezwykła formacja skalna wyróżnia się tym, że zmienia swój rdzawo-czerwony odcień w zależności od padającego na nią światła. Piękna i magnetyzującą skała kryje wiele tajemnic – mimo że część z nich może wzbudzać niepokój, każdego roku odwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów.
Vlkolínec (po polsku Wilkoliniec) to skansen w środkowej Słowacji, położony wśród gór. W obrębie osady zachowały się nie tylko zrębowe domy, ale i cały układ wsi oraz inne zabytkowe budynki. To unikatowy zespół architektury drewnianej. W latach 90. XX wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół rozpościera się widok na malownicze pola i góry.
Jemen wyróżnia się położeniem w górzystej części Półwyspu Arabskiego, co wpływa na wyjątkowe wrażenia widokowe. Charakterystyczna zabudowa stolicy Jemenu, Sany, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Celebes należy do Indonezji i jest jedną z największych wysp na świecie. Nazwę nadali jej Portugalczycy – pierwsi Europejczycy, którzy do niej dotarli.
Czym wyróżnia się Ravenna?
Instagram to miejsce, w którym wielu z nas dzieli się swoim życiem prywatnym. Można zobaczyć tam zdjęcia zapierające dech w piersiach, ale też takie, które mogą skłonić nas do podróżowania. Jedna z brytyjskich firm postanowiła zatem stworzyć listę najbardziej instagramowych miejsc na świecie.
Klasztor Świętej Katarzyny budzi ogromne zainteresowanie podróżników i historyków. Ten najstarszy na świecie klasztor chrześcijański z powodzeniem funkcjonuje do dzisiaj, co wystarczy, aby uznawany był za naprawdę niezwykły.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach został wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co o tym zdecydowało? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan wybrał się do kopalni, aby przekonać się na własne oczy, co kryją te niezwykłe podziemia. Jaka jest ich historia? Podobno po napiciu się wody z kopalni jest się ładniejszym i mądrzejszym. Łukasz postanowił to sprawdzić. Podziałało? :)
Zabytkowa kopalnia rud srebra, cynku i ołowiu w Tarnowskich Górach na początku lipca tego roku znalazła się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Sprawdziła to prezenterka pogody Dorota Gardias.
Ula Chincz, Marcin Dorociński i Adam Wajrak wybrali się na fascynującą, zimową wycieczkę tropem żubrów po Puszczy Białowieskiej. Wiecie ile waży żubr? Zobaczcie.
Na Stadionie Dziesięciolecia można było kupić prawie wszystko - majtki, skarpetki, kałasznikowa, pirackie płyty i ruskie papierosy. Teraz zamiast Jarmarku Europa mamy europejski stadion. Jednak kilkaset metrów od Stadionu Narodowego, gdzie wygraliśmy historyczny mecz z Niemcami, został jego ostatni bastion. Można tam spotkać samego Harry'ego Pottera. Właściciel tego skrawka ziemi chce, by wpisać to miejsce na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sprawą zajął się Filip Chajzer.