Nie bez powodu klasztor Świętej Katarzyny co roku staje się celem podróży wielu turystów. Nie tylko jego wyjątkowa historia, ale też zapierająca dech w piersiach lokalizacja sprawiają, że z pewnością warto wybrać się w podróż do podnóży góry Synaj, tym bardziej że okolica obfituje w miejsca warte odwiedzenia.
Klasztor Świętej Katarzyny – podstawowe informacje
Klasztor Świętej Katarzyny znajduje się w dolinie Wadi al-Dajr u stóp dwóch gór: Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj. Zlokalizowany jest na półwyspie Synaj w egipskiej miejscowości o nazwie Święta Katarzyna, w Parku Narodowym Święta Katarzyna, na wysokości 1570 metrów n.p.m. Został wpisany (wraz z otaczającym go rejonem) na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce, w którym znajduje się klasztor Świętej Katarzyny, nie zostało wybrane przypadkowo. Według wierzeń chrześcijańskich właśnie tam doszło do Objawienia Pańskiego. Około 1250 roku p.n.e. (a zarazem przed Chrystusem) Mojżesz pasł owce u podnóży góry Synaj. Ukazał mu się wówczas Anioł Pański. Według tradycji chrześcijańskiej właśnie wtedy Mojżesz otrzymał od Boga Dziesięć Przykazań, które w tradycji judeochrześcijańskiej funkcjonują do dzisiaj. Aby upamiętnić to ważne dla wszystkich chrześcijan wydarzenie, w roku 337 n.e. cesarzowa Helena nakazała wzniesienie kaplicy. Dzisiaj w miejscu tym znajduje się klasztor Świętej Katarzyny, należący do prawosławnych Greków.
Historia klasztoru Świętej Katarzyny na Synaju
Klasztor Świętej Katarzyny jest najstarszym klasztorem chrześcijańskim na świecie. Jego budowę rozpoczęła cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Była ona kontynuowana przez kolejnych władców, a w roku 530 n.e. Justynian I nakazał wzniesienie ogromnych zabudowań klasztornych wraz z bazyliką Przemienienia Pańskiego. Oznacza to, że klasztor Świętej Katarzyny na Synaju ma niemal 1500 lat. Nadal jest miejscem, w którym na co dzień żyją zakonnicy.
Historia klasztoru Świętej Katarzyny obfitowała w wiele wydarzeń. Niejednokrotnie klasztor zagrożony był najazdami koczowniczych plemion – właśnie z tego powodu otoczony jest wysokim, grubym murem, który miał chronić budowlę przed doszczętnym zniszczeniem przez wrogów. W VII wieku Synaj stał się celem ataku arabskiego. Z klasztoru wysłano specjalną delegację do Mahometa, rezydującego wtedy w Medynie, który nakazał ochronę klasztoru, a nawet zwolnił go z podatków – dokument ten nazwano Testamentem Mahometa. Około X wieku, w czasie intensywnych wypraw krzyżowych, odkryto liczne relikwie znajdujące się w klasztorze Świętej Katarzyny. Stał się on celem wędrówek pielgrzymów. Mniej więcej w tym czasie na terenie klasztoru powstała również kaplica katolicka. W późniejszym czasie wybudowano tam meczet, cerkiew, a nawet szkołę. W 2000 roku klasztor Świętej Katarzyny został po raz pierwszy odwiedzony przez papieża Jana Pawła II, co stało się wydarzeniem historycznym – dzięki niemu położony u stóp Synaju klasztor stał się istotny dla każdej religii oraz dla wyznawców Chrystusa z całego świata.
Dlaczego klasztor Świętej Katarzyny?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego wyjątkowy klasztor nazwano imieniem Świętej Katarzyny. Stało się tak, ponieważ klasztor, Święta Katarzyna i góra Synaj są ze sobą ściśle powiązane. Katarzyna była męczennicą, która zginęła w wieku 18 lat, około 300 roku n.e. Legenda chrześcijańska głosi, że jej ciało zostało umieszczone na szczycie najwyższej pobliskiej góry, aby każdy mógł oddać hołd dzielnej męczennicy, która zginęła w imię Chrystusa. W późniejszym czasie ciało przeniesione zostało do złotej trumny znajdującej się w klasztorze – od tego czasu funkcjonował on jako klasztor Świętej Katarzyny.
Klasztor Świętej Katarzyny – podsumowanie
Niezwykła historia wiążąca Synaj, klasztor Świętej Katarzyny i wierzenia chrześcijańskie, a także okres 1500 lat funkcjonowania klasztoru sprawia, że jest on dzisiaj istotnym punktem na podróżniczej mapie wszystkich chrześcijan. Nie tylko wiekowe zabudowania, ale również niezwykłe krajobrazy sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce.
Zobacz wideo: W zdrowym ciele zdrowy duch. Tak wygląda codzienny trening mnichów ze słynnego klasztoru Shaolin
Zobacz także:
Skiathos – grecka wyspa pełna rajskich plaż
Planuje objechać świat w 365 dni. Jego podróży przyświeca szczytny cel
Autor: Adrian Adamczyk