klasztor

  klasztor

  Początki Czerwonego Klasztoru wiążą się z dosyć mroczną historią. Węgierski magnat Kokosz Berzeviczy na początku XIV wieku zamordował Fryderyka z Hrchowa. W wyniku wyroku sądu z 1307 roku jako zadośćuczynienie musiał wybudować 6 klasztorów, a także zamówić... 4 tysiące mszy za spokój duszy swojej ofiary.

  Klasztor Świętej Katarzyny budzi ogromne zainteresowanie podróżników i historyków. Ten najstarszy na świecie klasztor chrześcijański z powodzeniem funkcjonuje do dzisiaj, co wystarczy, aby uznawany był za naprawdę niezwykły.

  Małgorzata Niedzielska miała 16 lat, gdy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z siedzibą w Krakowie. Po odejściu z zakonu zdecydowała się pozwać, zgromadzenie w którym była o utratę zdrowia. To pierwszy taki proces w Polsce. Dlaczego zdecydowała się na ten ruch? Co dzieje się za murami żeńskich klasztorów i jak wygląda codzienne życie sióstr?

  Tomasz Ludwikowski był fotografem, policjantem, taksówkarzem i w końcu został jedynym człowiekiem w Europie z własnym klasztorem. Jak nieruchomość znalazła się w jego posiadaniu? Jakie skarby znajdują się w budynku? Klasztor staroobrzędowców w Wojnowie zwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Miał okazję jechać jednoosobową windą z XIX wieku.

  O życiu księży wiemy stosunkowo dużo, ponieważ wielu z nich, po zrzuceniu sutanny, dzieli się informacjami w książkach czy filmach. Inaczej jest z zakonnicami, które odeszły z zakonów. One zazwyczaj milczą na temat tego, co się dzieje za murami klasztorów. Dzięki książce dziennikarki Marty Ambramowicz zatytułowanej "Zakonnice odchodzą po cichu" możemy tę wiedzę zdobyć. W Dzień Dobry TVN autorka opowiedziała o upokorzeniach, strachu i depresji bohaterek swojej książki oraz funkcjonowaniu zakonów.

  Organizowane przez zakonników rekolekcje z dietą św. Hildegardy czy postem Daniela cieszą się sporym powodzeniem, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Jak wyglądają takie rekolekcje w Klasztorze Ojców Benedyktynów w Tyńcu? Na czym polega dieta św. Hildegardy? Do Tyńca zabrał nas dziennikarz Dzień Dobry TVN (ojciec) Mateusz Hładki ;-) I do jakich wniosków doszedł Marcin Prokop?

  Mieszkał między innymi w Nowej Zelandii, RPA, Mongolii czy Wielkiej Brytanii. Porzucił ciszę buddyjskiego klasztoru i wolność koczowniczego życia mongolskich nomadów, by pracować w jednej z warszawskich kancelarii. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był prawnik Takura Kawai.

  Pascal Brodnicki był we francuskich Alpach, w klasztorze, w którym żaden z mnichów nie może rozmawiać z mediami. Dlaczego muszą tam piłować drewno i jak wygląda struktura całego klasztoru? Jak do tej pory nikomu nie udało się odgadnąć receptury wytwarzanego przez mnichów likieru. Czy uda się to Pascalowi?

  Łukasz Radwan w swojej podróży po niezwykłych miejscach, tym razem odwiedził opactwo cysterskie w Lubiążu. Nazywane arcydziełem śląskiego baroku jest jednym z największych zabytków tego typu w Polsce. Jest to także drugie co do wielkości po Wawelu miejsce spoczynku polskich koronowanych głów. Łukasz zdradził nam, jakie jeszcze kryje sekrety to monumentalne opactwo.