Zakon Shaolin to miejsce, o którym słyszał chyba każdy. Położony w niewielkim mieście klasztor w Chinach to jedno z najciekawszych turystycznie miejsc, do którego chcą udać się wszyscy przyjezdni. Nie tylko fani sztuk walki, ale również wielbiciele historii i miejsc z duszą szukają możliwości, aby się tam dostać. Z czego bierze się niesamowita atmosfera, panująca w buddyjskim klasztorze? I czy łatwo jest zostać mnichem Shaolin?
Klasztor Shaolin to część niezwykle bogatej historii buddyzmu i chińskiej sekty chan. To właśnie stąd wywodzą się najwięksi mistrzowie sztuk walki. Temat zakonu jest wyjątkowo ciekawy, dlatego też często pojawia się w popkulturze. Na temat życia mnichów z Shaolin powstało wiele filmów i opowieści, które od lat inspirują i zadziwiają ludzi na całym świecie. Jak to wszystko ma się do rzeczywistości? Będąc na wycieczce w Chinach, warto udać się do zakonu i sprawdzić, czym na co dzień zajmują się mnisi Shaolin i jakie warunki trzeba spełnić, aby stać się jednym z nich.
Historia Klasztoru Shaolin
Klasztor Shaolin powstał w 495 roku, został zbudowany przez cesarza Xiaowena. Początkowo mnisi koncentrowali się wyłącznie na medytacji i treściach filozoficznych. Gdy w 527 roku do zakonu przybył z Indii misjonarz Bodhidharma, aspekty etyczno-religijne przestały mieć aż takie znaczenie. Większą wagę zaczęto przywiązywać do medytacji zen.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Według legendy to właśnie w tym czasie Bodhidharma zauważył, że mnisi są osłabieni i bardzo podatni na choroby. Po kilku latach pobytu w zakonie Shaolin spisał dwa traktaty, z których jeden dotyczył rozwoju duchowego, drugi zaś fizycznego. Od tego czasu kolejne pokolenia mnichów rozwijały nie tylko swoją siłę wewnętrzną, ale również sprawność fizyczną. Dzięki licznym treningom i poświęceniu osiągnęli w tym niespotykaną biegłość i do dziś są uznawani za mistrzów sztuk walki. Warto dodać również, że mnisi z klasztoru Shaolin przez długi czas formowali również państwowe oddziały zbrojne, mające służyć utrzymaniu porządku w Cesarstwie.
Na przestrzeni lat klasztor został dwukrotnie zniszczony, jednak już w latach 80. XX wieku władze chińskie zdecydowały się na przeprowadzenie remontu i renowacji obiektu, następnie stał się on jednym z popularniejszych miejsc turystycznych w kraju. Obecnie Zakon Shaolin jest dostępny do wszystkich, kiedyś wejście do niego wymagało otrzymania licznych pozwoleń i przepustek. Mnisi z Shaolin prezentują odwiedzającym swoje wyjątkowe umiejętności, organizują liczne pokazy i wyjazdy z prezentacjami.
Jak dostać się do klasztoru Shaolin? Samoloty i transport publiczny
Położenie klasztoru Shaolin w górach nieco utrudnia kwestię dostania się na miejsce. W większości przypadków turyści wybierają się do zakonu na jednodniową wycieczkę, rzadko planują dłużej pozostawać w prowincji Henan. Najłatwiejszym sposobem na dostanie się do zakonu jest samolot oraz miejski bus. Oczywiście istnieje również możliwość skorzystania z usług taksówkarzy, których przy lotnisku jest naprawdę sporo. Z Pekinu lub innego chińskiego miasta, w którym został wynajęty hotel, należy kupić bilety na połączenie do Zhengzhou. Lotnisko w mieście jest dość daleko od centrum miasta, z którego następnie autobusem można udać się na szczyt ze świątynią.
Jak zostać mnichem Shaolin?
Współcześnie zostaniem jednym z mnichów jest znacznie łatwiejsze, przynajmniej pod względem dostania się do zakonu. Klasztor Shaolin utworzył kilkadziesiąt szkół, w którym nastolatkowie z różnych regionów Chin, ale także innych krajów, uczą się, jak zostać mistrzami sztuk walki.
Ćwiczenia mnichów Shaolin i młodych adeptów opierają się przede wszystkim na systematyczności. Tylko regularne treningi i żmudny wysiłek są w stanie zaprowadzić ich na sam szczyt możliwości. Szkoła Shaolin uczy chłopców nie tylko sposobów na rozwój swojej siły fizycznej, ale również pokazuje im metody ćwiczenia swojej koncentracji i siły wewnętrznej. Aby zostać mnichem Shaolin, trzeba przez kilka, a czasem nawet kilkanaście lat, zwiększać swoją sprawność i elastyczność.
Jak wygląda codzienne życie mnichów z Shaolin?
Świątynia Shaolin nie jest odpowiednim miejscem dla wszystkich nastolatków. Wymagana jest wytrwałość, cierpliwość i duża odporność młodych adeptów. Mnisi żyją w ascetycznych warunkach, co ma uczyć ich kontroli i powściągliwości. Często widać to szczególnie u starszych mnichów, którzy przebywają na placu klasztorów. Nie wszyscy są np. odpowiedzialni za organizowanie pokazów dla turystów. Tacy zakonnicy nie lubią być w centrum uwagi, często unikają również fotografowania. Ich głównym celem jest modlitwa i medytacja.
Głównym założeniem współczesnego klasztoru obecnym w życiu mnichów z Shaolin jest zasada, że sztuki walki i medytacja muszą iść w parze. Prawdziwy mistrz Shaolin powinien na co dzień rozwijać w sobie takie umiejętności jak zręczność, koordynacja oraz zwinność. Codzienne treningi to zazwyczaj seria powtórzeń kilku ćwiczeń, które jednak zmieniają się każdego kolejnego dnia, co pozwala na osiągnięcie niezwykłej siły i elastyczności.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Łukasz Rostkowski w Nowym Orleanie. "To bardzo pokojowy projekt"
- Drugie życie dzieł sztuki z katedry Notre Dame. "Nadarzyła się idealna okazja do ich renowacji"
- Mateusz Waligóra zdobył samotnie biegun południowy. "Z jednej strony jest ogromna radość, ale z drugiej pustka"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: jianying yin/Getty Images