Marzena Figiel-Strzała przyjechała do Birmy, by dowiedzieć się, jak wygląda życie małych chłopców zamkniętych w klasztorze dla mnichów. Jednak to kilka ulic dalej znalazła historię, którą czuła, że musi opowiedzieć.
Zakon Shaolin to miejsce, o którym słyszał chyba każdy. Położony w niewielkim mieście klasztor w Chinach to jedno z najciekawszych turystycznie miejsc, do którego chcą udać się wszyscy przyjezdni.
Pagoda to rodzaj sakralnej budowli buddyjskiej. Jej przykłady znajdziemy przede wszystkim na Dalekim Wschodzie. Można je zobaczyć je w Chinach, w Korei, w Nepalu, a także w Japonii.
W swojej książce "Sztuka prostego życia" uczy innych, jak pozbyć się lęków i zmartwień.
Kandy uznawane jest za kulturalną stolicę Sri Lanki i święte miejsce. Znajduje się w nim m.in. XVII-wieczna Świątynia Zęba. Dla Dzień Dobry TVN to drugie pod względem wielkości miasto Sri Lanki odwiedził Michał Cessanis.
"To piękna forma arteterapii".
Gdy na dworze zimno, szaro i ponuro, warto rozjaśnić trochę nasz dzień i dodać do niego nieco więcej koloru. Wraz z arteterapeutką Kasią Indy Maciągowską postanowiliśmy zrobić mandale. Ozdoby, oprócz tego, że pięknie wyglądają, mają także działanie uspokajające. Można układać je z kwiatów, usypywać z piasku albo po prostu malować. To co? Do dzieła!
Duńczycy Hannah i Ole Nydahl byli pionierami buddyzmu tybetańskiego. Dzięki nim upowszechniono buddyzm m.in. na zachodzie Europy, również w Polsce. Wczoraj odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Hannah, nieznana historia buddyzmu”. W Dzień Dobry TVN sekretarz Lama Ole Nydahl Tomek Lehnert i reżyserka wspomnianego dokumentu Marta György-Kessler powiedzieli o niezwykłej miłości łączącej parę Duńczyków.
Społeczeństwo coraz bardziej się laicyzuje. Są jednak i tacy, którzy wyrośli w jakiejś wierze i teraz sami wychowują w niej swoje dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy gości o różnych wyznaniach, by porozmawiać z nimi o wychowywaniu w wierze. Na kanapach zasiedli: ateista Marcin Celiński, raper Red - muzułmanin, Justyna Tomańska - katoliczka i Beata Kozikowska - buddystka.
Memy z Jezusem Chrystusem, dowcipy o duchownych, rabinach, księżach, przewodnikach duchowych. Prześmiewcze wizerunki Buddy, gwiazda Dawida taktowana prześmiewczo, wykorzystywanie wizerunków bóstw hinduskich i bogów w sztuce. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Robert Serek, red. naczelny magazynu VICE oraz Piotr Żyłka, katolicki dziennikarz, publicysta, grafik komputerowy, który stworzył i prowadzi Projekt faceBóg oraz polski profil papieża Franciszka. Czy w kościele katolickim jest potrzeba autoironii i dystansu do siebie? Gdzie przekracza się dobry smak, a zaczyna zwykle chamstwo? Jaka jest granica między cynizmem, a oczyszczającym śmiechem?
Bohaterką kolejnego odcinka cyklu "Kobiety w religiach świata" jest wychowana w religii katolickiej buddystka Beata Kozikowska. Jak wygląda życie buddystki w Polsce? Kiedy spotkała swojego lamę i czy medytuje? Co powiedział jej lama, gdy spotkała go po raz pierwszy? Dlaczego o buddyzmie mówi się, że to "ligia"?
"Nie ma zakazów, nie ma nakazów, jest karma (...) seks jest piękny, energia seksualna jest bardzo ważna w życiu". Czym jest karma i czy buddyści mogą uprawiać seks przed ślubem? "Kobiety w religiach świata: buddyzm" już jutro w Dzień Dobry TVN!
W niedzielę zapraszamy na czat z Małgorzatą Rozenek oraz na spotkanie z nauczycielem buddyzmu i cieszącym się życiem człowiekiem. Tylko u nas: wymykający się konwenansom Lama Ole. W programie także Jan Englert, który odkryje przed Wami zawodowy warsztat, a jego bliscy... jego tajemnice. A na koniec: Salman Khan – "bożyszcze Bollywood" na ulicach Warszawy. A my towarzyszymy mu z kamerą! Bądźcie z nami w niedzielę od 8:30! Zapraszamy w imieniu Magdy i Andrzeja.
Mieszkał między innymi w Nowej Zelandii, RPA, Mongolii czy Wielkiej Brytanii. Porzucił ciszę buddyjskiego klasztoru i wolność koczowniczego życia mongolskich nomadów, by pracować w jednej z warszawskich kancelarii. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był prawnik Takura Kawai.
Czy całe Indie mówią w języku hindi? Jakim językiem posługują się w rodzinnym domu? Czy bardzo przeszkadza im polska aura i powszechne spożycie mięsa? Poznajcie kulturę i styl życia Hindusów. O to, w studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy hinduską rodzinę mieszkającą w Polsce: Ajaya Sukheja, jego żonę Ritę Sukheja oraz ich 5,5 – letniego syna.