podróże po świecie

  Michał Cessanis postanowił jesień powitać u naszych południowych sąsiadów. Podróżnik wybrał się w słowacką część Tatr. Zobaczcie, dlaczego warto tam pojechać. Tam każdy znajdzie tam coś dla siebie.

  Jak mieszkają ludzie w różnych częściach świata? Odpowiedź na to pytanie można poznać wybierając się do Krakowa.

  Butrint to miasto położone na wzgórzu. Z trzech stron otoczone jest wodą. Ze względu na dostęp do Morza Adriatyckiego przez wiele wieków było znaczącym portem.

  Jego charakterystyczna, masywna lecz harmonijna sylwetka, otoczona strzelistymi wieżyczkami minaretów, pojawia się w każdym niemal folderze z ofertą wycieczek do Indii czy przewodnikiem po tym kraju. Nie każdy jednak wie, że Tadż Mahal to mauzoleum, a więc grobowiec, nie zaś meczet. Zwany bywa jednak świątynią miłości, ponieważ został zbudowany właśnie z jej powodu.

  Apartamentowiec Burj Khalifa w Dubaju w wielu kategoriach jest rekordzistą – nie tylko jako najwyższy budynek świata, ale także posiadający najwyżej położony basen, klub nocny i taras widokowy. Burj Khalifa został oddany do użytku w 2010 roku, a budowa trwała niecałe sześć lat. Jakie ciekawostki związane są z tym najwyższym drapaczem chmur na świecie?

  Góry Skaliste ciągną się na długości 4800 kilometrów. Stanowią wschodnią część Kordylierów. Położone są wzdłuż zachodniego wybrzeża, przebiegają przez terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Góry Skaliste powstały około 120 milionów lat temu. Ostatecznie ukształtowały się 2 miliony lat temu. Swoją rzeźbę zawdzięczają pracy lodowca. Góry Skaliste w Kanadzie mają w dużej mierze kształt lodowców, natomiast na południu Góry Skaliste w USA tworzą słynny Wielki Kanion.

  W czasach swojej świetności Aleksandra była jednym z najbardziej znaczących ośrodków świata starożytnego. Rozwijała się tam nauka i przenikały kultury, głównie egipska i grecka. Nazwę miasto wzięło od swojego założyciela, słynnego Aleksandra Macedońskiego, zwanego później Wielkim.

  Aktobe to miasto w Kazachstanie, znane również jako Aktiubińsk. Założone zostało w drugiej połowie XIX wieku, znane jest przede wszystkim z hutnictwa, przemysłu maszynowego oraz lekkiego. Nie jest miastem, które miałoby turystom wiele do zaoferowania, jednak można zobaczyć tu kilka bardzo ładnych miejsc.

  Oia na Santorini przyciąga co roku tysiące turystów. Malownicza miejscowość jest wyjęta z greckich pocztówek. Architektonicznie składa się głównie z uroczych, białych domków, które kontrastują z błękitem nieba, morza i brązowymi skałami. To raj na ziemi, z którego nie chce się wracać.

  Peloponez to największy grecki półwysep, otoczony Morzem Jońskim z jednej strony i Egejskim z drugiej. Antyczne ruiny, historyczne budowle i wspaniałe krajobrazy czynią go wyjątkowym miejscem. Mimo że jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, nie cieszy się aż tak dużym powodzeniem.

  Suwon jest największym miastem, a zarazem stolicą prowincji Gyeonggi w Korei Południowej. Miasto położone jest zaledwie 30 km od Seulu, zatem zwiedzając stolicę Korei Południowej, warto zdecydować się na zobaczenie Suwonu.

  Hua Shan jest jedną z pięciu wielkich gór taoizmu. Legendarna góra leży w prowincji Shaanxi w Chinach. Hua Shan uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej stromych gór na świecie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej górze. Jak się przygotować do wyprawy?

  Jordania to kraj położony na Bliskim Wschodzie. Zamieszkuje go ponad 7 milionów ludzi. Graniczy z Izraelem, Syrią, Irakiem, Arabią Saudyjską oraz Zachodnim Brzegiem Jordanu.

  Cyklady to znany na całym świecie grecki archipelag. Wyspy Cyklady odwiedzane są przede wszystkim ze względu na unikalne krajobrazy, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Są tam również godne uwagi zabytki, plaże i krystalicznie czysta woda.

  Wielki Kanion to jedna z obowiązkowych pozycji na liście rzeczy do zobaczenia podczas podróży po Stanach Zjednoczonych.

  Na prawym brzegu Tybru, niedaleko Watykanu, znajduje się monumentalna budowla, która przetrwała prawie 2000 lat. W odróżnieniu od innych budynków z tego okresu nie została ona zniszczona i nie stała się magazynem na materiały z odzysku. Przez dwadzieścia stuleci Zamek Świętego Anioła zmieniał wielokrotnie swoją funkcję, był m.in. skarbcem, sądem, a nawet więzieniem. To właśnie tutaj ostatnie dni przed śmiercią spędzał Giordano Bruno.

  Wodospad Niagara nie jest największym wodospadem świata, lecz prawdopodobnie najbardziej popularnym. Piękno wodospadu zachwyca każdego, kto ma okazję zobaczyć go na żywo. Bez wątpienia można powiedzieć, że Niagara jest miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć!

  Jedwabny Szlak powstał około 200 r. p.n.e. Za tym określeniem kryje się dawna droga handlowa, która łączyła Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Trasa obejmowała tereny trzynastu współczesnych krajów: Chin, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu, Pakistanu, Afganistanu, Turkmenistanu, Iranu, Iraku, Syrii i Turcji. Najważniejszym dobrem, które transportowano tą drogą, był szlachetny jedwab.

  Oprócz Hiszpanii na obszarze półwyspu leży Portugalia, Andora oraz terytorium w pełni zależne od Wielkiej Brytanii, czyli Gibraltar.

  Kaplica Sykstyńska to jeden najbardziej rozpoznawalnych obiektów Watykanu. Freski zdobiące jej ściany i sklepienie to jedne najwybitniejszych dzieł sztuki malarskiej w historii ludzkości.

  Co kryje słynna 5th Avenue? Co można na niej zobaczyć?

  Azerbejdżan przez swoją nazwę sprawia wrażenie bardzo orientalnego państwa – faktycznie, większość jego populacji stanowią Arabowie, których kultura znacznie odbiega od polskiej.

  Krzysztof Werema uwiecznia na swoich zdjęciach plemiona Sudanu. Obserwuje nie tylko ich codzienność, ale także jak zmienia się ich życie i to, co tradycyjne zderza się z tym, co nowoczesne. Jak powstają jego fotografie? O tym artysta opowiadał w Dzień Dobry TVN.

  Istotne znaczenie dla turystów powinien mieć fakt, że miasto poniosło stosunkowo niewielkie straty podczas II wojny światowej. Dzięki temu przepiękne perełki architektoniczne zachowały się w praktycznie niezmienionej formie. Co należy zobaczyć w pierwszej kolejności, gdy odwiedzamy Lipsk? Zabytki w okolicach rynku są punktem obowiązkowym każdej wycieczki.

  "Mieliśmy świadomość tego, że czeka nas ciężka fizyczna praca".

  Kamieniec Podolski to XIV-wieczne miasto, które przez kolejne lata przechodziło z rąk polskich w litewskie i odwrotnie. W latach 30. XV wieku został włączony w granice państwa polskiego i stał się stolicą województwa podolskiego. Kamieniec zasłynął z corocznych targów, które odbywały się przez cały miesiąc. Jednak szczególną sławę zyskał dzięki skutecznemu oporowi podczas najazdów turecko-tatarskich. Stanowił linię obrony polskiego chrześcijaństwa przed pogaństwem Turków i Tatarów.

  Phoenix, Arizona to miasto osadzone w otoczeniu przypominających Wielki Kanion Kolorado masywów górskich i pustyni. Phoenix zadziwia różnorodnością i wieloetnicznością. Jaka jest historia miasta i panujący klimat? Jaki występuje w Phoenix czas i co warto zwiedzić? Sprawdzamy!

  Morze Północne większość z nas kojarzy jedynie z lekcji geografii. Turyści rzadko wybierają się w tamte rejony. Głównym powodem jest niska temperatura Morza Północnego, przez co jest ono mało atrakcyjne dla urlopowiczów.

  Zwiedzając Niemcy, wielu turystów wybiera na początek Frankfurt nad Odrą. Atrakcje w tym mieście nie są jednak tak liczne, jak w oddalonym o około 600 kilometrów Frankfurcie leżącym po obu stronach rzeki Men. W pobliżu tej miejscowości rozciąga się malownicze pasmo górskie Taunus, które stanowi obowiązkowy punkt wycieczek wszystkich fanów wspinaczek.

  Zagrzeb jest największym miastem Chorwacji. To także stolica tego kraju. Praktycznie na każdym kroku na turystów czeka tutaj mnóstwo atrakcji. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice, oferują naprawdę dużo. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy wysokiej kultury, pieszych wycieczek i wybornej kuchni.