podróże po świecie

  podróże po świecie

  Stany Zjednoczone widnieją na liście miejsc do odwiedzenia turystów z całego świata. Ci najchętniej zwiedzają kultowe miejsca, które funkcjonują w filmach, muzyce i kulturze masowej. Jednym z takich miejsc jest słynące z kosmonautyki Houston w stanie Teksas.

  Kapadocja to malownicza kraina historyczna w środkowej Anatolii, w Turcji. Cały krajobraz jest tu zbudowany z tufu, miękkiej skały wulkanicznej. Wiele budynków – zarówno domów, jak i kościołów – jest wydrążonych w tej skale. To miejsce popularne wśród turystów zarówno ze względu na cuda natury, jak i zabytkowe budynki i podziemne miasta.

  Nowy Orlean to jedno z najbardziej muzykalnych miast na świecie. Nic dziwnego – w końcu wychował się tu sam Louis Armstrong, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Nowy Orlean jest pełen wspaniałych zabytków, parków przyrody, muzeów, nastrojowych kawiarni i klubów muzycznych. Warto poświęcić co najmniej kilka dni, żeby móc poznać wszystkie atrakcje tego niezwykłego miasta.

  Perito Moreno przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy lodowiec świata. Turyści potrafią patrzeć na niego godzinami, a niektórzy decydują się nawet na trekking z przewodnikiem po lodzie. Lodowiec Perito Moreno to 3. pod względem wielkości rezerwa wody pitnej. Ci, którzy chcą go zobaczyć z bliska, muszą udać się w daleką podróż do argentyńskiej części Patagonii, właściwie na sam skraj kontynentu.

  Quebec to miasto w Kanadzie, w prowincji o tej samej nazwie – największej i drugiej pod względem liczby ludności – po prowincji Ontario. Największym miastem prowincji Quebec jest Montreal, a drugie pod tym względem Quebec City zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców. Językiem urzędowym jest tu francuski, choć jednocześnie francuskim i angielskim posługuje się połowa mieszkańców.

  Niegdyś świat rajskich plaż, pól uprawnych herbaty i ogromnych skupisk rodzin słoni stanowił nieodkrytą i daleką krainę. Dziś Sri Lanka staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży dla turystów z całego świata. Dowiedz się, czy potrzebna jest wiza na Sri Lankę.

  Ciągnące się w nieskończoność pustynne piaski, wspaniała architektura i fascynująca kultura... To wszystko i znacznie więcej znajdziemy w magicznym Królestwie Maroka. Przed wyjazdem warto zapoznać się z polityką wizową i dowiedzieć się, czy wybierając się do tego niesamowitego kraju, będziemy potrzebować wizy do Maroko.

  Podczas podróży do obwodu kaliningradzkiego, podobnie jak przy wjeździe do głównej części Rosji, każdy obywatel Polski zobowiązany jest do posiadania specjalnego pozwolenia. Każdy, kto wybiera się więc do rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim, bez względu na długość czy cel pobytu, potrzebuje wizy do Kaliningradu. Jak ją zdobyć? Czy wjazd do Kaliningradu bez wizy jest możliwy? Wyjaśniamy.

  Hawana to największe miasto na Kubie. Powstało na początku XVI w., w czasach konkwisty. Od kiedy Kuba otworzyła się na świat, to właśnie Hawana stała się celem wycieczek wielu turystów. Cała starówka Hawany została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Ottawa to stolica Kanady i jedno z czterech największych miast tego kraju. Położone jest w prowincji Ontario i stanowi ważny punkt na mapie kultury i gospodarki tych terenów. Miasto znane jest również z wielu interesujących atrakcji turystycznych, które przyciągają podróżników z całego świata. Co warto odwiedzić w Ottawie?

  Lyon to miasto w środkowo-wschodniej Francji, przez które płyną dwie rzeki. Szerszą z nich jest Rodan – przecina miasto na dwie części. Druga rzeka, która płynie przez Lyon (w północnej jego części), to Soana.

  Katedra Santa Maria del Fiore to, obok dzwonnicy Giotta di Bondone, najlepiej widoczna budowla we Florencji. Czerwona kopuła autorstwa Brunelleschiego od lat zachwyca nie tylko przyjezdnych, ale też architektów – jest to przykład niezwykle ambitnego i nowatorskiego projektu.

  Grodno jest miastem obwodowym na Białorusi, położonym nad Niemnem, bardzo blisko granicy z Polską. To tam znajduje się siedziba administracyjna obwodu grodzieńskiego. Przez lata miasto to znajdowało się na terenie Polski. Wciąż obecne są w Grodnie istotne polskie akcenty – znajduje się tam siedziba Związku Polaków na Białorusi, a także Polski Konsulat Generalny. Grodno jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem na Białorusi.

  Skopelos to najbardziej zielona z greckich wysp. Nie jest tak popularna, jak Korfu czy Santorini, turyści mogą więc liczyć na większy spokój i intymność. Ma jednak prawdziwie idylliczny charakter, zważywszy na zieleń drzew, która wtapia się w błękit morza. Ponad połowa wyspy jest pokryta dziewiczym sosnowym lasem. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Miasto Skopelos, będące jednocześnie stolicą wyspy, zachwyca ciekawą architekturą, która stanowi połączenie różnych stylów.

  W odróżnieniu od innych europejskich stolic, Sofia wydaje się być znacznie mniej atrakcyjna. Co prawda, nie jest to miasto oferujące tyle, co Paryż, Praga czy Berlin, lecz mimo to wciąż można w interesujący sposób spędzić tam urlop. Poznaj najważniejsze atrakcje Sofii.

  Grenada bywa nazywana również "Korzenną Wyspą", co związane jest z tradycyjnymi potrawami podawanymi w tym kraju. Oprócz oryginalnej smacznej kuchni Grenada ma do zaoferowania turystom znacznie więcej atrakcji. Sprawdź, jakie miejsca warto zwiedzić po przyjeździe na wyspę.

  Podróże to stan ducha, a nie portfela, a tyle samo radości, co wyprawa na odległe kontynenty może też przynieść wyjazd w pobliskie, ale niezbyt znane miejsce. Udowadnia to Marzena Filipczak, autorka popularnych książek podróżniczych, która zwiedza świat w pojedynkę. Dokąd można wyjechać w czasie pandemii? O czym trzeba pamiętać? Czy po koronawirusie egzotyczne wojaże będą droższe? O tym opowiedziała w ramach naszego nowego cyklu "Książka na dzień dobry".

  Zesłaniec, naukowiec i wybitny etnograf. Bronisław, starszy brat Józefa Piłsudskiego, zasłynął badaniami Ajnów na Sachalinie. Jego śladami wyruszyła prawnuczka marszałka, Danuta Onyszkiewicz. O tej niezwykłej wyprawie i swoim "pradziadostryju" opowiedziała w naszym programie.

  Marcin Kydryński już od 25 lat jeździ do Afryki, skąd przywozi niezapomniane historie i piękne zdjęcia. Wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia dziennikarz i podróżnik zebrał w jednej książce. Co go w Afryce najbardziej zaskoczyło, a co urzekło? Jak Afryka go zmieniła? Marcin Kydryńskich opowiedział o tym w studiu Dzień Dobry TVN.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marka Niedźwieckiego. Dziennikarz radiowy opowiedział nam o swojej wielkiej fascynacji Australią. Skąd to zamiłowanie? Kiedy odwiedził kontynent po raz pierwszy? Jak często tam wraca? I kiedy planuje kolejną podróż?