Południowy Tyrol to niezwykle piękne i malownicze miejsce. Jak wygląda tam codzienne życie? Czym zajmują się mieszkańcy tego regionu? Jakim językiem się posługują?
Południowy Tyrol. Jak wygląda tam codzienne życie?
Inge Kompatscher pochodzi z Południowego Tyrolu. - Dziadek mojego męża przybył tu bardzo dawno, teraz to my oddaliśmy nasze gospodarstwo synowi. On jest nowym właścicielem - powiedziała. Simon, syn Inge wstaje bardzo wcześnie. Dzień zaczyna od nakarmienia zwierząt. - Muszą zjeść o 6.00 rano, czasami o 5:30 - tłumaczył.
Dwa-trzy razy w tygodniu mężczyzna przygotowuje knedle z serem. - Robimy je z czerstwego białego chleba, jajek, sera, cebulki, pietruszki i mleka - wyjaśnił i zdradził, że tej zimy przygotował ok. 10 tysięcy knedli. - 150 dziennie, każdego dnia rano - wyznał.
Obszar, na którym mieszka Simon i jego rodzina jest częścią Parku Naturalnego Schlern-Rosengarten. Znajduje się tam m.in. Góra Schlern. - Ma ok. 2,5 tysiąca metrów - powiedział Simon. Podczas wizyty w tym bardzo malowniczym regionie nasz reporter Piotr Wojtasik miał okazję zobaczyć przepiękny stary dom. - To jest bardzo stare miejsce, to jest dom, który ma ok. 700 lat. Te malowidła są z 1605 roku. Wiemy, że mieszkał tu wtedy człowiek, który zbudował również kaplicę. Żył tu z rodziną, miał osiemnaścioro dzieci - opowiedział Simon. Mężczyzna zdradził, że jego rodzina korzysta z kaplicy, był nawet w niej ochrzczony.
Jakim językiem posługuje się Simon i jego bliscy?
- W domu mówimy w dialekcie tyrolskim. Dla nas drugim językiem jest włoski - powiedziała Inge. - W miasteczku mniej lub bardziej mówimy po niemiecku - dodał Simon. - Jeśli jesteśmy w sklepie lub urzędzie i spotkamy ludzi, którzy mówią po włosku, to wtedy rozmawiamy z nimi po włosku - doprecyzowała Inge. - A jeśli idziesz do baru z przyjaciółmi, to zawsze mówimy po niemiecku - wyjaśnił mężczyzna.
Warto dodać, że przed pierwszą wojną światową Południowy Tyrol był częścią Austrii. - Po wojnie staliśmy się częścią Włoch i teraz to normalne, że mówimy również po włosku - tłumaczył.
Simon zapytany o to, jakiego słowa użyłby do opisania miejsca, w którym żyje, odpowiedział, że byłoby to "duże". - Tu wielkie jest wszystko, wielka historia, wielka praca włożona w to miejsce, moja duża wspaniała rodzina, wielkie emocje związane z tym miejscem - wyjaśnił.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dwa polskie miasta w światowym rankingu. Wyprzedziły Liverpool i Glasgow
- Nie przepadasz za tłumami? Unikaj tych 3 miejsc w Europie. "Nie można liczyć na pełną swobodę"
- Bytów - najważniejsze zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć w mieście i okolicy?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN