Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z najpopularniejszych ostatnio kierunków turystycznych. Jako że mamy już wakacje, wiele osób zapewne wybierze się tam na urlop. Trzeba jednak uważać, gdyż zwyczaje i kultura w Japonii różnią się znacząco od europejskich. Co zrobić, by nie popełnić faux pas? Czego nie robić w Japonii na ulicy czy w restauracji?
Będąc w Japonii na wakacjach, zresztą jak w każdym innym kraju, należy pamiętać o kulturalnym zachowaniu. W azjatyckich państwach "kulturalnie" wiąże się jednak z zupełnie innymi standardami niż w Europie. Nic w tym dziwnego, skoro całkowicie odmienne czynniki ukształtowały nasze kontynenty. Przed udaniem się do Japonii warto więc zapoznać się z zasadami, które zagwarantują nam bezproblemowy wypoczynek. Czego nie robić, by nie urazić Japończyków? Oto kilka podpowiedzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Japonia - czego nie wolno tam robić?
Japońskie zwyczaje mogą być czasami niezrozumiałe dla osób mieszkających w Europie. Każdy z nich ma jednak swoje wytłumaczenie i historię. Przed wakacyjnym wyjazdem do tego kraju warto więc zapoznać się z nimi wszystkimi, dzięki czemu nie urazisz mieszkańców swoim zachowaniem, a także lepiej odnajdziesz się w tamtejszej rzeczywistości.
Tak więc, czego nie wolno robić w Japonii? Między innymi otwierać samodzielnie drzwi do taksówki, zostawiać napiwków w restauracji, głośno mówić w przestrzeni publicznej czy rozmawiać przez komórkę w komunikacji miejskiej. Niektóre z tych zasad są zapisane w japońskim prawie, a niektóre jedynie w świadomości i kulturze mieszkańców tego kraju. Z tymi niepisanymi zasadami jest oczywiście najtrudniej. Sprawiają one wiele trudności turystom, którzy, mimo dobrych chęci, nieraz zaliczają gafę.
Czego nie można robić w Japonii na ulicy?
Na japońskiej ulicy, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Tokio, wiele osób zapewne zdziwi brak koszy na śmieci. Okazuje się, że zwyczaje w Japonii zakładają, że wszelkie papierki, gumy do żucia i inne odpadki należy nosić przy sobie i najlepiej wyrzucić je w domu lub hotelu, po powrocie. Podobnie należy postąpić z odchodami swojego psa. Jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić się na uliczny ostracyzm. W Kraju Kwitnącej Wiśni jest bowiem bardzo czysto i wymaga się od każdego, by dbał o porządek. Japończycy dużą wagę przywiązują też do segregacji odpadów. Zasad dotyczących tego, gdzie wyrzucić poszczególne odpadki, jest ponad 100.
Będąc w japońskim mieście należy też pamiętać o tym, że nie wolno samodzielnie otwierać i zamykać drzwi od taksówki. Robi to kierowca, automatycznie, zatem dotykanie klamki jest zbyteczne i uważane za coś niekulturalnego. Co oczywiste nie wolno również uciekać bez płacenia.
Kolejny zwyczaj, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest obecny również w wielu innych krajach, nawet w Polsce. Chodzi o unikanie głośnych rozmów telefonicznych w komunikacji miejskiej. U nas, mimo komunikatów wyświetlanych na ekranach autobusów czy tramwajów, wiele osób i tak decyduje się na takie zachowanie. W Japonii jednak mieszkańcy podchodzą do tego bardzo poważnie. Każdy podróżny w tamtejszym metrze czy innych środkach transportu używa swojego smarfona tylko do czynności, które nie powodują wydawania przez urządzenie dźwięku lub po prostu korzysta z słuchawek.
Choć w Japonii wiele osób pali papierosy, nie wolno tego robić na ulicy. W prawie każdym miejscu można natknąć się na znaki "No smoking while walking" (tłum. Nie pal idąc). Dozwolone jest to jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych strefach. Na japońskiej ulicy należy też pamiętać, że całowanie się z drugą połówką jest w bardzo złym guście. Trzymanie się za ręce czy buziak w policzek oczywiście jeszcze ujdą, ale bardziej czułe gesty będą tam nie na miejscu. Warto tu też wspomnieć o tym, że w Japonii nie podajemy ręki na powitanie. Ten gest, szalenie popularny w europejskich krajach, tam zarezerwowany jest wyłącznie dla szefów wielkich firm, podczas ważnych służbowych spotkań. Witając się zatem z Japończykiem należy się delikatnie skłonić i uśmiechnąć.
Jak należy zachowywać się w Japonii w restauracji?
Podczas wycieczki do Japonii, z pewnością przyjdzie ci odwiedzić jakąś restaurację. Jak należy się w niej zachowywać? Otóż w bardzo złym guście jest doprawianie zaserwowanych potraw. Zanim więc sięgniesz po solniczkę, dobrze się zastanów. O ile w mniej prestiżowych miejscach nie będzie to problemem, w tych bardziej wystawnych kucharz może odebrać to jako znak, że jedzenie nie smakowało i trzeba je poprawić.
Równie przydatną informacją jest fakt, że w restauracji nie można ładować telefonu bez pozwolenia obsługi. Takie zachowanie będzie postrzegane jako niestosowne, a w najgorszym wypadku jako kradzież prądu. W lokalach gastronomicznych pamiętaj też, by nie bawić się pałeczkami, nie przesadzać z sosem sojowym, nie nabijać jedzenia na pałeczkę i nie dawać napiwku kelnerowi. Co ciekawe, przeciwnie niż u nas i w innych krajach naszego regionu, wskazane jest siorbanie, zwłaszcza w przypadku potraw z kluskami, takich jak ramen czy udon. Wyraża ono, że potrawa bardzo ci smakuje i jesz ją ze smakiem.
Japonia - jak zachować się w domu?
Będąc w Japonii należy pamiętać, że panuje w niej nie tylko inna kultura, ale też religia. Japończycy wierzą, że ich domy to tak zwana strefa "sacrum", a wszystko co poza nimi to "profanum". Nie należy więc naruszać tej pierwszej noszonym przez nas na zewnątrz obuwiem. Wchodząc do japońskiego domu trzeba zatem zdjąć buty i zostawić je w przedpokoju (po japońsku Genkan). Po przejściu na znajdującą się w pobliżu podniesioną podłogę, należy natomiast założyć kapcie. Ta zasada obowiązuje również w niektórych przestrzeniach publicznych, takich jak restauracje czy hotele typu ryokan.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykłe małżeństwo walczy ze stereotypami na temat Japonii. "Nie ma już ninjów i samurajów"
- Jakie jest znaczenie uścisku dłoni? Rodzaje i ciekawostki
- Kobe – europejski klimat w Japonii. Co warto zobaczyć w mieście?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: ryoko.pl, oyakata.com.pl, rodzinawswiat.pl
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/GettyImages