Jakie jest znaczenie uścisku dłoni? Rodzaje i ciekawostki

GettyImages-981850624.jpg (2)
GettyImages-981850624.jpg (2)

Uścisk dłoni to w kulturze europejskiej od początku XX w. oficjalny sposób witania się. Obecnie jest on o tyle istotny, że może zaważyć na pierwszym wrażeniu. Poprzez uścisk dłoni wiele osób wyraża pewność siebie, życzliwość, otwartość lub wręcz przeciwnie – niepewność czy niechęć. Dowiedz się, jak odczytywać znaki zawarte w mowie niewerbalnej.

Dawniej uścisk dłoni był symbolem zawarcia umowy handlowej i dotyczył wyłącznie mężczyzn. Dzisiaj jest to również forma powitania między kobietą a mężczyzną oraz między kobietą a kobietą. Jak twierdzą badacze, poprzez uścisk dłoni niejednokrotnie można rozpoznać intencje danej osoby oraz jej cechy charakteru. Na co warto zatem zwrócić uwagę? Poznaj ciekawostki i legendy związane z tą formą powitania.

Zobacz także: Stylizacje kobiet polityki i biznesu

Uścisk dłoni z kobietą – kiedy wypada tak się przywitać?

Dużo emocji wzbudza dziś uścisk dłoni z kobietą – jeszcze do niedawna witało się ją bowiem poprzez pocałowanie ręki. Według zasad savoir-vivre’u mężczyzna powinien jednak powitać się z kobietą poprzez uścisk dłoni jedynie wtedy, gdy ona sama go zainicjuje. Taka forma powitania jest dobrze widziana również na stopie zawodowej, gdzie kwestia płci powinna zejść na dalszy plan, na pierwszy powinny zaś wysunąć się kwestie związane z kompetencjami. W życiu prywatnym wielu mężczyzn wita z kolei kobiety poprzez pocałunek w policzek lub wypowiedzenie powitalnej formuły – w takich okolicznościach kobiety nie witają się z płcią przeciwną poprzez uścisk dłoni.

Masoński uścisk dłoni – legendarna forma powitania

Masoński uścisk dłoni to budzący duże zainteresowanie uścisk podawany sobie przez członków wolnomularstwa jako znak rozpoznawczy. Obrósł on wieloma legendami – jak twierdzą niektóre osoby – podobno takich uścisków jest kilka. Jeden z nich, określany mianem „Boaz”, wygląda w ten sposób, że mason naciska czubkiem kciuka przestrzeń między pierwszym a drugim stawem palców dłoni drugiego masona, a ten z kolei odwzajemnia uścisk poprzez analogiczną część dłoni pierwszego masona.

Nigel Brown, Wielki Sekretarz Zjednoczonej Wielkiej Loży Anglii, twierdzi, że tajemny uścisk dłoni iluminatów w ogóle nie istnieje. Jednocześnie warto pamiętać, że członkowie wolnomularstwa składają przysięgę i nie mogą ujawniać swoich znaków rozpoznawczych. Niektórzy masoni twierdzą, że uścisk stanowi symbol przejścia pomiędzy kolejnymi poziomami wtajemniczenia, jednak z reguły nie chcą oni mówić na ten temat, choć przyznają, że pewne wspólne znaki pomiędzy członkami masonerii istnieją.

Zobacz także: Pierwszy dzień w pracy – jak zrobić dobre wrażenie i jak się do niego przygotować?

Mocny uścisk dłoni – symbol otwartości i pewności siebie

Jak twierdzą naukowcy, mocny uścisk dłoni to dowód otwartości, świadczy on o energii oraz pewności siebie. Wyjątkowo silny uścisk – jak jednak wskazują badania – jest najczęściej domeną osób skłonnych do wahań nastrojów, nieraz gwałtownych, ale jednocześnie szczerych i zdecydowanych. O ile na Zachodzie energiczny i pewny uścisk dłoni wpływa na dobre pierwsze wrażenie, o tyle w niektórych krajach Afryki i Azji tego typu gest może być negatywnie odbierany.

Jeśli mocnemu uściskowi towarzyszy objęcie dłoni , prawdopodobnie jest to wyraz serdeczności, bezpieczeństwa, sympatii, chęci opieki. W sytuacji, gdy druga osoba ma zaniżone poczucie własnej wartości, może ten gest jednak inaczej zinterpretować – np. jako znak nieszczerości. Jeśli jednak ręka przy mocnym uścisku jest wyciągnięta i wyprostowana, wskazuje to na godność i dystans osoby, która ją podaje.

Do mocnych uścisków ręki należy również tzw. „łamacz kości” . To jedna z najmniej przyjemnych form powitania, która polega na zbyt mocnym uściśnięciu ręki. Najczęściej w ten sposób podają dłoń osoby chcące uchodzić za twardzieli. Często jest to również sposób na zastraszenie przeciwnika i chęć pokazania swojej przewagi.

Słaby uścisk dłoni – domena osoby uległej

Zazwyczaj słaby uścisk dłoni kojarzy się z niepewnością oraz brakiem wewnętrznej siły. Może też być wyrazem nieśmiałości lub braku zainteresowania. Należy wyróżnić także tzw. uścisk „śniętej ryby” , który podaje się przy pomocy wiotkiej, niemal bezwładnej dłoni, która – w dodatku – często jest chłodna i lepka. To najmniej lubiany rodzaj uścisku – mówi się, że jest on znakiem osób o słabym charakterze. Jako że taką dłoń można obrócić, mówi się ponadto, że takie osoby są również bardzo uległe.

Do słabych uścisków dłoni zaliczyć należy również uchwyt za palce . Wygląda on tak, że osoba podająca dłoń chwyta jedynie palce dłoni drugiej osoby – może to świadczyć o braku pewności siebie lub chęci utrzymania dystansu.

Należy pamiętać, że pewnych rejonach Azji i Afryki słaby uścisk dłoni jest normą. Ciekawostką jest również to, że – jak twierdzą naukowcy – u osób o słabym uścisku dłoni występuje większe ryzyko zawału serca, udaru oraz wystąpienia chorób kardiologicznych.

Zobacz także: Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Zobacz film: Dłonie to wizytówka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości