Kiedy po rozmowie kwalifikacyjnej dowiadujemy się, że to właśnie my zostaliśmy wybrani, jesteśmy podekscytowani i pełni sił. Jednak zaraz dopada nas stres, bo przed nami pierwszy dzień w nowej pracy. Bezsenność, obawy, niepewność – każdy tego doświadczył. Pierwszy dzień w pracy jest wielkim wyzwaniem i niewiadomą. Jak go przetrwać i zrobić na pracodawcy dobre wrażenie?
Stres przed pierwszym dniem w pracy
Jeszcze przed stawieniem się w firmie możemy sprawić, że poczujemy się pewniej. Jak? Odpowiednio się przygotować i jak najwięcej dowiedzieć się o nowym stanowisku. Pierwszy dzień pracy będzie łatwiejszy, jeśli będziemy mieli świadomość, czego się spodziewać. Ważne jest dokładne prześledzenie strony internetowej firmy i zorientowanie się, jak jest zorganizowana. Dobrze też już na wstępie zaznajomić się z najważniejszymi nazwiskami w organizacji. Mimo stresu pierwszy dzień w nowej pracy może być całkiem przyjemny, kiedy będziemy mieli takie podstawowe informacje. Jeśli nie zrobiliśmy tego przed rozmową kwalifikacyjną, a mimo to udało nam się przekonać do siebie przyszłego pracodawcę, to jest ostatni dzwonek, by dowiedzieć się, z jakimi konkretnie obowiązkami wiąże się nowe stanowisko.
Na początek punktualność
Wraz z nadejściem tego wielkiego dnia, należy odpowiednio się ubrać, nastawić na punktualność i dużą aktywność. Pierwszy dzień pracy to możliwość zrobienia pierwszego wrażenia, a to można zrobić tylko raz. Absolutnie niedopuszczalne jest spóźnienie. Lepiej być nieco wcześniej, niż dać się zapamiętać jako ktoś spóźnialski. Pierwszy dzień pracy to stres , więc nie warto wyjść z domu w ostatniej chwili, a potem martwić się tym, czy będziemy na czas. Najlepiej wcześniej oszacować czas dotarcia do firmy. Sprawdzić najkrótszy dojazd samochodem, rozkład autobusów. Dzięki temu stres przed pierwszym dniem w pracy będzie nieco mniejszy.
Pierwszy dzień w pracy – jak się ubrać?
Każda firma ma inną politykę, a jednym z jej elementów może być dress code. Pierwszy dzień w pracy to trochę za późno na rozmyślania, jak się ubrać . Wcześniej należy się zorientować, co jest wymagane, a czego unikać. Raz, żeby nie wyróżniać się za bardzo (chyba że tak właśnie chcemy być zapamiętani), a dwa, żeby wyglądać profesjonalnie. W razie wątpliwości można wcześniej porozmawiać z kimś z działu HR. Skromny strój i stonowane kolory będą bardziej na miejscu niż wyraźna stylizacja i mocny makijaż. Już w pierwszym dniu nowej pracy pokażmy, że jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie.
Pierwsze dni w pracy – nowy zespół
Pierwsze dni pracy to czas, kiedy poznajemy ludzi, z którymi będziemy pracowali. Będą nas obserwować i oceniać. Wrażenia z pierwszych spotkań mogą nam towarzyszyć przez długi czas. Trzeba zrobić wszystko, by postrzegano nas pozytywnie. Pierwszy dzień w nowej pracy to ogromny stres , dlatego już w domu możemy przygotować sobie krótką prezentację na swój temat. W ten sposób łatwiej nam będzie opowiedzieć o sobie na forum grupy. Powinna zawierać informacje, kim jesteśmy, co robiliśmy w poprzedniej pracy, a czym mamy zajmować się w nowej firmie. Jeśli jest to nasza pierwsza praca, stres będzie pewnie większy. Ale nie dajmy się zwariować – każdy, kogo spotkamy, był kiedyś na naszym miejscu i raczej nikt nie będzie celowo uprzykrzał nam tych i tak trudnych chwil. Poza tym istotny jest uścisk dłoni i patrzenie w oczy swoim rozmówcom. Trzeba nastawić się na słuchanie rozmów, włączanie się do konwersacji z uśmiechem na twarzy, dopytywanie. Pracownicy będą chcieli się czegoś o nas dowiedzieć, więc nawet stres przed pierwszą pracą nie powinien skłonić nas do zrezygnowania z lunchu, jeśli jesteśmy na niego zaproszeni w pierwszych dniach pracy .
Postaw na naturalność
Chociaż będziemy świetnie przygotowani pod względem ubioru i tego, co chcemy o sobie powiedzieć, nie możemy zapominać o naturalności. Pierwszy dzień w nowej pracy wiąże się z pewną nerwowością, która być może będzie widoczna w naszym sposobie bycia czy mówienia. Jednak nie warto stawiać na sztuczność, bo szybko zostanie to zauważone, a my sami nie będziemy się z tym czuli zbyt dobrze. Jednocześnie warto pamiętać, że zbyt duża pewność siebie może być negatywnie postrzegana.
Pierwsze dni w pracy – czego unikać?
Spóźnianie, krzykliwy ubiór, arogancja i sztuczne zachowanie to niejedyne, co nie może pojawić się w pierwszym dniu pracy. Równie ważne jest to, by uważać na to, jakie tematy poruszamy w trakcie rozmów z nowymi współpracownikami. Nie wolno negatywnie opowiadać o poprzednich miejscach pracy. W pierwszych dniach pracy lepiej też unikać dyskusji na tak drażliwe tematy jak religia i polityka i unikać plotek. Neutralnymi obszarami, o których mówić warto, są z pewnością zainteresowania.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+