savoir-vivre

  savoir-vivre

  Jest wiele norm, które regulują relacje społeczne i świadczą o dobrym wychowaniu. Warto poznać zasady kulturalnego zachowania. Dzięki nim będziesz potrafił bez skrępowania zachować się w każdej sytuacji.

  Urządzając eleganckie przyjęcie dla gości, na których chce się zrobić szczególnie dobre wrażenie, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo nakryć do stołu. Sztućce na stole muszą być również ułożone w sposób zgodny z przyjętymi zasadami. Estetycznie i prawidłowo nakryty stół zrobi wrażenie na przybyłych gościach, a przyjęcie pozostawi miłe wspomnienia.

  Kultura osobista ma w języku polskim wiele synonimów - można więc mówić o dobrych manierach, zasadach savoir-vivre’u, ogładzie towarzyskiej lub grzeczności. Większość ludzi intuicyjnie wie, co ten termin oznacza, jednak ujęcie tego w słowa może przysparzać problemów. Czym jest kultura osobista i jak zachować się kulturalnie w różnych sytuacjach?

  Już jutro przed uczestniczkami "Projektu Lady" poważne wyzwanie. W Paryżu wybiorą się z wizytą do Akademii Międzynarodowej Dyplomacji, gdzie spotkają się z ambasadorami i wezmą udział w kursie poświęconym zasadom protokołu dyplomatycznego. Na koniec czeka je poważny egzamin - uroczysta kolacja w towarzystwie przedstawicieli arystokracji i dyplomacji! W studiu, o tym co było najtrudniejsze w tym zadaniu oraz jak poradzić sobie w nieznanym towarzystwie, rozmawialiśmy z uczestniczką programu Klaudią Obrzut i dr Ireną Kamińską-Radomską, która jest mentorką w "Projekcie Lady".

  Już jutro o 21.30 kolejny odcinek programu "Projekt Lady". Jak uczestniczki poradzą sobie z kolejnymi wyzwaniami? A jak na co dzień radzić sobie z nietypowymi dla nas sytuacjami? Zapytaliśmy o to naszego gościa - Tatianę Mindewicz-Puacz, mentorkę w programie „Projekt Lady”.

  Przed nami wakacje i czas urlopów. Na co możemy sobie pozwolić podczas urlopu, by nie narazić się na śmieszność? O jakich zasadach warto pamiętać podczas wakacyjnego wyjazdu? Pamiętajcie, że wakacje są czasem wolnym od pracy, ale nie od dobrych manier! Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Irenę Kamińską-Radomską, ekspertkę od savoir-vivre oraz mentorkę w programie "Projekt Lady". Na co możemy sobie pozwolić na plaży? Dlaczego do restauracji nie powinniśmy iść w kąpielówkach?

  Już niedługo rozpocznie się sezon komunijny i ślubny. Jakie prezenty będą odpowiednie z tych okazji? Czy zamiast nich wypada dać "kopertę"? A jeśli tak, to ile pieniędzy do niej włożyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: popularyzator wiedzy z zakresu savoir-vivre Wojciech S. Wocław i organizatorka przyjęć Kinga Cecot.

  Wielu z nas pamięta swój pierwszy pocałunek i emocje z nim związane. Dlaczego bywa on dla niektórych tak ważny? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy seksuolog Katarzynę Waszyńską i popularyzatora wiedzy z savoir-vivre'u Wojciecha S. Wocława, aby porozmawiać o pocałunku i jego istocie. Czy w miejscach publicznych wypada się namiętnie całować? W jaki sposób kobieta może dać znać mężczyźnie, że nie ma ochoty, aby ten przy powitaniu pocałował jej dłoń? Czy buziak w powietrze jest elegancki?

  Według specjalistów sauna poprawia krążenie, odporność, pomaga także oczyścić skórę. Z powodu korzyści, jakie przynosi zdrowiu wiele osób chętnie z niej korzysta. O jakich zasadach powinniśmy pamiętać, kiedy już zdecydujemy się wejść do sauny? Czy kiedy już w niej siedzimy, powinniśmy być okryci ręcznikiem? O kulturze saunowania rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN popularyzatorem wiedzy z zakresu savoir-vivre'u i etyki w biznesie Wojciechem S. Wocławem.

  Jakie życzenia złożyć współpracownikom? Kto powinien wznieść pierwszy toast? Jak zachować się przy stole? A co, gdy impreza nie jest zasiadana? Firmowe spotkanie opłatkowe pełne jest savoir-vivre'owych pułapek. Jak uniknąć faux pas? O radę poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN osobę, która o właściwym zachowaniu wie wszystko - dr Irenę Kamińską-Radomską.

  O tym, czy w dzisiejszych czasach wypada składać znajomym niezapowiedziane wizyty i jak ta sytuacja zmieniała się na przestrzeni lat, rozmawiali Anna Wendzikowska i Wojciech Wocław. Lubicie być zaskakiwani przez gości? :)

  Mentorka "Projektu Lady" Irena Kamińska-Radomska uważa, że w dzisiejszym świecie, w którym niestosowne wyrażenia słyszymy na każdym kroku, nieprzeklinanie powinno być współczesną formą buntu młodzieży. Czy taka argumentacja przemawia do uczestniczek programu? W Dzień Dobry Wakacje na to pytanie odpowiedziała Karolina "Bridgitte" Plachimowicz. Czy przeklina przy swojej córeczce? A czy samej mentorce zdarza się czasem "rzucić bluzgiem"?

  Są osoby, które nie piją alkoholu, nawet podczas spotkań towarzyskich. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem gospodarzy przyjęcia lub innych imprezowiczów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego oraz popularyzatora wiedzy z zakresu savoir-vivre i etykiety w biznesie Wojciecha S. Wocława, by zapytać, jak odmawiać picia alkoholu, żeby nikt się nie obraził. Czy odwrócenie kieliszka to dobry sposób?

  Jak się ubrać do teatru, filharmonii i opery? Jedni uważają, że elegancko, a inni - że żadne zasady nie obowiązują. Kto ma rację? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN: trenerkę etykiety biznesu dr Irenę Kamińską-Radomską.

  Nasza akcja "Kupa w mieście" trwa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: aktorkę i właścicielkę Wieśki Zofię Zborowską, choreografa Michała Piróga i popularyzatora wiedzy o savoir vivre Wojciecha S. Wocława, aby zapytać, jak w grzeczny sposób zachęcić właściciela psa do sprzątania po nim. Na czym polega sposób "na dwa woreczki"?

  W kąciku kulturalnego Polaka: guma do żucia. Jak ją dyskretnie wypluć? Czy można do tego użyć kwiatka? Czy są sytuacje, w których żucie gumy jest dopuszczalne? A może lepiej zupełnie ją sobie odpuścić? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer dopowiedział się od eksperta Wojciecha Wocława, dlaczego savoir-vivre to prawdziwy survival. Czy twarz osoby żującej gumę najczęściej przybiera wyraz "bezmyślnie przeżuwającej krowy"? ;-)

  Osoby, którym wydaje się, że w internecie wszystko jest dozwolone - zwłaszcza w mediach społecznościowych, są w błędzie. Nawet tutaj obowiązują zasady savoir vivre. Jakie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to eksperta wizerunkowego Wojciecha S. Wocława. Kto i komu może wysyłać zaproszenia do grona znajomych? Jakie zdjęcia można publikować, a jakich raczej nie? Czy wypada komentować posty nieznajomych?

  Trwa sezon na "firmowe śledziki". Wspólnie z Miłoszem Brzezińskim, korzystając z pomocy aktorów Teatru XL: Izabeli Górskiej, Diany Karamon, Sandry Stencel, Grzegorza Jarka i Patryka Pawlaka, postanowiliśmy zastanowić się, co podczas takiego spotkania wypada, a czego powinniśmy kategorycznie unikać, żeby ustrzec się wpadki, a nawet utraty pracy!