savoir-vivre

  Kindersztuba – czasem np. słyszymy, że komuś jej brakuje, że nie wyniósł jej z domu, że ktoś o kindersztubie nie ma zielonego pojęcia. Co to znaczy "kindersztuba"? W wielkim skrócie, kindersztuba to dobre maniery, które powinniśmy wynieść z domu rodzinnego. Zasady kindersztuby odchodzą niestety w zapomnienie.

  Nie milkną echa hucznej imprezy, w której uczestniczyła premier Finlandii, Sanna Marin. Do sieci trafiły nagrania, na których widać, jak młoda polityk bawi się w gronie znajomych. Kontrowersyjne materiały doczekały się komentarza ze strony dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej. - Może ta granica już została przekroczona, ale minimalnie - oceniła ekspertka w dziedzinie savoir-vivre'u.

  W sezonie wakacyjnym pociągi przeżywają prawdziwe oblężenie. Podróż popularnym środkiem transportu ma wiele zalet, jednak nie zawsze okazuje się najlepszym wyborem. Zdarza się, że uprzykrza ją trudne do zaakceptowania zachowanie współpasażerów. Irena Kamińska-Radomska postanowiła pochylić się nad tym problemem. Ekspertka w dziedzinie savoir-vivre'u skrytykowała nawyk wietrzenia stóp w przedziale i innych miejscach publicznych.

  Irena Kamińska-Radomska wzięła pod lupę zdjęcie Bena Affleca z Jennifer Lopez. Zdaniem ekspertki od savoir-vivre'u popularny aktor wykonał lekceważący gest. - Powszechność faux pas nie jest usprawiedliwieniem - argumentuje mentorka na swoim profilu na Instagramie. Co takiego zrobił gwiazdor Hollywood?

  Sprawdź, jakie zasady obowiązują podczas lotniczej podróży.

  Aleksandra Pakuła, trenerka etykiety, radzi, jak powinniśmy zachować się w podróży, czego unikać na plaży i co może być źle widziane w hotelu.

  Gdzie odłożyć serwetkę? Jak dyskretnie wyjść do toalety? Na te pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN trenerka etykiety Aleksandra Pakuła.

  Media na całym świecie obiegło zdjęcie faktury przesłanej przez młodą parę gościom weselnym, którzy nie uprzedzili organizatorów o nieobecności na przyjęciu. Konsultantka ślubna Katarzyna Gajek zdradziła, jakich zachowań należy unikać, by wystrzec się wpadki. Z kolei Magdalena i Krzysztof Hillarowie opowiedzieli o tym, jak porzucili konwenanse w dniu własnego ślubu.

  Alkohol potrafi przełamywać lody, dodawać odwagi, rozluźniać na towarzyskiej imprezie. Dzięki niemu szybciej możemy nawiązywać nowe znajomości. I w takich momentach właśnie pojawia się bruderszaft. Co to takiego?

  Życzenia na Boże Narodzenie to piękna tradycja, która wymaga odpowiedniej formy. Warto zadbać, aby miały w sobie coś indywidualnego, były dopasowane do adresata i odpowiadały naszej zażyłości z daną osobą. O tym w jakiej formie składać życzenia, co wypada, a co jest absolutnym faux pas rozmawialiśmy w Dominiką Grodowską z Protocol School of Poland.

  Wyjaśniamy, jak się zachować, gdy dostajemy i wręczamy podarunek.

  Ułożenie sztućców na stole zgodnie z zasadami savoir vivre wcale nie jest takim prostym zadaniem. Wymaga to niezbędnej i szczegółowej wiedzy.

  Jest wiele norm, które regulują relacje społeczne i świadczą o dobrym wychowaniu. Warto poznać zasady kulturalnego zachowania. Dzięki nim będziesz potrafił bez skrępowania zachować się w każdej sytuacji.

  Urządzając eleganckie przyjęcie dla gości, na których chce się zrobić szczególnie dobre wrażenie, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo nakryć do stołu. Sztućce na stole muszą być również ułożone w sposób zgodny z przyjętymi zasadami. Estetycznie i prawidłowo nakryty stół zrobi wrażenie na przybyłych gościach, a przyjęcie pozostawi miłe wspomnienia.

  Wiele kobiet często spotyka się z zaczepkami na ulicy i niewybrednymi komentarzami, które słyszą od obcych mężczyzn. Z pozoru mogłoby się wydawać, że panowie chcą w ten sposób skomplementować ich strój lub wygląd. Jednak dla pań zwykle jest to dowód braku szacunku, obelga i nieprzyjemne doświadczenie, o którym chciałyby jak najszybciej zapomnieć.

  Z powodu pandemii przez wiele miesięcy musieliśmy ograniczyć do minimum kontakty towarzyskie albo w ogóle z nich zrezygnować. Reżim sanitarny zobowiązał nas do zakrywania nosa i ust, utrzymywania dystansu społecznego oraz dbania o częstą dezynfekcję. Przez to zmieniły się nasze zwyczaje dotyczące powitań. Czy w przyszłości wrócimy do dawnych form?

  Pocałunek złożony na dłoń kobiety, to wciąż dobry zwyczaj, czy jednak już zbyt nachalna uprzejmość, która powinna odejść do lamusa? Zapytaliśmy kobiety, jak się czują, w takiej sytuacji. Dr Irena Kamińska-Radomska tłumaczy, kiedy całowanie ręki jest dozwolone, a kiedy będzie uznane jako faux pas.

  Istnieje przekonanie, że teściowa z synową się nie dogadają i z góry ich relacja jest skazana na niepowodzenie. Jednak czy na pewno? Bohaterki naszego reportażu udowadniają, że niezwykła więź w tym przypadku też jest możliwa.

  Dzieci biegające po plaży na golasa to częsty widok nad morzem lub jeziorem. Dla niektórych rodziców jest on normą, a dla innych nie do przyjęcia ze względu chociażby na estetykę. Jak rozsądnie podejść do tego tematu? Kiedy dziecko zaczyna odczuwać wstyd? I w końcu, jak mają się do tego plażowe zasady savoir-vivre? Zapytaliśmy o to specjalistów.

  Masz zaproszenie na wesele, ale nie chcesz iść na przyjęcie? Osób takich jak Ty jest więcej. Powodów jest wiele, od problemów finansowych po brak osoby towarzyszącej. Jak postąpić w takiej sytuacji w kulturalny sposób? Kilka porad ma Irena Kamińska-Radomska, mentorka uczestniczek programu "Projekt Lady".

  Już niedługo czekają nas wakacyjne wyjazdy. Z powodu pandemii w wielu hotelach i restauracjach zmieniły się zasady obsługi klientów. Stoły szwedzkie królują jednak w większości hoteli i warto wiedzieć, jakich błędów nie powinniśmy popełniać.

  Podczas konferencji prasowej Kamil Stoch odebrał telefon od żony i w uroczy sposób poinformował, że oddzwoni po jej zakończeniu. Sytuacja była szeroko komentowana w sieci. Zdalne zajęcia, wideokonferencje i spotkania online – to teraz nasza codzienność. Jakie reguły nas obowiązują? O zasadach savoir-vivre'u opowiedziała dr Irena Kamińska-Radomska.

  Kupienie niechcianego prezentu bliskiej osobie nie dość, że sprawi jej przykrość, to jeszcze popsuje świąteczną atmosferę. O tym, jak uniknąć świątecznej gafy opowiedziała ekspertka od savoir-vivre'u dr Irena Kamińska-Radomska. Oto lista najczęściej dawanych prezentów pod choinkę, których kupować po prostu nie wypada.

  Zaręczyny to zazwyczaj romantyczna i pełna uniesień chwila, będąca deklaracją miłości i rychłego ślubu. Niestety niektóre z nich kończą się bolesnym rozpadem związku. I wtedy pojawia się pytanie - czy w przypadku zerwania zaręczyn niedoszła panna młoda powinna zwrócić pierścionek? Zapytaliśmy o to adwokat i autora książek o savoir-vivre.

  Kultura osobista ma w języku polskim wiele synonimów - można więc mówić o dobrych manierach, zasadach savoir-vivre’u, ogładzie towarzyskiej lub grzeczności. Większość ludzi intuicyjnie wie, co ten termin oznacza, jednak ujęcie tego w słowa może przysparzać problemów. Czym jest kultura osobista i jak zachować się kulturalnie w różnych sytuacjach?

  Już jutro przed uczestniczkami "Projektu Lady" poważne wyzwanie. W Paryżu wybiorą się z wizytą do Akademii Międzynarodowej Dyplomacji, gdzie spotkają się z ambasadorami i wezmą udział w kursie poświęconym zasadom protokołu dyplomatycznego. Na koniec czeka je poważny egzamin - uroczysta kolacja w towarzystwie przedstawicieli arystokracji i dyplomacji! W studiu, o tym co było najtrudniejsze w tym zadaniu oraz jak poradzić sobie w nieznanym towarzystwie, rozmawialiśmy z uczestniczką programu Klaudią Obrzut i dr Ireną Kamińską-Radomską, która jest mentorką w "Projekcie Lady".

  Już jutro o 21.30 kolejny odcinek programu "Projekt Lady". Jak uczestniczki poradzą sobie z kolejnymi wyzwaniami? A jak na co dzień radzić sobie z nietypowymi dla nas sytuacjami? Zapytaliśmy o to naszego gościa - Tatianę Mindewicz-Puacz, mentorkę w programie „Projekt Lady”.

  Przed nami wakacje i czas urlopów. Na co możemy sobie pozwolić podczas urlopu, by nie narazić się na śmieszność? O jakich zasadach warto pamiętać podczas wakacyjnego wyjazdu? Pamiętajcie, że wakacje są czasem wolnym od pracy, ale nie od dobrych manier! Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Irenę Kamińską-Radomską, ekspertkę od savoir-vivre oraz mentorkę w programie "Projekt Lady". Na co możemy sobie pozwolić na plaży? Dlaczego do restauracji nie powinniśmy iść w kąpielówkach?

  Wielu duchownych uważa, że zasady odpowiedniego zachowania i ubioru obowiązują również w kościele. A jakiego zdania jest pallotyn ks. Przemysław Krawiec, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN?

  Już niedługo rozpocznie się sezon komunijny i ślubny. Jakie prezenty będą odpowiednie z tych okazji? Czy zamiast nich wypada dać "kopertę"? A jeśli tak, to ile pieniędzy do niej włożyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: popularyzator wiedzy z zakresu savoir-vivre Wojciech S. Wocław i organizatorka przyjęć Kinga Cecot.