Niezwykłe małżeństwo walczy ze stereotypami na temat Japonii. "Nie ma już ninjów i samurajów"

LS9_2520_Easy-Resize
Polsko-japońskie małżeństwo
Źródło: Dzień Dobry TVN
Yumiko i Daniel Gajewscy spędzają życie w podróży - objeżdżając Polskę, prowadzą warsztaty przybliżające realia kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Właśnie zakończyli kolejną trasę. Jej ukoronowaniem była wizyta w studiu Dzień Dobry TVN.

Czy Japończycy jedzą sushi?

Yumiko i Daniel żyją pomiędzy Polską i Japonią. Gdy są nad Wisłą, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami, natomiast w Japonii zgłębiają tajniki kuchni i kaligrafii. Sami o sobie mówią, że są mobilną ambasadą Japonii. W Polsce swoją przystań mają w rodzinnym mieście Daniela: Koszalinie, z kolei w Japonii zatrzymują się w Sapporo, gdzie wychowywała się Yumiko. Zgodnie podkreślają, że ich misją jest obalanie stereotypów. Z którymi z nich spotykają się najczęściej?

Różnice kulturowe

DD_20211009_Dzikowska_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

- Nie ma już ninjów i samurajów - powiedziała Yumiko. - Nie jemy cały czas sushi i ramenu - dodała.

Przy okazji Daniel nawiązał do historii uwielbianego przez Europejczyków dania z surową rybą.

- Cały genotyp sushi pochodzi z (...) onigiri, czyli lepionych kulek ryżowych - wyjaśnił. - Już w IV wieku p.n.e. Japończycy już jedli kanapki ryżowe, a my biegaliśmy z dzidami po lasach i jamach. (...) Najważniejsze i odróżniające jest to, że nie ma tam nic surowego. To jest potrawa na potem, więc żeby się nie struć, jest to suszone, wędzone lub solone - wyliczał.

Polsko-japońskie małżeństwo

Para poznała się w 2008 roku, kiedy Daniel przyjechał do Sapporo na ślub przyjaciela. Po dwóch tygodniach wrócił do kraju, jednak wkrótce znów zawitał do Japonii. Mieszkając przez paręnaście lat w Kraju Kwitnącej Wiśni, nauczył się języka. Przyswajanie mowy zajęło mu dwa lata. Dziś sam przyznaje, że język japoński, porównując z polskim, jest prosty, ponieważ nie posiada tak złożonej gramatyki, odmiany i przypadków. Japońskie pismo to jednak zupełnie inna historia.

Kaligrafia japońska, czyli po japońsku: shodo (droga pisania), to tradycyjna sztuka pisania znaków japońskich pędzlem. Wywodzi się z kultury chińskiej i chińskich znaków obrazkowych kanji, które w Japonii nabrały innego znaczenia. Shodo jest umiejętnością, którą przyswaja się przez całe życie, stąd nazwa droga pędzla - droga pisania. Yumiko naukę rozpoczęła w szkole podstawowej i kontynuuje ją do dziś. Swoich sił w tym niełatwym, ale pięknym zajęciu, można spróbować na warsztatach prowadzonych przez niezwykły duet. Japońska kaligrafia wymaga gigantycznej samodyscypliny. Zupełnie jak realia w ojczyźnie Yumiko.

- W Japonii człowiek codziennie idzie do pracy i prowadzi życie w taki bardzo uporządkowany sposób - stwierdziła w rozmowie z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim. - W Polsce można prowadzić życie bezstresowo, bez zasad, na luzie - podsumowała.

Zobacz całą rozmowę i dowiedz się więcej o życiu w tym niezwykłym kraju.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości