Zapora Trzech Przełomów - budowla, która wstrzymała Ziemię

Zapora Trzech Przełomów - budowla, która wstrzymała Ziemię
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bezpłatna podróż?
Bezpłatna podróż?
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Ponad dwa kilometry długości, 1 300 000 przesiedlonych mieszkańców, 135 metrów wysokości, koszt 22,5 miliarda dolarów. Jakiego gigantycznego przedsięwzięcia dotyczą te dane? Chodzi o Zaporę Trzech Przełomów w Chinach na rzece Jangcy.

Jangcy, trzecia co do długości rzeka na świecie, od wieków spędzała sen z powiek okolicznym mieszkańcom. Rzeka po ulewnych deszczach zawsze groziła wystąpieniem z brzegów i zalaniem okolicy. Szczególnie zagrożonym miejscem były trzy znajdujące się bardzo blisko siebie przełomy. Dlatego też od dawna zastanawiano się, jak uregulować bieg rzeki w tym miejscu.

Tama Trzech Przełomów - budowa

Zapora Trzech Przełomów jest to największa tego typu budowla na świecie, która... spowolniła Ziemię. Już w 1919 roku ówczesny przywódca Chin Sun Yat Sen wyszedł z propozycją zbudowania tamy, która jednocześnie byłaby hydroelektrownią. Częste wystąpienia rzeki z brzegów powodowały liczne powodzie, niszczenie terenów rolniczych i śmierć tysięcy osób. Trzeba było jednak poczekać jeszcze blisko 70 lat, aby pomysł wszedł w fazę realizacji.

W 1992 roku Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych podjęło decyzję o budowie tej gigantycznej zapory. Dwa lata później rozpoczęły się pierwsze prace. Nawet suche liczby dotyczące wymiarów tamy trzech przełomów robią ogromne wrażenie. Przy budowie tamy zużyto 200 tys. metrów sześciennych betonu, 463 tys. ton stali, usunięto ponad 100 mln metrów sześciennych ziemi. Tamę ukończono w 2006 roku, a spiętrzona w wyniku jej wybudowania woda zalała 632 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Dla uzmysłowienia rozmiarów tego zbiornika, jest to obszar równy trasie z Krakowa do Warszawy o szerokości 2 kilometrów. Zapełnianie zbiornika trwało pięć miesięcy. Zapora Trzech Przełomów dzieli się na dwie śluzy, z których każda ma pięć części. Każda z nich ma 280 metrów długości, 35 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Różnica poziomów to 113 metrów. Dzięki temu mogą przepływać tędy nawet kontenerowce i masowce.

Zapora Trzech Przełomów - pozytywny wpływ na środowisko

Zapora Trzech Przełomów nie pełni tylko statycznej funkcji wstrzymywania wody. Jest jednocześnie największą elektrownią wodną świata. Rocznie produkuje blisko 85 terawatogodzin energii. Ma to zapewnić aż 15% zapotrzebowania całego kraju na energię elektryczną. Tak gigantyczna dawka energii odnawialnej ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko.

W pobliżu Tamy Trzech Przełomów zanieczyszczenie środowiska spadło w niezwykle dynamiczny sposób. Wszystko dzięki zamknięciu okolicznych elektrowni węglowych, a także przerzuceniu dużej części transportu z tirów na barki rzeczne. Dzięki powstaniu zapory po rzece Jangcy mogą pływać statki oceaniczne. W związku z tym przy tamie zbudowano gigantyczne windy, którymi statki mają być przenoszone przy zaporze. Największe windy mają 120 metrów długości, 18 metrów szerokości i 3,5 metrów głębokości. Mogą one unieść statki nawet o masie 3000 ton. Dzięki temu czas przeprawy ma ulec skróceniu z 4 godzin do zaledwie pół godziny.

Zapora Trzech Przełomów - nie tylko plusy

Tak ogromna inwestycja musiała nieść za sobą duże koszty, nie tylko finansowe. Przede wszystkim ponad milion osób musiało się pogodzić z przymusowym opuszczeniem własnych domów i gospodarstw w pobliżu budowy. W wyniku zalania tak rozległego terenu bezpowrotnie stracone zostały zabytki z prowincji Hubei i wiele stanowisk archeologicznych, w których odkryto zabytki starsze niż egipskie piramidy. Zapora Trzech Przełomów ma bardzo negatywny wpływ na faunę w rzece Jangcy. Pod wodą zniknęły trzy przełomy rzeki Jangcy, od których zapora wzięła swoją nazwę. Zaburzyło to dramatycznie ekosystem w tym obszarze. Przerwane zostały szlaki migracyjne wielu gatunków zwierząt, a zwłaszcza ryb. W związku z tym pojawia się relatywnie duże zagrożenie wyginięcia wielu gatunków zwierząt. Poza tym w związku z dużym spiętrzeniem wody przy zaporze trzech przełomów, następuje bardzo duża erozja brzegów rzeki. Rząd chiński podejmuje działania, które mają powstrzymywać ten problem, np. na masową skalę sadzone są drzewa na brzegach rzeki. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że działania te prowadzone są zbyt późno. Poza tym, aby zmniejszyć zagrożenie cofnięciem się wody do dopływów Jangcy, budowane są dodatkowe zapory.

Zapora Trzech Przełomów wpływa na całą Ziemię

Tak duża ingerencja w środowisko ma wpływ na całą Ziemię. Spiętrzenie takiej ilości wody doprowadziło do przesunięcia osi ziemi o 2 cm i spowolnienie prędkości obrotowej naszej planety o 0,06 sekundy. Czy będzie to miało większe konsekwencje dla Ziemi, trudno teraz orzec. W 2008 roku doszło do trzęsienia ziemi w Syczuanie, w wyniku którego śmierć poniosło 70 tysięcy ludzi. Zaporę trzech przełomów wybudowano w odległości zaledwie 0,5 km od uskoku tektonicznego i 3,5 km od epicentrum trzęsienia. Dlatego też wielu ekspertów uważa, że napór 315 milionów ton wody miał bezpośredni wpływ na tę tragedię. Zapora trzech przełomów miała powstrzymać powodzie w tym obszarze, jednak w 2010 roku doszło do jednej z największych powodzi na rzece Jangcy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości