Drapacz chmur – po angielsku skyscraper – to wysoki wieżowiec, który może służyć w celach mieszkaniowych i usługowych. Jakie są największe drapacze chmur na świecie i w jakich częściach świata zazwyczaj są wznoszone?
Budowa drapaczy chmur jest bardzo popularna w takich krajach, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska i Chiny. To tam obecnie powstaje najwięcej bardzo wysokich budynków projektowanych przez światowej sławy architektów. Ambicją współczesnych konstruktorów jest tworzenie budynków, których wysokość przekraczałaby kilometr wysokości. Takie drapacze już powstają – za kilka lat będą one nie lada atrakcją turystyczną.
Żony Miami
Żony Miami
Drapacz chmur w Dubaju – najwyższy wieżowiec na świecie
Największy drapacz chmur na świecie to Burdż Chalifa znajdujący się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wysokość budynku to aż 828 m. Burdż Chalifa posiada 206 kondygnacji, a jego całkowita powierzchnia wynosi 465 tys. m². Budowa tego wysokościowca rozpoczęła się w 2004 roku, a zaledwie 6 lat później nastąpiło oficjalne otwarcie. Koszt budowy Burdż Chalify wyniósł 1,5 mld dolarów. Wygląd wysokościowca nawiązuje do tradycyjnej architektury islamu i kwiatu pustyni.
Drugim najwyższym drapaczem chmur na świecie jest Shanghai Tower w dzielnicy Pudong w Szanghaju. Mierzy on 632 metry. Budowa rozpoczęła się w 2008 roku, a w 2017 wieżowiec został oddany do użytku. Inwestycja kosztowała aż 2,4 mld dolarów. Shanghai Tower ma 128 kondygnacji, a jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 220 tys. m². W wieżowcu znajdują się biura, jak i obiekty rozrywkowe i usługowe. Shanghai Tower jest też siedzibą jednego z najwyżej położonych hoteli na świecie. Goście mogą korzystać z pokoi zlokalizowanych na piętrach 84–110.
Trzecie miejsce zajmuje Mecca Royal Clock Tower, która jest częścią Abradż al-Bajt w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Ten kompleks hotelowy ma 601 metrów wysokości. Jego całkowita powierzchnia użytkowa wynosi aż 1500000 m², co czyni go światowym rekordzistą pod tym względem. Ten wysokościowiec jest też słynny z najwyższego zegara wieżowego na świecie, największej tarczy zegarowej na świecie i najwyżej na świecie położonego hotelu. Kompleks powstawał w latach 2004–2011 i został zbudowany w stylu postmodernistycznym. Abradż al-Bajt mieści się niedaleko największego na świecie meczetu.
Czwartym najwyższym budynkiem na świecie jest Ping An Finance Center znajdujący się w chińskim mieście Shenzhen . Wysokość całkowita tego wysokościowca wynosi 599 m.
Drapacze chmur w Polsce
W Polsce również nie brakuje wysokich budowli. Od lat najwyższym budynkiem w naszym kraju była Pałac Kultury i Nauki, którego wysokość to 237 m. Polskie drapacze chmur długo nie pobiły tego rekordu, ale w Warszawie powstał wieżowiec, który zdeklasował Pałac Kultury i Nauki. Wysokościowiec Varso mierzy 310 m i jest najwyższym budynkiem w Polsce i Unii Europejskiej. Budowę zakończono we wrześniu 2022 roku.
Obecnie jednym z najwyższych wieżowców jest też mieszczący się również w stolicy Polski Warsaw Spire – ma on 220 m wysokości. Na czwartym miejscu znajduje się mierzący 212 m Sky Tower we Wrocławiu. Piąty pod względem wysokości jest Warsaw Trade Tower (208 m). W Warszawie znajduje się dodatkowo pięć wieżowców, które przekraczają 190 m.
Drapacze chmur w budowie
Jeddah Tower to drapacz chmur w budowie, który ma być najwyższym budynkiem na świecie. Wysokość budynku po raz pierwszy w historii przekroczy 1 kilometr. Ta monumentalna budowla powstaje w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Jest ona jednym z najważniejszych projektów firmy deweloperskiej, której właścicielem jest książę Alwalid bin Talal. Jeddah Tower ma mieć 167 kondygnacji. Według szacunków, koszt budowy wyniesie 1,5 mld dolarów. Budowa rozpoczęła się w 2013 roku, została wstrzymana w 2019 roku, miała być wznowiona w 2020 roku. Jednak do dzisiaj budynek nie został ukończony.
Kolejnym wieżowcem w budowie, który przekroczy kilometr wysokości jest Dubai Creek Tower. Powstający w Dubaju drapacz chmur ma mieć wysokość aż 1300 m. Według planów, wieżowiec miał być gotowy w 2020 lub 2021 roku. Ze względu na pandemię i problemy techniczne związane z wysokością. Inwestycja będzie kosztować około miliarda dolarów.
Również w Chinach w ostatnich latach licznie powstają wysokościowce. Wuhan CTF Finance Center, którego budowa miała być zakończona w 2022 roku, będzie mierzyć 648 metrów.
Czwartym najwyższym drapaczem chmur w budowie jest Merdeka PNB 118 powstający w Kuala Lumpur. Ten wysokościowiec będzie mieć 678,9 m. Zakończenie budowy planowane było na koniec 2022 rok, przeniesiono ją na 2024 lub 2025 rok. Merdeka PNB 118 zdeklasuje obecny najwyższy budynek w Malezji, słynne Petronas Twin Towers mierzące 452 m. Będzie też drugim najwyższym budynkiem na świecie.
Drapacze chmur – gra dla całej rodziny
Miłośnicy drapaczy chmur z pewnością ucieszą się z niecodziennego prezentu – gry, która polega na budowaniu jak największego wieżowca. Uczestnicy grają jednocześnie, budując drapacze chmur z dostępnych kafelków. Wygra ten, kto jak najszybciej zbuduje najwyższy wysokościowiec. Gra jest świetną rozrywką dla grupy przyjaciół lub dla rodziny. Jest też odpowiednia dla każdej grupy wiekowej, nawet dla małych dzieci.
Zobacz także:
- Ferie zimowe w kujawsko-pomorskim. Kiedy są? Co warto zwiedzić?
- Wakacje w różnych terminach? Minister edukacji zabrał głos
- Polak zwiedził Koreę i Japonię za darmo. Jak to możliwe?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Umar Shariff/Getty Images