Dziecko

Ferie zimowe w kujawsko-pomorskim. Kiedy są? Co warto zwiedzić?

Dziecko

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
kujawsko-pomorskie.travel
Rodzina na sankach

Kiedy zbliżają się ferie, większość rodziców szuka sposobów na to, aby aktywnie spędzić czas ze swoimi pociechami. Jedni szukają atrakcji dla całej rodziny, inni zajęć dla samych dzieci. Co warto robić w kujawsko-pomorskim w ferie zimowe? Kiedy dokładnie one wypadają?

Kiedy są ferie zimowe w kujawsko-pomorskim?

Ferie zimowe w 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim są w terminie od 17 do 30 stycznia. W tym samym czasie ferie mają również województwa: lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. W przeciwieństwie do zeszłego roku, rząd zadecydował, że w 2022 ferie z powrotem będą podzielone na województwa. Warto jednak zwracać uwagę na to, jakie obostrzenia panują w danym rejonie i dochować wszelkich starań, aby nie zarazić się koronawirusem.

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Kujawsko-pomorskie: pomysły na ferie z dzieckiem

Kulturalne atrakcje i pomysły na ferie w kujawsko-pomorskim

W Bydgoszczy można wziąć udział w spektaklach przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Odbywać się one będą w Bydgoskiej Opera Nova. Zobaczyć będzie można operę baśniową - "Jaś i Małgosia" oraz balet - "Śpiąca królewna". Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza z kolei do udziału w Zimowych Warsztatach Tańca Współczesnego, udział może wziąć młodzież od 13. do 21. roku życia. Kolejną opcją jest wzięcie udziału w warsztatach dla dzieci w wieku 6-12 lat w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego. Zaplanowano zajęcia z tworzenia filmu animowanego, lepienia z gliny i inne. 

W Toruniu można wziąć udział w "Balu siedmiu kontynentów" organizowanym przez Muzeum Okręgowe bądź warsztaty z Teatrem Rysunkowym Jaworski w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu".

W większości miejscowości muzea i galerie organizują warsztaty, ponadto warto sprawdzić ofertę lokalnych domów kultury, które często przygotowują specjalne zimowiska - czyli zajęcia dzienne dla dzieci w różnym wieku.

Sportowe atrakcje na ferie w kujawsko-pomorskim

W kujawsko-pomorskim dostępny jest stok narciarski w Myślęcinku. Jeżeli pogoda sprzyja - termometry pokazują poniżej 0 st. C, jest on naśnieżany i można jeździć na nartach lub snowboardzie. Warto również śledzić wydarzenia organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w poszczególnych miastach. 

Atrakcje i zwiedzanie w kujawsko-pomorskim na ferie zimowe 2022

Fani zwiedzania powinni wybrać się do miast w regionie:

  • Toruń - miasteczko o kameralnym klimacie ze średniowiecznymi zabytkami,
  • Bydgoszcz - uznawana za drugą kujawsko-pomorską stolicę,
  • Biskupin - miasto-odkrycie archeologiczne, jest to odtworzony wczesnośredniowieczny gród,
  • Bory Tucholskie - idealne dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie i na łonie natury, zimą idealne do spacerów,
  • Chełmno - miasto nazywane "Krakowem północy" pełen renesansowej zabudowy i średniowiecznych świątyń,
  • Golub Dobrzyń - czyli pokrzyżacki zamek i to jeden z najsłynniejszych, który można zwiedzić od środka.

Ferie 2022: obostrzenia w kujawsko-pomorskim

Na dzień 10 stycznia 2022 roku nie ma dodatkowych obostrzeń na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W całym kraju obowiązuje 1,5 metra minimalnej odległości między pieszymi, obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Pełną listę aktualnych obostrzeń można sprawdzić na https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: kujawsko-pomorskie.travel

Źródło zdjęcia głównego: mediaphotos/Getty Images

Pozostałe wiadomości