Wakacje w różnych terminach? Minister edukacji zabrał głos

Plaża nad Bałtykiem
Plaża nad Bałtykiem
Źródło: Moment RF / Getty Images
Odpoczynek od nauki nie tylko w lipcu i sierpniu? Część gmin turystycznych zaproponowało rozłożenie terminu wakacji w poszczególnych regionach kraju, co wydłużyłoby ich okres o cztery tygodnie: od połowy czerwca do połowy września. Do tej propozycji odniósł się wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy oraz minister edukacji Przemysław Czarnek.

Nowe terminy wakacji

Wiceminister był we wtorek (31 stycznia) gościem w radiu RMF FM. W rozmowie skomentował pomysł wprowadzenia różnych terminów letnich wakacji dla poszczególnych województw. - To byłaby rewolucja, tylko trzeba na ten problem popatrzeć szeroko. Napisaliśmy pismo do Ministerstwa Edukacji, aby przeanalizowało taką możliwość: wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania z punktu widzenia systemu edukacji. Jeszcze w tej chwili nie mamy odpowiedzi. W sytuacji, gdyby ta odpowiedź przyszła do nas, to na pewno chcielibyśmy jeszcze zasięgnąć opinii wielu gremiów zainteresowanych - powiedział Gut-Mostowy.

Lato

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato

- Ferie zimowe zostały rozłożone w czasie, dlatego że - przypomnijmy - to były tylko dwa tygodnie, natomiast wakacje letnie to jest dziewięć tygodni. Przy czym jest ważna pewna okoliczność - pierwsze dwa tygodnie lipca nie są takim okresem, kiedy byłyby wielkie tłumy i kolejki w regionach turystycznych - przyznał wicepremier.

Wakacje od czerwca do września

Jak przyznał polityk, "podstawowym argumentem za rozłożeniem terminu wakacji jest to, by poprawić komfort wypoczynku". Przyznał zarazem, że z punktu widzenia branży turystycznej "wydłużenie wakacji byłoby korzystne".

- Rok szkolny zaczynałby się w niektórych regionach dwa tygodnie później. Wiele rodzin kalendarz roczny miałoby całkowicie inaczej zaplanowany - zastrzegł Gut-Mostowy.

Pomysł przedłużenia wakacji od połowy czerwca do połowy września i podzielenia dwumiesięcznych turnusów na poszczególne województwa pojawił się podczas spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 2022 roku. Jak powiedział wtedy wiceprezes stowarzyszenia, wójt Kościeliska Roman Krupa, wydłużenie wakacji byłoby bardzo korzystne zarówno dla wypoczywających, jak i dla szeroko rozumianego biznesu turystycznego.

Po tym, jak wiceminister sportu wypowiedział się na temat pomysłu górali, o zdanie został zapytany minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.  

Nie widzę w tym żadnych plusów. Nie wiem, czy którykolwiek z uczniów chciałby odpoczywać do połowy września w sytuacji, kiedy mamy już 10 stopni na dworze. Lipiec, sierpień to są ze względu na klimat najlepsze miesiące na odpoczynek wakacyjny w Polsce, tak mi się wydaje - odpowiedział polityk dziennikarce RMF FM Annie Zakrzewskiej. 

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło: tvn24.pl/RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości