Azja

  Góry Tien-szan są jednym z najtrudniejszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Nie jest popularny wśród turystów, choć potrafi zachwycić. Można tam natrafić na całkowicie bezludne tereny i nietkniętą przyrodę.

  Wyjątkowe Kobe, rzadko odwiedzane przez turystów, wyróżnia się na tle innych, azjatyckich miast. Nowoczesna architektura i duża przestrzeń sprawiają, że jest znacznie bardziej europejskie.

  Biszkek, czyli stolica Kirgistanu, nie jest częstym celem podróży Polaków – najczęściej turyści trafiają tu ze względu na piękne górskie tereny: w tym azjatyckim kraju zajmują one aż 93% powierzchni. Miasto położone jest u podnóża Gór Kirgiskich, pasma Tien-szanu. Mimo że Biszkek jest stolicą, zupełnie nie przypomina wielkich miast europejskich.

  Xi'an to jedno z najważniejszych i najstarszych miast Chin. Powstało ponad 3,1 tys. lat temu. Trzynaście chińskich dynastii miało w Xi'an swoją stolicę.

  Miasto Suzhou w Chinach bywa nazywane "Wenecją Wschodu" ze względu na sieć 24 kanałów przecinających miasto. Ma długą i bogatą historię, dzięki czemu można w nim zwiedzać malownicze zabytki.

  Yangshuo to niewielkie miasto i siedziba powiatu o tej samej nazwie w południowych Chinach. Rejon Yangshuo słynie z okolicznych krasowych ostańców.

  Dolar singapurski to oficjalna waluta obowiązująca w Singapurze. Zwykle oznaczany jest przy pomocy symbolu SGD lub standardowego dolara $, Często występuje przed nim litera S (S$), dzięki czemu można go odróżnić od tradycyjnego dolara amerykańskiego. Wydawaniem monet i banknotów zajmuje się Urząd Monetarny Singapuru.

  Astana to nietypowa stolica, która zadziwia zarówno nowoczesnym budownictwem, jak i okultystyczną symboliką.

  Brunei, a właściwie Brunei Darussalam (w tłumaczeniu oznacza Brunei Kraj Pokoju), bo tak brzmi pełna nazwa, to malutkie państwo leżące w południowo-wschodniej Azji na wyspie Borneo. Stolicą jest miasto Bandar Seri Begawan. Powierzchnia Brunei liczy zaledwie 5765 kilometrów kwadratowych, co czyni ją państwem 54 razy mniejszym od Polski.

  Mimo że niektórym słowo "kanton" może kojarzyć się głównie ze Szwajcarią, oznacza ono również osobne miasto, tyle że w Chinach. Kanton, czyli Guangzhou, to jedno z najpopularniejszych miast w najludniejszym państwie Azji.

  Seul to wielowiekowe miasto, w którym tradycja idzie pod rękę z nowoczesnością. To stolica Korei Południowej, którą wiele osób nazywa "duszą Azji". Na jednym brzegu przepływającej przez nie rzeki Han można zobaczyć teren starego miasta, na drugim – jego nowe serce, czyli dzielnicę Gangnam-gu.

  Hua Shan jest jedną z pięciu wielkich gór taoizmu. Legendarna góra leży w prowincji Shaanxi w Chinach. Hua Shan uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej stromych gór na świecie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej górze. Jak się przygotować do wyprawy?

  Jordania to kraj położony na Bliskim Wschodzie. Zamieszkuje go ponad 7 milionów ludzi. Graniczy z Izraelem, Syrią, Irakiem, Arabią Saudyjską oraz Zachodnim Brzegiem Jordanu.

  Jaka jest jego historia i co warto zobaczyć w Wuhanie?

  Jedną z największych metropolii Japonii jest Nagoja, która status miasta posiada od 1889 roku. Charakterystyczne miejsca japońskiej Nagoi to Central Towers, centrum handlowe Oasis 21 i wieża telewizyjna Nagoja.

  Co warto zwiedzić?

  Jedwabny Szlak powstał około 200 r. p.n.e. Za tym określeniem kryje się dawna droga handlowa, która łączyła Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Trasa obejmowała tereny trzynastu współczesnych krajów: Chin, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu, Pakistanu, Afganistanu, Turkmenistanu, Iranu, Iraku, Syrii i Turcji. Najważniejszym dobrem, które transportowano tą drogą, był szlachetny jedwab.

  Ogromne miasto Kathmandu leży na wysokości ok. 1400 m n.p.m. w dolinie o tej samej nazwie u podnóża Himalajów. Stolica Nepalu liczy ponad milion mieszkańców i jest największym miastem w kraju.

  Pół lew, pół ryba – tak prezentuje się oficjalny symbol Singapuru. Merlion, bo o nim mowa, jest unikatową wizytówką jednego z najmniejszych i najzamożniejszych państw świata. Oryginalny posąg, który mierzy 8,6 m, pełni dodatkowo funkcję fontanny.

  Biały dzień to święto obchodzone przede wszystkim w Azji Wschodniej. Przypada 14 marca, czyli dokładnie miesiąc po walentynkach i data ta nie jest przypadkowa. Sprawdź, gdzie i jak obchodzi się Biały Dzień. 

  Gwangju to jedno z naj­chęt­niej odwie­dza­nych przez tury­stów miast Korei Połu­dnio­wej, które kryje w sobie wiele ciekawych miejsc.

  Patrycja Yamaguchi od 20 lat mieszka w Japonii. Na co dzień pracuje jako licencjonowany przewodnik, odkrywający przed turystami piękno tamtejszej kultury i zabytków. Co sprawiło, że Polka doskonale odnalazła się w kraju kwitnącej wiśni i związała z nim swoją przyszłość?

  "Przemytniczki złotych kości" to kolejna książka Cezarego Borowego, który przedstawia kulisy przemytu złota w Azji w minionym wieku. Tym razem autor oddaje głos Polkom. Jak wyglądało ich życie w indyjskim więzieniu? Ile kilogramów przemycały?

  Marina Bay to zatoka zlokalizowana w Singapurze. Miejsce to wyróżnia się nowoczesną architekturą oraz wieloma interesującymi atrakcjami turystycznymi. Na co w szczególności warto zwrócić uwagę podczas pobytu w okolicach Marina Bay?

  Osaka to bardzo zróżnicowane miasto w Japonii, w którym warto odwiedzić parki, budowle i restauracje. Zamek Ōsaka to jedna z największych atrakcji tego miasta. Jest symbolem Osaki, licznie odwiedzanym przez turystów i mieszkańców. Co jeszcze warto tam odwiedzić?

  Jednym z nieodłącznych i niezwykle ważnych aspektów podróżowania jest ubezpieczenie turystyczne. Każdy, kto zamierza wyruszyć w podróż, powinien w porę zaopatrzyć się w odpowiednią polisę, dzięki której będzie mógł spać spokojnie. Mowa w szczególności o osobach wyjeżdżających do dalekich krajów, m.in.do Azji. Co warto wiedzieć na temat takich egzotycznych ubezpieczeń i dlaczego warto je nabyć?

  Fukuoka jest największym japońskim miastem znajdującym się na wyspie Kiusiu. Zachwyca swoją nowoczesnością, jest ważnym miejscem spotkań japońskich i europejskich przedstawicieli największych firm na świecie. Turystów przyciąga do Fukuoki obecność wielu plaż oraz oryginalnych parków, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Wybierasz się do Fukuoki, ale nie wiesz co warto zwiedzić i jakie atrakcje oferuje miasto?

  Dr Agata Błasiak pomogła w walce z pandemią, a teraz ułatwia życie chorym na raka.

  Wiola Błazucka, znana jako „Pierogi z Kimchi”, odczarowuje dla nas kuchnię koreańską. Na YouTubie zaraża miłością do Korei i tamtejszego jedzenia. A w tej książce pokazuje, że tradycyjne koreańskie dania można wykonać w każdym polskim domu z łatwo dostępnych składników. W dodatku większość z nich można wykonać ze składników dostępnych w każdym supermarkecie.

  W języku polskim istnieje powiedzenie "przez żołądek do serca", które z pewnością można odnieść do smaków Azji. Kuchnia azjatycka rozkochała w sobie licznych smakoszy z różnych zakątków świata. Mnogość smaków, barw i aromatów, jakich dostarczają dania azjatyckie, nieustannie zachwyca i zaskakuje.