Półwysep Koreański leży nad Oceanem Spokojnym. Wysuwa się poza Azję kontynentalną na 1100 km. Cały Półwysep Koreański zamieszkuje jedna grupa etniczna: Koreańczycy, mówiący jednym językiem i używający jednego alfabetu. Są jednak podzieleni na dwa kraje wskutek ustaleń powojennych. Ustalono, że północ Półwyspu Koreańskiego będzie pod wpływem Rosji, południe zaś – Ameryki.
Półwysep Koreański historycznie przez wieki był w całości zajęty przez królestwo Korei. Dopiero w XX wieku Koreę podzielono na dwa kraje – demokratyczną Koreę Południową i komunistyczną Koreę Północną. Półwysep Koreański ma powierzchnię nieco ponad 220 tysięcy km2.
Zobacz wideo: Podróże po świecie
Podróże po świecie
Podróże po świecie
Gdzie leży Półwysep Koreański?
Półwysep Koreański leży w Azji Wschodniej nad Oceanem Spokojnym, a konkretnie nad jego morzami: Morzem Japońskim (od północnego wschodu) i Morzem Żółtym (od południowego zachodu).
Północną granicą Półwyspu Koreańskiego jest granica Korei Północnej z Chinami i Rosją. Częściowo pokrywa się z biegiem dwóch rzek – Yalu Jiang i Tumen. Od południowego wschodu Korea graniczy z Japonią, państwa rozdziela Cieśnina Koreańska.
Półwysep Koreański – geografia, klimat
Na południu i zachodzie dominuje teren równinny. Na wschodzie i północy – górzysty. Ok. 70% powierzchni Półwyspu Koreańskiego zajmują góry. Najwyższym szczytem jest Pektu-san o wysokości 2,7 tys. m n.p.m. Leży w Korei Północnej.
Klimat Półwyspu Koreańskiego jest umiarkowany, występują tu cztery pory roku. Na pogodę mają wpływ masy powietrza znad Syberii na północy, Pacyfiku na wschodzie i Eurazji na zachodzie. Tajfuny zdarzają się rzadziej niż w innych rejonach Azji Wschodniej.
Wiosna na Półwyspie Koreańskim może być dość zimna z powodu powoli cofającego się powietrza znad Syberii. Lato jest ciepłe (temperatury sięgają 30℃) i deszczowe ze względu na chłodne, wilgotne powietrze znad Morza Ochockiego i gorące, wilgotne powietrze znad Oceanu Spokojnego. Niekiedy fronty te się łączą, by w efekcie dać ulewne deszcze. Jesienią zmniejsza się wilgotność, a temperatury często pozostają dość wysokie. Zimą dominuje mroźne powietrze znad Syberii. W rejonach górskich temperatura spada do -20℃.
Historia Półwyspu Koreańskiego w zarysie
Teren Półwyspu Koreańskiego był zamieszkany już w czasach paleolitu. Według legend pierwsze państwo koreańskie założył syn Króla Niebios o imieniu Tangun razem z ziemską kobietą w 2333 roku p.n.e.
Pierwsze historyczne królestwo na tym terenie to Go-Joseon, podbite po kilkuset latach przez Chiny. Później na Półwyspie Koreańskim nastał okres Trzech Królestw Korei – Goguryeo, Silla i Baekje.
W XVII–XIX wieku Korea była zależna od Chin. Pod koniec XIX wieku ustanowiono Cesarstwo Koreańskie. W 1910 roku Korea znów trafiła pod obce władanie – tym razem Japonii.
Zobacz wideo: Kuchnia koreańska dla każdego
Półwysep Koreański – konflikt
Po II wojnie światowej, w sierpniu 1945 roku w wyniku ustaleń konferencji jałtańskiej na północ Półwyspu Koreańskiego weszła Armia Czerwona. Południe z kolei zajęły wojska amerykańskie. W 1948 proklamowano na Półwyspie Koreańskim:
- na południu: Demokratyczną Republikę Korei,
- na północy: Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD).
Początkowo Korea Północna była oddzielona od Południowej wzdłuż 38° równoleżnika. Oba kraje uznawały się za spadkobierców dawnej Korei. Były związane z państwami, które w tym czasie ze sobą rywalizowały i różniły się ideologicznie. Wrogość na Półwyspie Koreańskim narastała.
Po kilku incydentach przy granicy KRLD zaatakowała Koreę Południową i w ciągu dwóch miesięcy zajęła prawie całe jej terytorium. Po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała Koreę Północną za agresora, wysłano tam wojska amerykańskie pod flagą ONZ.
W roku 1953, po zakończeniu wojny koreańskiej, granicę biegnącą wzdłuż 38° równoleżnika zmodyfikowano.
Półwysep Koreański obecnie
Oficjalnie po wojnie koreańskiej nie został podpisany pokój, więc oba kraje zajmujące Półwysep Koreański pozostają w stanie wojny. Dzieli je 4-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.
W trakcie niektórych zawodów sportowych, olimpiad i mistrzostw świata, obie reprezentacje Korei występują od 1991 roku pod jedną flagą i jako jedna drużyna. Jest to tzw. Flaga Zjednoczenia, nieużywana przez żadną z Korei w innym kontekście. Przedstawia niebieski kształt Półwyspu Koreańskiego na białym tle.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- City break dla miłośników europejskich kuchni. Odkryj smaki Paryża i Palermo
- Bangladesz – co oferuje turystom stolica kraju? Ciekawostki turystyczne dla podróżujących
- Do zobaczenia w Kownie. Czy warto się tam wybrać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: COPYRIGHT, Jong-Won Heo/Getty Imges