Półwysep Koreański - co warto o nim wiedzieć? Poznaj jego historię

Półwysep Koreański
Półwysep Koreański - położenie, historia, konflikt
Źródło: COPYRIGHT, Jong-Won Heo/Getty Imges
Półwysep Koreański leży nad Oceanem Spokojnym. Wysuwa się poza Azję kontynentalną na 1100 km. Cały Półwysep Koreański zamieszkuje jedna grupa etniczna: Koreańczycy, mówiący jednym językiem i używający jednego alfabetu. Są jednak podzieleni na dwa kraje wskutek ustaleń powojennych. Ustalono, że północ Półwyspu Koreańskiego będzie pod wpływem Rosji, południe zaś – Ameryki.

Półwysep Koreański historycznie przez wieki był w całości zajęty przez królestwo Korei. Dopiero w XX wieku Koreę podzielono na dwa kraje – demokratyczną Koreę Południową i komunistyczną Koreę Północną. Półwysep Koreański ma powierzchnię nieco ponad 220 tysięcy km2.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Gdzie leży Półwysep Koreański?

Półwysep Koreański leży w Azji Wschodniej nad Oceanem Spokojnym, a konkretnie nad jego morzami: Morzem Japońskim (od północnego wschodu) i Morzem Żółtym (od południowego zachodu).

Północną granicą Półwyspu Koreańskiego jest granica Korei Północnej z Chinami i Rosją. Częściowo pokrywa się z biegiem dwóch rzek – Yalu Jiang i Tumen. Od południowego wschodu Korea graniczy z Japonią, państwa rozdziela Cieśnina Koreańska.

Półwysep Koreański – geografia, klimat

Na południu i zachodzie dominuje teren równinny. Na wschodzie i północy – górzysty. Ok. 70% powierzchni Półwyspu Koreańskiego zajmują góry. Najwyższym szczytem jest Pektu-san o wysokości 2,7 tys. m n.p.m. Leży w Korei Północnej.

Klimat Półwyspu Koreańskiego jest umiarkowany, występują tu cztery pory roku. Na pogodę mają wpływ masy powietrza znad Syberii na północy, Pacyfiku na wschodzie i Eurazji na zachodzie. Tajfuny zdarzają się rzadziej niż w innych rejonach Azji Wschodniej.

Wiosna na Półwyspie Koreańskim może być dość zimna z powodu powoli cofającego się powietrza znad Syberii. Lato jest ciepłe (temperatury sięgają 30℃) i deszczowe ze względu na chłodne, wilgotne powietrze znad Morza Ochockiego i gorące, wilgotne powietrze znad Oceanu Spokojnego. Niekiedy fronty te się łączą, by w efekcie dać ulewne deszcze. Jesienią zmniejsza się wilgotność, a temperatury często pozostają dość wysokie. Zimą dominuje mroźne powietrze znad Syberii. W rejonach górskich temperatura spada do -20℃.

Historia Półwyspu Koreańskiego w zarysie

Teren Półwyspu Koreańskiego był zamieszkany już w czasach paleolitu. Według legend pierwsze państwo koreańskie założył syn Króla Niebios o imieniu Tangun razem z ziemską kobietą w 2333 roku p.n.e.

Pierwsze historyczne królestwo na tym terenie to Go-Joseon, podbite po kilkuset latach przez Chiny. Później na Półwyspie Koreańskim nastał okres Trzech Królestw Korei – Goguryeo, Silla i Baekje.

W XVII–XIX wieku Korea była zależna od Chin. Pod koniec XIX wieku ustanowiono Cesarstwo Koreańskie. W 1910 roku Korea znów trafiła pod obce władanie – tym razem Japonii.

Zobacz wideo: Kuchnia koreańska dla każdego

DD_20211031_Kuchnia_REP
Kuchnia koreańska dla każdego
Źródło: Dzień Dobry TVN

Półwysep Koreański – konflikt

Po II wojnie światowej, w sierpniu 1945 roku w wyniku ustaleń konferencji jałtańskiej na północ Półwyspu Koreańskiego weszła Armia Czerwona. Południe z kolei zajęły wojska amerykańskie. W 1948 proklamowano na Półwyspie Koreańskim:

  • na południu: Demokratyczną Republikę Korei,
  • na północy: Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD).

Początkowo Korea Północna była oddzielona od Południowej wzdłuż 38° równoleżnika. Oba kraje uznawały się za spadkobierców dawnej Korei. Były związane z państwami, które w tym czasie ze sobą rywalizowały i różniły się ideologicznie. Wrogość na Półwyspie Koreańskim narastała.

Po kilku incydentach przy granicy KRLD zaatakowała Koreę Południową i w ciągu dwóch miesięcy zajęła prawie całe jej terytorium. Po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała Koreę Północną za agresora, wysłano tam wojska amerykańskie pod flagą ONZ.

W roku 1953, po zakończeniu wojny koreańskiej, granicę biegnącą wzdłuż 38° równoleżnika zmodyfikowano.

Półwysep Koreański obecnie

Oficjalnie po wojnie koreańskiej nie został podpisany pokój, więc oba kraje zajmujące Półwysep Koreański pozostają w stanie wojny. Dzieli je 4-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.

W trakcie niektórych zawodów sportowych, olimpiad i mistrzostw świata, obie reprezentacje Korei występują od 1991 roku pod jedną flagą i jako jedna drużyna. Jest to tzw. Flaga Zjednoczenia, nieużywana przez żadną z Korei w innym kontekście. Przedstawia niebieski kształt Półwyspu Koreańskiego na białym tle.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości