Korea

  Daejeon to miasto w Korei Południowej nie tak popularne wśród turystów jak Seul czy Pusan, może jednak wiele zaoferować zwiedzającym. Podpowiadamy, gdzie w Daejeon można się zrelaksować oraz w jakim miejscu szukać miejskich atrakcji.

  Seul to wielowiekowe miasto, w którym tradycja idzie pod rękę z nowoczesnością. To stolica Korei Południowej, którą wiele osób nazywa "duszą Azji". Na jednym brzegu przepływającej przez nie rzeki Han można zobaczyć teren starego miasta, na drugim – jego nowe serce, czyli dzielnicę Gangnam-gu.

  W jaki sposób się jej to udało?

  Koreańskie jedzenie to ostre potrawy, dbałość o estetykę, wielobarwność, niska kaloryczność. Tak w skrócie można opisać kuchnię koreańską, która jest wielką biesiadą z niekończącymi się nigdy przystawkami. Wiele koreańskich potraw ma również właściwości lecznicze i zdrowotne. Dania koreańskie podawane są zazwyczaj w małych miseczkach, co pozwala tworzyć ciekawą, kolorową kompozycję.

  Wiola Błazucka, znana jako „Pierogi z Kimchi”, odczarowuje dla nas kuchnię koreańską. Na YouTubie zaraża miłością do Korei i tamtejszego jedzenia. A w tej książce pokazuje, że tradycyjne koreańskie dania można wykonać w każdym polskim domu z łatwo dostępnych składników. W dodatku większość z nich można wykonać ze składników dostępnych w każdym supermarkecie.

  Wyspa Jeju (Czedżu) należy do Korei Południowej i jest zlokalizowana na południe od jej wybrzeża. Wyróżnia się unikatową kulturą i tradycjami, a także piękną przyrodą, przez co stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Co warto zobaczyć podczas wizyty na Czedżu?

  Dokdo to grupa niewielkich wysp zlokalizowanych na Morzu Japońskim. Choć ich teren obejmuje łącznie niespełna 19 hektarów, historia tego miejsca jest niezwykle złożona. Czym wyróżniają się wyspy Dokdo i czego dotyczy związany z nimi spór?

  Co sprawiło, że Mijin Mok postanowiła studiować polonistykę i zakochała się w Polsce?. Skąd jej fascynacja naszym krajem? Kto przekonał ją do prowadzenia bloga? Z blogerką rozmawiała Katarzyna Jaroszyńska.

  W lutym 2018 w Korei Południowej odbędą się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jak wyglądają przygotowania do tego sportowego święta i jak Koreańczycy z południa odnoszą się do działań Kim Dzong Una. Czy panuje tam atmosfera zagrożenia? W studiu Dzień Dobry TVN o Korei Południowej rozmawialiśmy z Renatą Kim oraz Marcinem Sawickim, który osobiście sprawdził jak wygląda koreańska gościnność.

  90% Koreańczyków to aktywni użytkownicy Internetu. Niemal wszyscy zaglądają do sieci codziennie. Towarzystwo online zapewniają Vlogerzy, którzy grają w gry internetowe, albo Muk-bang, czyli osoby... jedzące przed kamerami na żywo. Bohaterka Martyny, BJ Levi relacjonuje swoje życie online. Jest jedną z najpopularniejszych Muk-bang w Korei. Czy takie życie zapewnia jej pieniądze i … szczęście?

  W piątek w Dzień Dobry TVN: kraj, który nie jest dla wielkich i nieładnych ludzi - co jeszcze w owładniętej obsesją doskonałością Korei odkrył Marcin Prokop? Następnie mamy oko na oczy, czyli jak pozbyć się zmarszczek i cieni w ich okolicach, a na koniec smakowity temat - Magda Gessler dobrowolnie zdradza nam sekrety swojej kuchni. Bądźcie z nami o 8.00!

  Rzecz się miała w Korei. Pewna gospodyni domowa, zapewne zmęczona sprzątaniem, postanowiła "przyciąć komara". I jak przystało na każdą porządną Koreankę, położyła się na podłodze. Aby nie tracić czasu, zostawiła włączony odkurzacz, który miał w tym czasie ogarnąć dywany. Obudziło ją szarpanie za włosy. Z przerażeniem stwierdziła, że podstępnie zaatakował ją odkurzacz. Tę scenę odtworzył dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer, którego mottem jest: "Jak nie poczujesz, to nie wiesz". Do jakich wniosków doszedł? Czy czeka nas wojna z maszynami, które powoli zaczynają się buntować? Które maszyny najczęściej okazują swoje niezadowolenie? Uwaga! Będzie bolało :)

  Rafał Maślak przebywa w Korei na wyborach Mister International. W towarzystwie innych Misterów opowiedział Agnieszce Jastrzębskiej o tym, czy ma szansę na wygraną, czy będzie konkurs w kąpielówkach i czy je kupił? Jak wygląda aktualny Mister International? Komu spodobała się Agnieszka Jastrzębska?

  Mister Polski wyjechał do Korei na wybory Mister International. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska spotkała się z nim na lotnisku, tuż przed wylotem. Co miał w walizce? Jak przygotowywał się do wyborów Mistera w Korei? Z kim trenował, by zaprezentować swoje taneczne zdolności Koreańczykom? Ile walizek zabrał ze sobą Rafał? I czy zabrał ze sobą kąpielówki? Zdziwicie się.

  Piotr Przykaza ma żonę Koreankę. Władysław Rzycki ma żonę Amerykankę. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Polaków, którzy za partnerki życiowe wybrali kobiety innej narodowości. Jak poznali swoje żony? Jak udało im się pokonać barierę językową?

  Mimo swojej wagi, z gracją, pokonują podmokłe tereny, potrafią pływać , a nawet nurkować! Z Adamem Wajrakiem wybraliśmy się do Biebrzańskiego Parku Narodowego, w którym stanęliśmy oko w oko z łosiem! Dlaczego łosie pojawiają się czasem na warszawskich ulicach?

  Na targu rybnym w Seulu już między 2 a 3 nad ranem wre praca. Przekonał się o tym reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Zobaczcie największy targ owoców morza w Seulu i poznajcie największego fana Lecha Wałęsy.

  Koreańczycy są introwertyczni i nie są asertywni. Niektórym to pasuje. Jedną z takich osób jest Anna Sawińska - Polka mieszkająca w Korei Południowej. Tam też poznała swoją drugą połowę. Czy tęskni za Polską? Jak zmienia się nasz kraj? Czy jest coś w Korei do czego nie może się do dziś przyzwyczaić? Ile czasu Koreańczycy poświęcają na pracę, a ile na odpoczynek?

  Przebój Gangnam Style zyskał masowy rozgłos. Nie ma osoby, która by nie znała podrygującego Azjaty, a wraz z nim całego świata. Okazuje się, że jest to nazwa dzielnicy w Seulu. Do niej udał się reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Leszek Moniuszko mieszka w Korei Południowej od lat. Wyjechał tam na studia. Dlaczego tam został? Co najbardziej go zafascynowało w Korei? Jak sobie radzi z językiem? Dlaczego w Korei trzeba się nauczyć korzystania z toalety? W studiu Dzień Dobry TVN Leszek Moniuszko przybliżył nam kulturę Korei i mentalność ludzi ją zamieszkujących.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził unikatową wieś sprzed stu lat - Jeonju Hanok Village. Zobaczcie tradycyjną koreańską wieś. Jak żyło się sto lat temu w tym rejonie? Czy nadal mieszkają i żyją tam ludzie?

  Shik Kim jest jednym z pierwszych Koreańczyków, którzy skończyli polonistykę na Uniwersytecie w Seulu, w Korei Południowej, największym na świecie wydziale polonistyki. Czy o wyborze studiów decydował przypadek czy miłość do języka polskiego? Jak radzi Shik Kim sobie z deklinacją, obocznościami, imiesłowami przymiotnikowymi uprzednimi? Na tę okoliczność przepytali go nasi prowadzący.

  Czym poranny program koreańskiej telewizji śniadaniowej różni się od Dzień Dobry TVN? To sprawdzał nasz reporter Marcin Sawicki

  Dziś w kuchni Dzień Dobry TVN zapachniało egzotyką, od samego rana przygotowywaliśmy potrawy z dalekiej Korei!