Bangladesz – co oferuje turystom stolica kraju? Ciekawostki turystyczne dla podróżujących

 Dhaka, Bangladesz
Bangladesz – co oferuje turystom stolica kraju?
Źródło: SW Photography/Getty Images
Bangladesz jest niewielkim państwem zamieszkiwanym przez ponad 160 milionów osób, co czyni je 8. najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Flaga Bangladeszu przedstawia czerwone koło, które jest symbolem walki o niepodległość, umieszczone na zielonym tle. Stolicą i zarazem największym miastem jest Dhaka. Zamieszkuje ją około 17 milionów osób. Dhaka jest jednocześnie akademicką stolicą kraju. Mieszczą się tam również największe ośrodki przemysłu metalurgicznego, odzieżowego oraz spożywczego.

Zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy po ulicach miast poruszają się rikszami, czyli pojazdami, do napędu których wykorzystuje się pracę mięśni. Codziennie do pracy w Dhace wyjeżdża ponad 400 tysięcy rikszarzy. Największe lotnisko w kraju znajduje się około 20 km od stolicy i obsługuje ponad 50% ruchu krajowego. Co warto zobaczyć w Dhace – największym mieście w Bangladeszu? Świątynia Dhakeśwari jest najważniejszym miejscem kultu hinduizmu w stolicy. Szacuje się, że wybudowano ją w XI wieku. Cały kompleks poświęcony jest bogini o imieniu Dhakeśwari, od której najprawdopodobniej pochodzi nazwa miasta.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Bangladesz – podstawowe informacje

Dominującą religią jest islam. Prawie 90% mieszkańców kraju to muzułmanie. W przeważającej części państwa panuje gorący i wilgotny klimat. Przez Bangladesz przepływa kilkaset rzek. Najbardziej znaną jest Ganges, która ma swoje źródło w Himalajach i przepływa również przez Indie. Całkowita długość Gangesu to 2700 km. Wyznawcy hinduizmu, których w kraju jest ponad 13 milionów, uważają ją za ucieleśnienie bogini Gangi. Brahmaputra to kolejna rzeka przepływająca przez Bangladesz. Jej całkowita długość wynosi 2840 km. Brahmaputra przepływa jeszcze przez Indie oraz Chiny. Obiema rzekami kursują niezliczone liczby statków i łodzi. Część z nich oferuje turystom wycieczki, podczas których mogą oni podziwiać egzotyczną przyrodę kraju. Oficjalna waluta Bangladeszu to taka. Nazwa wywodzi się ze starożytności i oznacza „srebrną monetę”. W 1972 roku taka zastąpiła pakistańską rupię. 1 taka to 100 pajsa. Monety funkcjonujące w obiegu mają wartość od 1 pajsa (choć są już rzadko spotykane) do 5 taka. Banknoty występują w wartościach od 1 do 1000 taka. Bangladesz podzielony jest na 7 prowincji. Kraj jest republiką, na czele której stoi prezydent pełniący głównie funkcje reprezentacyjne. Odwiedzając stolicę, warto wybrać się do Dhaka Zoo, w którym można podziwiać wiele lokalnych oraz obcych gatunków zwierząt. W ogrodzie zoologicznym żyją m.in. słonie, hipopotamy, nosorożce, zebry oraz żyrafy. W Bangladeszu bardzo docenia się naturę. Tygrys bengalski uznawany jest za narodowe zwierzę, natomiast płody drzewa chlebowego są najbardziej cenionym owocem w kraju.

Bangladesz – ciekawostki dotyczące państwa

Sari to tradycyjny damski strój, na który można natrafić podczas wizyty Bangladeszu. Jego charakterystyczną cechą jest brak szwów. Samo pasmo materiału ma około 5 m długości. Najpopularniejszy sposób noszenia wymaga owijania stroju wokół talii. Pod sari zakłada się halkę i krótką bluzkę. Choć data powstania sari nie jest dokładnie znana, szacuje się, że wynaleziono je około 5000 lat temu. Tradycyjny męski strój noszony przez mieszkańców Bangladeszu określa się mianem lungi. Jest to przypominający spódnicę, nieformalny ubiór, który bywa zakładany nawet podczas wesel. Zasłania on ciało od pępka aż po kostki. Po rozłożeniu ma około 200 cm szerokości i stanowi znakomitą alternatywę dla spodni. Idealnie sprawdza się w ciepłym i wilgotnym klimacie, który panuje w państwie. Lokalni artyści słyną z pięknie zdobionej i ręcznie tworzonej ceramiki. Najbardziej popularne są dzbanki oraz wyroby z czerwonej gliny. Podczas wizyty w kraju warto zaopatrzyć się w pamiątki tego typu. Co jeszcze oferuje turystom Bangladesz? Dhaka mieści dwie największe uczelnie w kraju. Wysoki poziom kształcenia oraz rozbudowana infrastruktura sprawiają, że każdego roku studiują tu dziesiątki tysięcy osób. Biblioteka uniwersytetu w Dhace dysponuje ponad 600 tysiącami woluminów. Mieści się w 3 niezależnych budynkach, z których w jednym czasie może korzystać około 400 studentów. Bangladesz warto odwiedzić wiosną. 14 kwietnia odbywa się tutaj Pohela Boishakh, czyli pierwszy dzień roku według kalendarza bengalskiego. Obchodzony jest on również w Wielkiej Brytanii, gdzie uchodzi za największy festiwal azjatycki w Europie. Bengalski Nowy Rok jest świętem narodowym, zaś główne atrakcje w postaci parad i targów odbywają się na ulicach. W Bangladeszu znajduje się najprawdopodobniej największy budynek parlamentarny na świecie. Jatiya Sangsad Bhaban – budynek Zgromadzenia Narodowego, został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta. Część budowli udostępniona jest turystom. Co warto zjeść w Bangladeszu? Podstawą większości dań jest ryż. Popularnością cieszą się potrawy rybne oraz owoce morza. Odwiedzając ten kraj, należy koniecznie spróbować deserów, które przyrządza się na wiele sposobów. Macher jhol to jedno z typowych dań bengalskich. Kawałki ryby otoczone są smacznym sosem, a potrawę serwuje się z białym ryżem.

Zobacz wideo: Podróże z misją

Podróże z misją
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: SW Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości