Podróże

Do zobaczenia w Kownie. Czy warto się tam wybrać?

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Michał Cessanis, Marek Zieliński
Do zobaczenia w Kownie!
Do zobaczenia w Kownie! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Większość turystów, którzy wybierają się na Litwę, zwiedzają przede wszystkim Wilno. Tymczasem równie piękne i ciekawe jest Kowno. Dlaczego warto się tam wybrać? Jakie atrakcje oferuje zwiedzającym? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Kowno. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Kowno to jedno z piękniejszych miejsc na Litwie. - W tym mieście nie ma wysokiej architektury. Jest za to mnóstwo zieleni i przepiękne Stare Miasto z domami pokrytymi czerwoną dachówką - powiedziała Michał Cessanis. Odwiedzając Kowno, warto przejść się mostem Witolda Wielkiego, na uwagę zasługuje również plac Ratuszowy oraz dom, w którym niegdyś mieszkał Adam Mickiewicz.- Był wtedy nauczycielem i przez cztery lata to było miejsce, w którym najczęściej bywał - powiedziała Laimonas Uzomeckis mieszkaniec Kowna.

Miejscem, które warto odwiedzić w Kownie jest także Zielone Wzgórze. - To dzielnica drewnianych domów. Wszystkie powstały w międzywojniu, te drewniane domy są w pewnym sensie wizytówką Kowna. Dzisiaj jest to bardzo prestiżowa dzielnica. Ci, co tutaj mieszkają, są szczęściarzami i raczej się stąd nie wyprowadzają - powiedział.

Co warto zobaczyć w Kownie?

Spacerując po starym mieście w Kownie, można się natknąć na dwie wielkie figury przedstawiające żuki. - To są bohaterowie pierwszego lalkowego filmu animowanego, stworzonego przez Władysława Starewicza polskiego animatora, który w Kownie mieszkał i tworzył - powiedział Michał Cessanis.

Na koniec spaceru po Kownie warto wybrać się na przedmieścia, czyli Pożajście. To tam znajduje się jeden z największych w Europie Wschodniej zespołów klasztornych, przykład włoskiego barku. Obecnie w jednym ze skrzydeł mieszka kilkanaście sióstr. W większości zabudowań znajduje się hotel i restauracja. Otoczenie klasztoru to idealne miejsce na spacer.

Dlaczego jeszcze warto wybrać się do Kowna? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Michał Cessanis, Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości