Europa

  Europejska Agencja Środowiska opublikowała sprawozdanie dotyczące jakości wody w kąpieliskach. Niestety dla polskich urlopowiczów nie mamy dobrych wiadomości. Jak wypada nasz kraj na tle pozostałych? Które państwa znalazły się w czołówce?

  Butrint to miasto położone na wzgórzu. Z trzech stron otoczone jest wodą. Ze względu na dostęp do Morza Adriatyckiego przez wiele wieków było znaczącym portem.

  Kraków został doceniony przez czytelników amerykańskiego magazynu "Travel+Leisure". Według turystów stolica Małopolski jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. W rankingu polskie miasto uplasowało się tuż obok Wiednia i Porto.

  W niektórych regionach liczba zakażeń znowu rośnie.

  Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na sentyment historyczny, ale i wspaniałe zabytki.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alerty dla 13 województw. "Jesteśmy w zasięgu ekstremalnego upału". Co to oznacza? Co nas czeka? Z czym to się wiąże? O tym opowiedziała nam dr Joanna Remiszewska-Michalak – fizyk atmosfery.

  Prezentujemy warte zwiedzenia miejsca w Erfurcie. To niemieckie miasto, które ze względu na swój historyczny charakter, jest ciekawym kierunkiem turystycznym. Erfurt – co warto zobaczyć?

  W jaki sposób radzą sobie we czwórkę na tak małej przestrzeni?

  Polskie miasto trafiło do europejskiego rankingu.

  Nie sposób odwiedzić wszystkich muzeów na świecie. Na które z nich powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę?

  Jedwabny Szlak powstał około 200 r. p.n.e. Za tym określeniem kryje się dawna droga handlowa, która łączyła Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Trasa obejmowała tereny trzynastu współczesnych krajów: Chin, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu, Pakistanu, Afganistanu, Turkmenistanu, Iranu, Iraku, Syrii i Turcji. Najważniejszym dobrem, które transportowano tą drogą, był szlachetny jedwab.

  Kaplica Sykstyńska to jeden najbardziej rozpoznawalnych obiektów Watykanu. Freski zdobiące jej ściany i sklepienie to jedne najwybitniejszych dzieł sztuki malarskiej w historii ludzkości.

  Coraz więcej europejskich państw rezygnuje z ograniczeń i restrykcji w związku z pandemią COVID-19. To nie oznacza, że liczba zachorowań drastycznie się zmniejszyła.

  Co w nim znajdziemy? Na to pytanie odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN radczyni prawna Katarzyna Dulewicz.

  Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Litwie, jaką zabrać ze sobą walutę i czym skusi litewska kuchnia.

  Uppsala, zwana również "szwedzkim Oxfordem", to miasto studentów - jedna piąta mieszkańców to właśnie osoby studiujące na tutejszych uczelniach. Wolny czas spędzają oni w klubach, prowadzonych przez młodych ludzi, którzy pracują tam w ramach wolontariatu.

  Kiedy i gdzie odbędą się koncerty?

  Annecy to wyjątkowe miasto we Francji, często określane mianem alpejskiej Wenecji dzięki obecności licznych mostów i kanałów. Położone jest nad krystalicznie czystym jeziorem o tej samej nazwie. Oprócz malowniczej lokalizacji wyróżnia się urokliwą, pełną klimatu zabudową.

  "Dla nas jest to wstyd".

  Co do zaoferowania turystom ma Genewa? Okazuje się, że szwajcarska metropolia kryje wiele atrakcji. Ważnym punktem na mapie miasta jest Park des Bastions, ale to dopiero początek wycieczki.

  Rumunia staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Tradycyjna kuchnia rumuńska pozostaje jednak dla wielu z nas "wielką niewiadomą". Czym charakteryzują się rumuńskie potrawy i jakie smaki w nich królują?

  Amsterdam to miasto pełne kontrastów. Z jednej strony jest bardzo nowoczesne, z drugiej – pełne zabytkowych budowli. Co warto tam zobaczyć? Sprawdź naszą listę atrakcji!

  Podpowiadamy, dokąd wyjechać.

  Trasa Transfogarska (lub Transfogaraska, od rumuńskiego Transfăgărășan) to nazwa słynnej drogi krajowej DN7C w Rumunii. Wyróżnia ją położenie – zlokalizowana jest w środkowej części kraju i biegnie przez najwyższe pasmo Karpat Południowych, czyli Góry Fogaraskie. Jakie atrakcje oferuje trasa Transfogarska i co warto na niej zobaczyć?

  Karpaty Wschodnie co roku przyciągają amatorów gór z całej Europy i nie tylko. Tamtejsze szlaki turystyczne nie należą do najłatwiejszych, ale oferują niezapomniane wrażenia. Poznaj ukraińsko-rumuńskie Karpaty Wschodnie.

  Rovinj leży w Chorwacji, na zachodnim brzegu Półwyspu Istria. Miasteczko liczy sobie ok. 13000 mieszkańców. Wyraźnie widoczne są w nim wpływy włoskie – znajdziemy tutaj wenecką architekturę, pałace i liczne kościoły. Wybrzeże przyciąga spacerowiczów spragnionych słońca i morskiej bryzy.

  Osijek położony jest niedaleko dwóch granic – węgierskiej oraz serbskiej. Nie jest to typowo turystyczne miasto, za to stanowi jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych Chorwacji. Jego ciekawa historia sprawa jednak, że warto tutaj zajrzeć choćby po drodze do Bośni i Hercegowiny.

  Stuttgart jest stolicą i zarazem największym miastem kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Stuttgart oferuje zwiedzającym wiele atrakcji turystycznych, począwszy od pięknej architektury, a skończywszy na galeriach i muzeach, które imponują swoimi zbiorami. Co warto zobaczyć w tym mieście?

  Estonia to państwo położone w północnej części Europy, nad Morzem Bałtyckim. Jest członkiem struktur Unii Europejskiej i NATO. Od południa graniczy z Łotwą, od wschodu z Rosją oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Jest stosunkowo młodym państwem, które powstało po I wojnie światowej.

  Epidauros to greckie miasto będące jednym z ważniejszych miejsc kultu Asklepiosa, boga uzdrowicieli i medycyny. To właśnie tutaj powstała jedna z największych poświęconych mu świątyń. Z miejscem tym związanych jest wiele mitów i legend pobudzających wyobraźnię osób, które wybrały się na wycieczkę na Półwysep Peloponeski.