Litwa

  Litwa

  Rzeka Niemen dla wielu państw ma znaczenie historyczne. Niewiele osób wie jednak, że wybierając się w podróż na podstawie jej przebiegu, można odkryć wiele malowniczych i pięknych miejsc. Najważniejsze miasta, które znajdują się nad rzeką Niemen, to białoruskie Grodno i litewskie Kowno. Sprawdź, co warto w nich zobaczyć, a także jakie atrakcje mają do zaoferowania mniejsze miejscowości położone nad Niemnem.

  Kowno na Litwie jest drugim co do wielkości miastem w tym kraju. W okresie międzywojennym było stolicą, dzisiaj tę funkcję pełni Wilno. Kowno jest największym ośrodkiem przemysłowym kraju, jednak na próżno szukać tu jedynie fabryk. Architektura tego miasta zachwyca swoją różnorodnością. W mieście nad Niemnem bez żadnych „zgrzytów” współgrają ze sobą budowle sprzed kilku wieków oraz nowoczesny street art.

  Druskienniki to znane litewskie uzdrowisko i kurort cieszący się dużą popularnością. To stosunkowo niewielkie miasto, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Tamtejsze źródła mineralne i pokłady borowiny pomogą skutecznie naładować baterie.

  Możejki to spokojne miasteczko, w którym można odpocząć od zgiełku ogromnych metropolii. Nie jest typowo turystyczne i niewiele w nim zabytków oraz atrakcji w ich ogólnym rozumieniu, jest to jednak jedno z miejsc na Litwie, do których warto się udać, aby bliżej przyjrzeć się kulturze kraju i zapoznać z jego tradycjami. Co warto wiedzieć o Możejkach?

  Karol "Filmik" Paśnikowić urodził się w Wilnie, ale jego dziadkowie i rodzice są Polakami. Jest pierwszym i jedynym raperem na Litwie, który śpiewa w polskim języku i to z powodzeniem. Dlaczego wybrał nasz język? Koncertuje w Polsce?

  Jak żyje się Polakom mieszkającym na Litwie? Postanowiliśmy to sprawdzić i odwiedziliśmy w Wilnie dziennikarza Kamila Zalewskiego i Birutę Zimnicką. Co tam robią? Dlaczego zdecydowali się na emigrację? I czy planują powrót do Polski?

  Jednym ze znakomitych gości VI Warszawskich Targów Książki był Czesław Okińczyc - bohater książki "Okińczyc, wileński autorytet. Opowieść o wolnej Litwie". Kim jest? Co zrobił dla Polski i Litwy?

  Polscy kibice na meczu wywiesili transparent obrażający Litwinów. Litwini odpowiedzieli im w nieco bardziej kulturalny sposób - akcją akcją „Litwa kocha Polskę”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy inicjatora tej akcji, litewskiego przedsiębiorcę i konsultanta finansowego- Mykolasa Majauskasa. O trudnym polsko-litewskim romansie, o rozstaniach i powrotach opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Dlaczego Litwinki nie kąpią dzieci w niedzielę, a przed porodem piją wodę, w której wcześniej gotowały jajka? Dlaczego nie chwalą się stanem błogosławionym, a będąc w ciąży nie obcinają włosów? W jaki sposób litewskie mamy wzmacniają odporność swoich dzieci? O tym Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata".