Michał Cessanis eksploruje Kowno. Co zobaczyć w Europejskiej Stolicy Kultury?

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia w Kownie!
Do zobaczenia w Kownie!Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kowno w 2022 roku pełni zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Wiadomo jednak, że już od wielu lat przyciąga miłośników muzyki i sztuki nowoczesnej. To litewskie miasto jest też celem podróży dla poszukiwaczy architektonicznych perełek. Michał Cessanis zaprezentował widzom Dzień Dobry TVN najważniejsze miejsca, które warto tam zwiedzić.

Do zobaczenia w Kownie. Litewskie miasto pełne sztuki

Michał Cessanis zawitał do Kowna, by podczas podróży przyjrzeć się z bliska ciekawym lokalizacjom i najistotniejszym wydarzeniom organizowanym w mieście. Reporter Dzień Dobry TVN zaznaczył, że ta litewska miejscowość czeka na wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako stolica modernizmu.

- Kowno jest wymarzonym miejscem dla miłośników modernizmu, bo właściwie na każdym skrzyżowaniu, na każdej ulicy można zobaczyć kamienice z okresu międzywojennego - opowiada w materiale.

Niezwykłe muzeum w Kownie

Niezwykle interesującym miejscem dla osób kochających design i styl vintage jest polecane przez Michała Cessanisa Muzeum Art Deco w Kownie, które znajduje się w klasycznym mieszkaniu w jednym ze starszych budynków miejskich.

- Kamienica powstała w 1929 roku i jest zamieszkana do dzisiaj. Nasze muzeum to mieszkanie, które można oglądać po wcześniejszym umówieniu przez Internet - tłumaczy Karolis Banys z Muzeum Art Deco.

- Kiedy kupiliśmy to mieszkanie, było ono całkowicie puste. Ale wszystko, co tu dzisiaj jest, łącznie z drzwiami, z kontaktami i meblami, jest oryginalne. Cztery lata szukaliśmy tego całego wyposażenia. Wszystko pochodzi z Kowna albo innych litewskich miast - słyszymy w materiale.

Kim jest Yoko Ono i jaki ma związek z Kownem? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości