Podróże

Do zobaczenia w Lubece, stolicy marcepanu. "Nasz przepis jest tajemnicą znaną tylko spadkobiercom"

Podróże

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia w Lubece!
Do zobaczenia w Lubece!Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Lubeka jest położona w północnych Niemczech, niecałe 20 km od Morza Bałtyckiego. Z czego słynie i co warto zobaczyć odwiedzając to malownicze miasteczko? O tym w swoim cyklu podróżniczym opowiedział Michał Cessanis.

Lubeka - atrakcje

Do Lubeki można dotrzeć lecąc do Hamburga, a następnie przesiadając się w pociąg. Podróż koleją trwa 40 minut.

- Jestem zaskoczony, jak zielonym miastem jest Lubeka - mówił Michał, podziwiając otaczające go widoki podczas rejsu łodzią, którą można opłynąć okolice. - Taki rejs trwa godzinę, kosztuje 44 Euro, na łódź można zabrać 6 osób i takim nieśpiesznym sposobem poznawać miasto - dodał podróżnik.

Stare miasto Lubeki wpisane jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. To piękne miejsce do opłynięcia, a później do odbycia krótkiego spaceru. Jest tam ponad 1000 domów, gdzie właściwie każdy ma jakiś historyczny, zabytkowy element. Piękna gotycka architektura. Warto też wspomnieć, że z Lubeki pochodzi aż trzech noblistów: Willy Brandt, Thomas Mann i Ginter Gras.

Lubeka to królowa Hanzy, czyli związku miast kupieckich z czasów średniowiecza. Jej historia to także historia niektórych miast polskich, dlatego też warto zacząć zwiedzanie od Europejskiego Muzeum Hanzy.

- Hanza istniała prawie pół tysiąca lat, mówi się nawet dzisiaj, że była taką pierwszą Unią Europejską - mówił Michał Cessanis. Piękna brama prowadząca do starego miasta Lubeki to zaledwie wstęp. Po jej przekroczeniu bowiem odkryjemy niskie, tajemne przejścia do urokliwych podwórek i ukrytych w nich domów, których historia jest równie ciekawa jak cała Lubeka. Warto także odwiedzić muzeum noblisty Gintera Grasa, w którym wśród eksponatów odnajdziemy oryginalny fragment rękopisu "Blaszanego Bębenka".

Lubeka - stolica marcepanu

Odwiedzając miasto nie można nie spróbować jej najsłynniejszego słodkiego wyrobu, jakim jest marcepan, nazywany "złotem z Lubeki".

- Nie mogę wyjechać z Lubeki bez jej największego skarbu, uznawanego w średniowieczu za lekarstwo - mówił Michał podczas odwiedzin w manufakturze marcepanu. W czym tkwi sekret tego przysmaku?

- Marcepan to trzy składniki: migdały, cukier i jeden sekretny dodatek, o którym nie mogę mówić. Dokładny nasz przepis jest tajemnicą znaną tylko spadkobiercom i kilku osobom z sali produkcyjnej - mówiła Eva Mura z manufaktury marcepanu.

Jak powstał marcepan? Dowiesz się oglądając materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości