Tihany jest znaną miejscowością wypoczynkową na Węgrzech, położoną na półwyspie o tej samej nazwie, nad jeziorem Balaton. Półwysep Tihany przyciąga turystów zwłaszcza niesamowitą przyrodą. Większość osób decydujących się na wypoczynek nad Balatonem wybiera terminy w sezonie letnim, ale Tihany ma swoje uroki przez cały rok.
Tihany – atrakcje turystyczne przez cały rok
Osoby planujące wyjazd na Węgry nie powinny pominąć w swoim planie podróży półwyspu Tihany z miasteczkiem o tej samej nazwie. Odwiedzenie tego regionu pozwala podziwiać piękne krajobrazy, poznać walory przyrodnicze tego miejsca oraz jego wyjątkową historię i kulturę. Za główną atrakcję półwyspu można uznać mieszczące się tam opactwo benedyktyńskie, które zostało założone w 1055 roku przez króla Węgier Andrzeja I. W opactwie znajduje się muzeum, w którym można obejrzeć cenne przedmioty liturgiczne i manuskrypty. Nawet jeżeli ktoś nie przepada za zwiedzaniem zabytków, warto udać się na klasztorne wzgórze, z którego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro Balaton. Jeśli chodzi o inne atrakcje w Tihany, to można wymienić tutaj:
- muzeum marcepanu,
- muzeum lalek,
- Dom Lawendy,
- szlaki turystyczne pośród wzgórz.
Podróż na półwysep Tihany może być niezwykłym doświadczeniem ze względu na jego unikalną roślinność. Większość z niej znajduje się pod ochroną Parku Narodowego Pogórza Balatonu. Umieszczone w parku tablice informują o tamtejszych atrakcjach botanicznych. Osoby, które chcą lepiej poznać przyrodę półwyspu Tihany, mogą skorzystać z pomocy przewodnika.
Miasteczko Tihany urzeka z kolei malowniczymi, wąskimi uliczkami i unikalną architekturą budynków. Turyści odwiedzający tę liczącą niespełna 1500 mieszkańców miejscowość często porównują ją do skansenu. Poznając jej uroki, można bowiem odnieść wrażenie, że czas w pewnym momencie się tam zatrzymał. Mowa oczywiście o samej architekturze, ponieważ pod względem infrastruktury turystycznej Tihany jest dobrze rozwinięte i gotowe na przyjmowanie gości, których zwłaszcza w sezonie letnim nie brakuje. W miasteczku na turystów czeka niezliczona ilość straganów z lokalnymi pamiątkami i upominkami, ciekawe lokale z typowo węgierską kuchnią czy winnice.
Tihany na Węgrzech – kiedy najlepiej tam pojechać?
Półwysep Tihany na Węgrzech przeżywa prawdziwe oblężenie w okresie wakacyjnym. Okolice Balatonu to idealne miejsce na letni wypoczynek zarówno dla całych rodzin, jak i dla osób lubiących życie nocne. Nie brakuje tam plaż, a pogoda w lipcu i sierpniu zazwyczaj sprzyja leniwemu wypoczynkowi na piasku.
Ci, którzy chcą spędzić wakacje nad Balatonem, decydują się na pobyt na jego północnym lub południowym wybrzeżu. Każdy turysta wybierający się w tamten region Węgier powinien wiedzieć, że podróż z jednego wybrzeża na drugi nie stanowi większego problemu. Co więcej, może być ciekawą atrakcją. Z popularnej miejscowości Fonyód raz dziennie wypływa prom, którego trasa przebiega przez wiele innych wartych uwagi miasteczek, a docelowym punktem jest właśnie Tihany.
Dużym plusem lokalizacji Tihany jest niewielka odległość od Balatonfüred, jednego z najbardziej popularnych węgierskich ośrodków wypoczynkowych. Dojazd samochodem zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Można też zdecydować się na podróż autobusem, która nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.
Sezon wakacyjny nad Balatonem trwa od końca czerwca do końca sierpnia i wtedy do Tihany i innych miejscowości półwyspu przyjeżdża najwięcej turystów. Jeśli ktoś chce uniknąć tłumów, ale jednocześnie cieszyć się letnią aurą, powinien zaplanować wyjazd na początek czerwca lub wrzesień. Woda w Balatonie jest wtedy ciepła, a pogoda gwarantuje czerpanie przyjemności z kąpieli. Do plusów wakacji poza sezonem należy zaliczyć także większy wybór miejsc noclegowych i niższe ceny niż w szczycie okresu urlopowego.
Tihany i inne miejscowości nad Balatonem mają swój urok również zimą (zamarznięte jezioro i tamtejsza przyroda w zimowej szacie robią niesamowite wrażenie). Trzeba jednak mieć na względzie, że niektóre ciekawe miejsca są wówczas zamknięte.
Zobacz także:
- "Przestała przekręcać główkę, cicho płakała". Dla rodziców Zosi zaczęła się dramatyczna walka o jej życie
- Historie osób, które przeżyły śmierć kliniczną. "Czułam się tam bardzo bezpiecznie, jak nigdy wcześniej"
- Wierzą, że prorocze sny istnieją. "Widzę miejsca, do których po jakimś czasie docieram w rzeczywistości"
Zobacz wideo: Mistrz podniebnych podróży
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm