Dotarcie do Bredy pociągiem z Rotterdamu jest bardzo proste. Ze stacji Rotterdam Centraal mniej więcej co 10 min odchodzą pociągi w kierunku Bredy. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o dojazd z Tilburga. Dotarcie do Bredy samochodem również jest łatwe, wystarczy dotrzeć na drogę A16 – tą dobrze utrzymaną autostradą można dojechać z Rotterdamu wprost do miasta Bred . Holandia szczyci się siecią dobrze rozbudowanych dróg, więc jazda samochodem po tym kraju jest po prostu przyjemna. Miasto dysponuje bardzo dobrze rozbudowaną bazą noclegową. Mieszka bardzo wielu Polaków – nie tylko imigrantów zarobkowych, ale również żyjących tutaj od wielu pokoleń. To właśnie dzięki Polakom Breda odzyskała wolność w czasie II wojny światowej.
Breda – krótka historia miasta
Breda jest bardzo starym miastem. Już w XI w. była dobrze rozbudowanym ośrodkiem należącym do Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Pierwszym władcą miasta był Heinrich I van Brunesheim. W toku dziejów przechodziło ono z rąk do rąk jako własność różnych rodów szlacheckich. Było tak aż do 1795 r., kiedy Breda dostała się pod wpływy rewolucji francuskiej.
W XV w. zyskała miano warownej twierdzy – znacznie rozbudowano mury obronne. W tym samym czasie historia notuje silny rozrost i rozbudowę miasta. Powstała również wówczas katedra ze słynną 97-metrową wieżą. Rozwój miasta został przerwany przez wielki pożar, który w 1534 r. strawił aż 300 zabudowań, ocalało jedynie 150.
W dalszym toku dziejów Breda była dość często okupowana. W 1625 r. zdobyli ją Hiszpanie. Fakt ten został uwieczniony na obrazie Diega Velázqueza z 1635 r. pt. Poddanie Bredy . Dwa lata później wróciła w ręce Holendrów.
W czasie II wojny światowej Breda została zajęta przez Niemców. Znajdowała się pod ich okupacją w latach 1940–1944. Ciekawostką jest fakt, że miasto zostało wyzwolone przez Polaka – gen. Stanisława Maczka, który odbił je wraz ze swoją I Dywizją Pancerną. Polscy żołnierze znajdujący się w tamtym czasie w Bredzie cieszyli się wielkim szacunkiem, a na prośbę 40 tys. mieszkańców gen. Stanisław Maczek stał się honorowym obywatelem Holandii. Przez wiele miesięcy po wyzwoleniu w oknach tamtejszych domów można było dostrzec banery w języku polskim, dziękujące naszym żołnierzom za wyzwolenie. W mieście znajduje się ulica gen. Maczka, liczne pomniki i obeliski będące wyrazem wdzięczności za wyzwolenie z rąk ciemiężców.
Breda – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć?
Pierwszym miejscem, które warto zobaczyć w Bredzie, jest kościół Grote Kerk, czyli Kościół Główny Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się na rynku starego miasta, a w środku można oglądać dzieła sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej. Wielkie wrażenie robi ponad 7-metrowy grobowiec Engelbrechta I z Nassau i jego rodziny. Ogromna gotycka, 100-metrowa wieża górująca nad miastem robi niesamowite wrażenie. Rynek otaczają romantyczne kamieniczki, w których mieszczą się restauracje, kafejki i sklepiki z pamiątkami. Najwięcej jest jednak pubów, w których można skosztować lokalnego piwa. Krąży nawet informacja, że miastem, w którym na jednego mieszkańca przypada najwięcej pubów, jest właśnie Breda. Zabytki są jednak o wiele ciekawsze, od całodziennego przesiadywania w pubie.
Miejscem wartym odwiedzenia jest beginaż. To przybytek, który zamieszkiwały beginki – pobożne, samotne kobiety, które oddawały się modlitwie oraz pomaganiu ubogim. Były to wdowy lub kobiety, które nie mogły lub z jakiegoś powodu nie chciały znaleźć męża, za to czuły, że chcą poświęcić życie biednym. Na terenie beginaży często organizowano szpiale, jadłodajnie itp. Miejsce to wygląda jak swoiste osiedle z niewielkimi, urokliwymi domkami, które obecnie jest wykorzystywane na akademiki, mieszkania prywatne lub muzea.
W Bredzie warto zobaczyć również więzienie, w którym po II wojnie światowej przetrzymywano niemieckich zbrodniarzy wojennych, a także zamek z XV w., który został udostępniony turystom do zwiedzania. Osoby zafascynowane wspólną historią Bredy i Polski mogą odwiedzić cmentarze, na których pochowani są polscy żołnierze – najpopularniejszy z nich znajduje się przy ul. Ettensebaan 30. Warto zobaczyć również Muzeum Generała Maczka znajdujące się przy De la Reijweg 95. Jako że położone jest na terenie wojskowym, aby wejść do muzeum należy mieć ze sobą dowód osobisty (dotyczy dorosłych).
Osoby przepadające za zwierzętami mogą wybrać się także do Reptile House De Aarde, czyli gadziego zoo, gdzie można zobaczyć niemal wszystkie rodzaje gadów i płazów. Znajduje się ono pod adresem Aardenhoek 26. Na miejscu można nawet potrzymać węża – o ile oczywiście jest się wystarczająco odważnym.
Zobacz także:
- Meteory w Grecji. Zwiedzanie i historia wiszących klasztorów
- Paryski Łuk Triumfalny opakowano w plastik. "Szalone marzenie się spełniło"
- Manhattan – najbogatsza z dzielnic Nowego Jorku
Zobacz wideo: Najdłuższa na świecie ścieżka rowerowa, która jest wyłożona panelami fotowoltaicznymi, została otwarta w holenderskim Utrechcie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ventura Carmona/Getty Images