Holandia

  Holandia

  Gouda to nie tylko sery! Liczne atrakcje miasta wabią turystów z całej Europy. Piękne zabytki i architektura to fragment bogatej tradycji i historii Holandii. W Goudzie znajduje się wiele okazałych budynków, pochodzących z różnych epok i reprezentujących różne style architektoniczne. Planując wyjazd do tego miasta, warto sprawdzić, na które atrakcje należy zwrócić szczególną uwagę.

  Przeciętny Polak ma obraz Holandii zbudowany na stereotypach takich jak wiatraki, tulipany, nielegalne używki i małżeństwa jednopłciowe. Profesor Piotr Oczko z Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił się rozprawić z fałszywym obrazem tego kraju. Efektem jego pracy jest książka "Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii".

  Co warto zwiedzić w Enkhuizen? Holandia obfituje w urokliwe miasteczka. Jednym z nich jest właśnie Enkhuizen. Przedstawiamy praktyczne wskazówki i rady dla zwiedzających.

  Rotterdam liczący ponad 640 tysięcy mieszkańców to drugie pod względem wielkości miasto w Holandii. Początki Rotterdamu sięgają XIII wieku i pomimo tego, że zabudowa miasta ucierpiała podczas niemieckich nalotów, ma on dla zwiedzających liczne, inne atrakcje. To miejsce, w którym przyszedł na świat słynny "filozof z Rotterdamu"– Erazm.

  Breda jest miastem położonym w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Brabancja Północna. To przepiękna holenderska miejscowość położona 40 km na południowy-wschód od Hagi i Rotterdamu. Po wcześniejszym zwiedzaniu tych dwóch miast oraz Amsterdamu i urokliwego Delft, może być kolejnym miejscem do zatrzymania się na 2–3 dni.

  Eindhoven to miasto, które większość turystów traktuje jak punkt przesiadkowy na trasie innych podróży. Podobnie jest w przypadku Polaków, którzy korzystają z atrakcyjnych lotów na trasie Warszawa – Eindhoven czy Katowice – Eindhoven. Warto jednak w mieście Philipsa zatrzymać się na nieco dłuższą chwilę. Nie tylko ze względu na słynny stadion PSV.

  Hoorn nie jest miastem tak dużym, znanym i popularnym jak Amsterdam, jednak jest równie urokliwe. Jednym z najlepszych powodów, aby je odwiedzić, jest zachwycająca holenderska architektura z czasów renesansu, która świadczy o dawnym statusie miasta – był to znaczący ośrodek handlu morskiego.

  Do eksplozji w polskim sklepie w Beverwijk pod Amsterdamem doszło w środę rano. W wybuchu nikt nie ucierpiał. Jest to już trzeci polski sklep w Holandii, w którym doszło do podobnego zdarzenia w ciągu ostatnich dwóch dni. Tematem zajęło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła daty Konkursu Piosenki Eurowizji 2021. To doskonała wiadomość dla wszystkich miłośników wydarzenia. Tegoroczna edycja została bowiem odwołana przez panująca pandemię koronawirusa.

  Matthew Jansen pracował w prestiżowym studiu fryzjerskim w Holandii. Po sześciu latach postanowił porzucić salon, by podróżować po świecie i obcinać ludziom włosy w przypadkowych miejscach. Strzygł i układał fryzury między innymi w barze, na pływającej tratwie, na szczytach gór i nad rzekami. Matthew zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej filozofii życia. Zapytaliśmy go również, co go urzekło w naszym kraju i jak ocenia Polaków.

  Tym razem Mikołaj Rey wybrał się do Krakowa, by spotkać się z Holenderką, która z tego miasta uczyniła swój dom. Do Polski przybyła 27 lat temu, na studia, by nauczyć się języka polskiego. Nad przeprowadzką z Holandii do Krakowa zastanawiają się też jej rodzice. Poznajcie Oleńkę Konarską, jej rodzinę i ich polsko-holenderski dom. Czy Mikołajowi smakowała potrwa przygotowana dla niego przez panią domu?

  Tym razem Jakuba Poradę czekało cięższe wyzwanie - musiał poczekać dwa dni na lot powrotny do Warszawy. Jak sobie poradził i ile może kosztować nocleg w Eindhoven?