Podróże

Manhattan – najbogatsza z dzielnic Nowego Jorku

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Alexander Spatari/Getty ImagesManhattan

Manhattan (USA) to najbogatsza dzielnica Nowego Jorku, która słynie m.in. z central wielu światowej rangi korporacji, a także największych giełd papierów wartościowych na świecie. Jednocześnie Manhattan jest jedną z najbardziej zróżnicowanych dzielnic Nowego Jorku. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o Manhattanie i co warto tam zobaczyć.

Spośród wielu dzielnic Nowego Jorku centralnie położony Manhattan charakteryzuje się nie tylko największym zagęszczeniem mieszkańców na km², ale chyba również największym zagęszczeniem atrakcji. Na Manhattanie ciekawych miejsc jest niezwykle dużo. Warto zobaczyć drapacze chmur, odwiedzić liczne muzea, posłuchać czarnego jazzu w SoHo i przejść się po błoniach popularnego na całym świecie manhattańskiego Central Parku.

Dzielnice Nowego Jorku – Manhattan

Manhattan (USA) pod względem terytorialnym jest najmniejszą z dzielnic Nowego Jorku , jednakże to właśnie w tym okręgu występuje największa gęstość zaludnienia . Dzielnica zajmuje obszar wyspy położonej w centralnej części Nowego Jorku. Dzieli się na trzy części: Dolny Manhattan, Manhattan Środkowy i Górny Manhattan (kojarzony przede wszystkim ze słynną Aleją Gwiazd). Podział ten nie jest jednak podziałem administracyjnym, lecz funkcjonalnym, używanym przez mieszkańców. Formalnie dzielnica Manhattan jest hrabstwem ( county ) stanu Nowy Jork, a jednocześnie okręgiem ( borough ) samego miasta Nowy Jork.

Nowojorski Manhattan słynie z największej gęstości występowania drapaczy chmur. Do najpopularniejszych należą One World Trade Center , The Chrysler Building, Trump Tower, The Empire State Building, 432 Park Avenue, One57, Central Park Tower i wiele, wiele innych. To właśnie w dzielnicy Manhattan miał miejsce tragiczny w skutkach zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku , w konsekwencji którego m.in. dwie bliźniacze wieże wieżowców World Trade Center zostały całkowicie zniszczone. W ich miejscu powstały skwery upamiętniające to tragiczne wydarzenie, został także wzniesiony inny wieżowiec – One World Trade Center .

Manhattan to niezwykle różnorodna dzielnica pod wieloma względami. To dosłownie serce Nowego Jorku, które codziennie tłoczy intensywne życie miasta w postaci milionów mieszkańców, turystów i ludzi z innych dzielnic, którzy przyjeżdżają tu do pracy. Jest to stolica finansowa, ale nie tylko – Manhattan atrakcyjny jest także pod względem kulturowym i artystycznym. To właśnie w tym okręgu odbywa się wiele wydarzeń kulturowych, a część dzielnicy przybrała kształt tzw. bohemy artystycznej (głównie rejony SoHo i TriBeCa), oferując mieszkańcom i turystom dostęp do naprawdę niesamowitego klimatu gwarantowanego przez liczne puby, kluby, kafejki, wystawy, wernisaże, muzea i renomowane galerie sztuki znane na całym świecie.

Manhattan, Nowy Jork – ciekawe miejsca i atrakcje

Manhattan zaciekawia miejscami kultury, sztuki i architektury. Z pewnością, planując nawet podstawowe zwiedzanie Manhattanu, powinniśmy zarezerwować sobie co najmniej kilka dni. Co warto zobaczyć na Manhattanie ? Atrakcji jest tak wiele, że aż trudno się zdecydować!

Przede wszystkim powinniśmy poświęcić dużo czasu na spacer po Manhattanie , zwłaszcza Środkowym. To tam będziemy mieli okazję do podziwiania wcześniej wymienionych drapaczy chmur, ale także innych ciekawych architektonicznie konstrukcji. Przykładem dość nietypowego budynku jest Flatiron Building , który słynie ze swej… wąskości – od frontu szerokość tego dwudziestopięciopiętrowego giganta jest na tyle wąska, że gmach można objąć własnymi rękoma.

Przechadzając się po centrum Nowego Jorku, koniecznie należy zobaczyć gmach największej na świecie giełdy papierów wartościowych (NYSE: New York Stock Exchange ). Można powiedzieć, że wraz z drugą giełdą papierów wartościowych, bardziej giełdą towarową, (NASDAQ: National Association of Securities Dealers Automated Quotations ), znajdującą się także na Manhattanie, tworzy centrum finansowe świata – są to giełdy z największą kapitalizacją na świecie.

Zwiedzając NASDAQ, będziemy znajdowali się w pobliżu Siódmej Alei i Broadway (dzielnicy kulturalnej Manhattanu, którą też trzeba zwiedzić!), czyli w rejonie Times Square – miejsca, które chyba najbardziej kojarzy nam się z Manhattanem. To rozwidlenie ulic w centrum miasta, które z każdej strony wypełnione jest świetlistymi billboardami . Dla większego efektu warto odwiedzić je wieczorem – i tak poziom jasności będzie podobny jak za dnia .

Po Manhattanie codziennie przemieszczają się miliony osób. W związku z tym w trakcie zwiedzania warto pomyśleć również o spokojniejszych miejscach. Wartymi polecania atrakcjami Manhattanu są liczne galerie sztuki . Do największych należy Metropolitan Museum of Art i najbardziej prestiżowe muzeum sztuki współczesnej – The New York Museum of Contemporary Art . Polecamy odwiedzenie przepięknego kościoła w stylu neogotyckim, jakim jest Katedra Świętego Patryka . To najbardziej okazały kościół w Nowym Jorku. Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku po tym, jak papież Pius IX utworzył archidiecezję nowojorską. Szukając miejsca odpoczynku po dniu pełnym wrażeń, koniecznie udajmy się do parku miejskiego, czyli słynnego Central Park usytuowanego w samym środku Manhattanu i otoczonego przez wieżowce.

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatari

Pozostałe wiadomości