Newsy

Paryski Łuk Triumfalny opakowano w plastik. "Szalone marzenie się spełniło"

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
France24.com
Jui-Chi Chan/Getty ImagesŁuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny w Paryżu został w całości owinięty nadającym się do recyklingu plastikiem. Autorem pomysłu na oryginalną instalację był Christo Vladimirov Javacheff, który wraz z żoną Jeanne-Claude zyskał sławę dzięki realizacji tego rodzaju projektów. Artysta nie zdążył odmienić oblicza słynnej paryskiej budowli, teraz jego wizja została wcielona w życie, by upamiętnić jego fascynującą działalność.

Łuk Triumfalny opakowany w plastik

Paryski Łuk Triumfalny został szczelnie owinięty 25 tys. metrów kwadratowych srebrno-niebieskiego plastiku, który nadaje się do recyklingu, podobnie jak scalający go czerwony sznur o długości 3 tys. metrów. Instalacja została zrealizowana dzięki pracy blisko 100 osób. Efekty wyjątkowej inicjatywy będą cieszyć oczy mieszkańców Paryża i odwiedzających miasto turystów od 18 września do 3 października 2021 roku.

To osiągnięcie sześćdziesięcioletniego marzenia. Szalone marzenie się spełniło

- powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystej inauguracji na cześć ukończenia prac, w trakcie której towarzyszyła mu żona Brigitte oraz ważni urzędnicy państwowi.

Niecodzienne przedsięwzięcie zostało zrealizowane na cześć uznanego artysty, który planował owinąć folią Łuk Triumfalny już w 2020 roku. Christo Vladimirov Javacheff zmarł, ale pamięć po nim została uczczona w wyjątkowy sposób.

Christo i Jeanne-Claude - para artystów z wizją

Christo Vladimirov Javacheff przyszedł na świat w 1935 roku w Bułgarii. Szybko odkrył, że jego życiowym powołaniem jest praca artystyczna. Gdy zamieszkał w Paryżu, poznał swoją żonę Jeanne-Claude Denat de Guillebon, która dzieliła z nim tę wyjątkową pasję.

Małżeństwo wspólnie poświęcało się wyjątkowym projektom, które zyskały sławę na całym świecie. Owijanie plastikiem znanych budowli było ich znakiem rozpoznawczym. W ten sposób odmienili między innymi Reichstag w Berlinie oraz słynny most Pont Neuf w Paryżu. Jeanne-Claude zmarła w 2009 roku, o śmierci 84-letniego Christo poinformowało w 2020 roku jego biuro.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Łuk triumfalny "opakowany". Wcielono w życie projekt zmarłego artysty Christo

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: France24.com

Źródło zdjęcia głównego: Jui-Chi Chan/Getty Images

Pozostałe wiadomości