Miasto świateł, miasto zakochanych, miasto sztuki. Paryż to raj dla turystów i miłośników architektury, a podziwiać go można w nieskończoność. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zabytki i atrakcje Paryża, których nie można pominąć, szczególnie podczas pierwszej wizyty.
Zobacz też: Francja, zamki nad Loarą - zwiedzanie doliny rzeki Loary >>>
Skąd jeszcze, poza wieżą Eiffla, można zobaczyć piękną panoramę miasta? Co czyni katedrę Notre Dame najbardziej rozpoznawalną katedrą na świecie? Gdzie można zobaczyć dzieła Moneta i van Gogha? Poniżej znajduje się krótki przewodnik po paryskich zabytkach.
Paryż – geografia miasta
Paryż jest najbardziej zaludnionym miastem i stolicą Francji. Zajmuje obszar 105 km2, liczba ludności wynosi ponad 2,2 mln. Już od XVII w. Paryż jest jednym z największych ośrodków finansowych, handlowych, modowych, naukowych i artystycznych. To także siedziba administracyjna regionu Île-de-France, który zamieszkuje ponad 12 mln osób, czyli 18,2% ludności całej Francji.
Zobacz też: Sery francuskie - rodzaje i smaki >>>
Paryż to wielki węzeł transportowy . Najważniejszym lotniskiem Paryża jest port lotniczy im. Charles’a de Gaulle’a, który ma największy ruch w Europie zaraz po lotnisku Heathrow. Drugie lotnisko to Paryż-Orly. Paryskie metro zostało otwarte w 1900 r. i przewozi codziennie ponad 5 mln ludzi – większy ruch w europejskim metrze istnieje tylko w Moskwie. Paryski Gare du Nord to jeden z dziesięciu najważniejszych dworców kolejowych na świecie.
Najważniejsze kościoły w Paryżu
Katedra Notre Dame (Matki Boskiej) jest najpopularniejszym zabytkiem w Paryżu. Ta średniowieczna katolicka katedra położona na wyspie Île de la Cité, w czwartej arrondissement (nazwa dzielnic w Paryżu), jest uważana za najlepszy przykład architektury francuskiego gotyku. Szczególnie podziwiana jest za innowacyjne zastosowanie sklepienia żebrowego i łęku oporowego, za ogromne, kolorowe witraże, a także liczne naturalistyczne dekoracje rzeźbiarskie. Wszystkie te elementy znacząco wyróżniły katedrę na tle wcześniejszej architektury romańskiej.
Rzymskokatolicka bazylika Sacré-Cœur (Najświętszego Serca) to drugi najpopularniejszy zabytek w Paryżu. Położona jest na szczycie wzgórza Montmartre – najwyższym punkcie miasta. Została wzniesiona po wojnie pruskiej (1870 r.) jako pokuta i zadośćuczynienie. Warto ją zwiedzić również ze względu na piękną panoramę Paryża, którą można podziwiać z bazyliki.
Paryż – najbardziej rozpoznawalne konstrukcje na świecie
Wieża Eiffla została nazwana po inżynierze Gustavie Eiffelu, którego firma zaprojektowała i zbudowała wieżę w 1889 r. z okazji wystawy światowej. Z początku odbierano projekt wieży jako kontrowersyjny, a budując ją, przewidywano, że będzie stała najwyżej 20 lat. Wieża Eiffla to obecnie ikona Francji, a także jedna z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji na świecie.
„Żelazna brama” znajduje się na Polu Marsowym, w zachodniej części Paryża. Ma wysokość 324 m, a jej podstawą jest kwadrat o boku 125 m. Ma trzy poziomy otwarte dla turystów: pierwsze dwa to restauracje, a najwyższy to platforma, na której można podziwiać Paryż z wysokości 276 m. Na pierwsze dwa poziomy można dostać się schodami (jest ich ponad 300) lub windą. Na ostatni poziom zazwyczaj można tylko wjechać windą. Wieża Eiffla to najczęściej odwiedzany płatny zabytek na całym świecie.
Zobacz też: Charakterystyczne potrawy kuchni francuskiej, które można przygotować we własnym domu >>>
Łuk Triumfalny jest kolejnym przykładem zachwycającej paryskiej architektury. Znajduje się na zachodnim wejściu na Pola Elizejskie, po środku placu Charles’a de Gaulle’a (dawniej zwany placem Gwiazdy, ponieważ z Łuku Triumfalnego, będącego gwiazdą placu, „rozbłyskuje” dwanaście alei). Łuk Triumfalny czci pamięć poległych w rewolucji francuskiej i w czasie wojen napoleońskich. Pod nim znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający poległych w I wojnie światowej, a co wieczór rozpalany jest tam „płomień pamięci” ( flamme du souvenir ).
Miasto sztuki – najważniejsze muzea w Paryżu
Awangardowa architektura Centrum Pompidou sprawia, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Francji. Wygląda, jakby był wywinięty na lewą stronę, ponieważ duża część rur wentylacyjnych, instalacji elektrycznej, a także systemów hydraulicznych jest na wierzchu i tworzy kolorową industrialną mozaikę. Centrum Pompidou gromadzi największą kolekcję sztuki współczesnej w Europie. Nie tylko wygląd muzeum jest niesamowicie współczesny, ale także jego interdyscyplinarny charakter – budynek jest również siedzibą największej w Paryżu publicznej biblioteki, miejscem czasowych wystaw, przedstawień i projekcji filmowych.
Muzeum Luwr (Musée du Louvre) to największe i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie, w 2017 r. zwiedziło je 8,1 mln osób. To w zasadzie miasto wewnątrz miasta, wielopoziomowy labirynt galerii, korytarzy i schodów. Luwr jest słynny dzięki takim arcydziełom jak Mona Lisa . Jednak sam kompleks budynków, w tym pałac, jest imponującym dziełem sztuki, modyfikowanym i dopełnianym przez wieki. Dziś zbiory Luwru liczą około 35 tys. dzieł, z których większość to obrazy i rzeźby.
W 1986 r. ze starej stacji kolejowej z okresu belle époque powstało Musée d'Orsay , które dziś jest domem dla wielkich dzieł sztuki z okresu impresjonizmu, postimpresjonizmu i secesji. W Muzeum d’Orsay podziwiać można prace Moneta, van Gogha, Cézanne’a, Renoira czy Gauguina.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN