Francja

  Francja

  Normandia ma bogatą historię, dzięki której może poszczycić się wiekowymi zabytkami i muzeami. Nie brakuje tu również malowniczych wiosek i klimatycznych miasteczek. Jest to idealne miejsce na wypoczynek od zgiełku codzienności.

  Marsylia to drugie pod względem liczby ludności miasto we Francji. O jego niewątpliwej popularności zadecydowało położenie nad Morzem Śródziemnym i wielowiekowa historia, której początki datuje się na VI wiek p.n.e.

  Kraj Basków to region, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Mimo iż obejmuje niewielkie terytorium, to jego bogactwo krajobrazów jest imponujące. Tuż obok złocistych plaż znajdują się szerokie pastwiska i strome góry. Sprawdź, co jeszcze sprawia, że Kraj Basków od lat cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów.

  Loara, najdłuższa rzeka we Francji, nie dość, że przepływa przez piękne miasta, to jeszcze może poszczycić się sąsiedztwem imponujących gotycko-renesansowych zamków, ulokowanych na jej brzegach w Dolinie Loary. Co warto wiedzieć na temat tej rzeki?

  Carcassonne – miasto, które potrafi przenieść wprost do średniowiecza. Tak z pewnością można podsumować niesamowite fortyfikacje Carcassonne, zabytki średniowieczne i ogólnie panujący klimat w tym miejscu. Podróż do Carcassonne jest wyjątkowa. Sprawdzamy, co warto zobaczyć w tym miejscu i jaka jest historia wybudowanego w Carcassonne zamku i fortyfikacji?

  Malownicza Burgundia pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów, czaruje i zachwyca subtelnym urokiem. Kraina historyczna, położona w centralnej Francji, przyciąga też wyjątkową architekturą. Region ten graniczy od północy z Lotaryngią, Alzacją i Szampanią, a także z Masywem Centralnym i Alpami Francuskimi. Od zachodniej strony sąsiaduje natomiast z pełną wspaniałych zamków i pałaców Doliną Loary.

  Każdy turysta, który zwiedza Francję powinien zobaczyć dzieła sztuki w galerii Luwr. Paryż przyciąga nim rzesze turystów – dlaczego?

  Chamonix (Francja) to mała miejscowość położona na wschodzie kraju przy granicy ze Szwajcarią. Leży u podnóża jednej z najczęściej odwiedzanych gór na świecie – Mont Blanc. Chamonix może zainteresować swoim położeniem, stokami narciarskimi i kolejkami górskimi.

  Prowansja jest ulubioną krainą pisarzy i artystów. Nic dziwnego – trudno o piękniejszą scenerię dla romantycznych historii i barwnych malowideł na płótnie. Prowansja cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów – jest obowiązkowym punktem podróży dla każdego, kto wybiera się do Francji. Upojne zapachy lawendy i kuchennych ziół, wspaniałe widoki i przyjaźni mieszkańcy – Prowansja rozkocha w sobie każdego, kto ceni spokój i piękno natury.

  Lyon to miasto w środkowo-wschodniej Francji, przez które płyną dwie rzeki. Szerszą z nich jest Rodan – przecina miasto na dwie części. Druga rzeka, która płynie przez Lyon (w północnej jego części), to Soana.

  Pobyt w Paryżu nie musi oznaczać zwiedzania samych zabytków i muzeów. Francja słynie nie tylko z Disneylandu, ale także z Parku Asterixa, który zabiera zwiedzających w prawdziwą przygodę w wiosce Galów. Kolejki górskie, spektakle, wodne atrakcje to rozrywka dla całej rodziny, która nawet tym najstarszym przypomni świat kultowych francuskich komiksów o sympatycznych Galach.

  Biarritz to modny kurort położony pomiędzy oceanem Atlantyckim a szczytami Pirenejów. Piękne budynki z jasnego kamienia, ekskluzywne rezydencje, a do tego ocean, klify oraz plaża sprawiają, że jest to idealne miejsce do wypoczynku i surfowania. Wyraźne mieszają się tu ze sobą wpływy francuskie, hiszpańskie i baskijskie, tworząc wielokulturową mozaikę, do której chce się wracać. Biarritz jest też nazywane „stolicą surfingu” lub „francuską Kalifornią”.

  Miejsce urodzin pisarza Juliusza Verne’a, historyczna stolica Bretanii, miasto o niemal 2000 lat historii. Współcześnie docenione jako najprzyjemniejsze miasto do życia, a także zielona stolica Europy. Czemu w Nantes tak się dobrze mieszka oraz jakie zabytki można podziwiać?

  Korsyka jest niezwykle zróżnicowanym miejscem. Każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie – są góry, morze, zatłoczone kurorty i puste, dzikie plaże. Nie brakuje również zabytków. Ta wyspa położona na Morzu Śródziemnym jest bogata w niemal wszystko to, czego potrzebują i co lubią turyści.

  Łuk Triumfalny w Paryżu został w całości owinięty nadającym się do recyklingu plastikiem. Autorem pomysłu na oryginalną instalację był Christo Vladimirov Javacheff, który wraz z żoną Jeanne-Claude zyskał sławę dzięki realizacji tego rodzaju projektów. Artysta nie zdążył odmienić oblicza słynnej paryskiej budowli, teraz jego wizja została wcielona w życie, by upamiętnić jego fascynującą działalność.

  Tuluza to ważny ośrodek akademicki i przemysłowy we Francji. Położona jest niedaleko Pirenejów, na południu Francji. Turystów kusi licznymi, zabytkowymi kościołami oraz niepowtarzalnym klimatem. Wiele budynków w Tuluzie zostało zbudowanych z charakterystycznej, różowej cegły, dlatego określana jest mianem "różowego miasta".

  Lyon to miasto w środkowo-wschodniej Francji, przez które płyną dwie rzeki. Szerszą z nich jest Rodan – przecina miasto na dwie części. Druga rzeka, która płynie przez Lyon (w północnej jego części), to Soana.

  Gujana Francuska to wciąż mało popularny kierunek podróży, jednak z całą pewnością jeden z ciekawszych. To świetne miejsce na wypoczynek, zwłaszcza dla posiadaczy grubego portfela. Jak wygląda zwiedzanie Gujany Francuskiej?

  Foie gras jest przez smakoszy kulinarnych uważane za jeden z najbardziej luksusowych przysmaków nie tylko francuskiej, ale światowej kuchni. Jednocześnie wzbudza on bardzo wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na sposób hodowli zwierząt, z których mięsa przygotowuje się ten rarytas.