Węgry

  Popularny, węgierski zespół Omega poinformował o śmierci swojego założyciela. János Kóbor, znany również jako Mecky, cieszył się międzynarodową rozpoznawalnością. Gwiazdor miał 78 lat.

  Kiedy Polacy wyjeżdżają na wakacje za granicę, najczęściej wybierają kierunki takie jak Włochy, Hiszpania, Grecja albo kraje Afryki Północnej. Tymczasem całkiem niedaleko jest kraj warty odwiedzenia, gdzie można dobrze odpocząć, a przy okazji poznać kulturę narodu, który jest bardzo przyjaźnie nastawiony do Polaków. Oto 5 najważniejszych powodów dla których warto wybrać się na Węgry.

  Tihany jest znaną miejscowością wypoczynkową na Węgrzech, położoną na półwyspie o tej samej nazwie, nad jeziorem Balaton. Półwysep Tihany przyciąga turystów zwłaszcza niesamowitą przyrodą. Większość osób decydujących się na wypoczynek nad Balatonem wybiera terminy w sezonie letnim, ale Tihany ma swoje uroki przez cały rok.

  Siofok to węgierska miejscowość, która jest popularnym celem wyjazdów wakacyjnych Europejczyków. To nie tylko urocze miejsce nad brzegiem Balatonu, ale i ośrodek rozrywki. Infrastruktura turystyczna w Siofok jest bardzo dobrze rozwinięta i cały czas obserwuje się jej unowocześnienie. Tuż nad brzegiem Balatonu na turystów czekają hotele, obiekty gastronomiczne, dyskoteki czy wypożyczalnie sprzętów sportowych.

  Kuchnia węgierska, nazywana też kuchnią madziarską, charakteryzuje się bogactwem smaków i aromatów. Kojarzy się głównie z tłustymi potrawami o dużej pikantności, jednak tak naprawdę jest o wiele bardziej różnorodna. Jakie są najpopularniejsze dania węgierskie?

  Rośliny nadają pięknego klimatu i niezwykłego charakteru w każdym ogrodzie i wnętrzu. Do wyjątkowego gatunku kwiatów bez wątpienia należą hibiskusy. O ich uroku opowiedziała Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w ogrodzie".

  Balaton to jezioro, nad którym lubią wypoczywać zarówno Węgrzy, jak i cudzoziemcy z sąsiednich krajów. W czasach PRL-u wakacje nad Balatonem były synonimem luksusu. Dziś to jezioro jest popularnym urlopowym miejscem, które oprócz ciepłych kąpieli w czystej wodzie, oferuje wiele innych atrakcji.

  Kurtosze są ostatnio bardzo popularne. Food trucki z tą przekąską pojawiają się na ulicach wielu miast, a także na różnych wydarzeniach, np. na jarmarkach. Czym jest kurtoszkołacz? Z czego powstaje ten jakże ostatnio popularny przysmak?

  Sąd w Budapeszcie orzekł, że Klubrádió, ostatnia duża i niezależna rozgłośnia na Węgrzech, może nadawać w eterze tylko do niedzieli, 14 lutego. Marcin Sawicki pojechał na miejsce, aby porozmawiać z dziennikarzami zamykanego radia o zaistniałej sytuacji. Czy do podobnego zdarzenia może dojść również w Polsce?

  Marta Borsodi to niezwykła architekt, która wiele lat temu wyprowadziła się z naszego kraju. Teraz tworzy projekty nie tylko dla polskich firm, ale i węgierskich. Jak jej się wiedzie? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.

  Czy płace kobiet i mężczyzn powinny być równe? Wydawać by się mogło, że sprawa jest oczywista. Jednak węgierska minister do spraw rodziny uważa, że kobiety nie muszą konkurować z mężczyznami, mogą się za to spełniać się w roli matki. Jej słowa wywołały na Węgrzech gorącą dyskusję.

  Laszlo Benkoe - założyciel grupy Omega, najpopularniejszego węgierskiego zespołu rockowego wszechczasów - zmarł w środę nad ranem. Największym przebojem Omegi była piosenka „Dziewczyna o perłowych włosach”. Artysta zmagał się z rakiem.

  Planowałeś podróż do Węgier? Niestety musisz ją przełożyć. Od 1 września w kraju obowiązywać będą nowe przepisy. Jakie obostrzenia powracają?

  Jedna osoba zginęła, a 34 odniosły obrażenia w wypadku polskiego autokaru na Węgrzech. Pojazd zjechał z autostrady i stoczył się do rowu. Trzy osoby, w tym 5-letnie dziecko, są ciężko ranne. Co było przyczyną katastrofy?

  W związku z pandemią koronawirusa węgierski rząd zaostrzył przepisy dotyczące wjazdu do tego kraju. Władze w Budapeszcie zamykają granice dla osób przybywających z wielu państw. Czy wśród tych krajów jest Polska?

  Podczas jednego z wieców wyborczych Hillary Clinton - jej mąż Bill powiedział, że Polska i Węgry wolą rządy autorytarne. Tę wypowiedź byłego prezydenta USA skomentował w przeglądzie prasy Bartek Węglarczyk.

  Zaczyna się dokładnie 8 minut po 8. Dalszego osiem minut po? Bo miało być zabawnie. I jest! Zobaczcie węgierski Dzień Dobry TVN. Byliśmy z wizytą na planie i za kulisami. Zobaczcie alter ego naszych prowadzących!

  Można tam polecieć za kilkanaście złotych, a czasami nawet za kilka, jeśli ma się szczęście. Tym razem Jakub Porada udał się na Węgry.

  Rektor jednego z węgierskich uniwersytetów rozwiązał kwestię uczelnianego dress code'u. Na jego uczelni mężczyźni muszą pojawiać się w garniturach, a kobiety w skromnych spódnicach. To ograniczenie wolności osobistej czy pomysł na brak różnorodności? A jak ubierają się studenci polskich uczelni?