Nie żyje Laszlo Benkoe. Założyciel zespołu Omega miał 77 lat

Świeca
NetPix/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Laszlo Benkoe - założyciel grupy Omega, najpopularniejszego węgierskiego zespołu rockowego wszechczasów - zmarł w środę nad ranem. Największym przebojem Omegi była piosenka „Dziewczyna o perłowych włosach”. Artysta zmagał się z rakiem.

Laszlo Benkoe nie żyje

Informację o śmierci założyciela zespołu Omega przekazał wokalista zespołu Janos Kobor.

Omega po raz ostatni wystąpiła z koncertem na stadionie Sportarena (w Budapeszcie). W ciągu kilku tygodni ukaże się najnowsza płyta Omegi, „Testamentum”, na którą Laci (zdrobnienie od Laszlo) czekał chyba najbardziej. Od dłuższego czasu już tylko my dwaj pozostawaliśmy w zespole spośród założycieli. Czuliśmy się jak ostatni Mohikanie

– powiedział Kobor.

Benkoe, który grał głównie na instrumentach klawiszowych, ale także dętych, założył Omegę w 1962 r. Był to najpopularniejszy węgierski zespół rockowy wszechczasów. Sprzedał ponad 50 mln płyt na całym świecie.

Miliony miłośników i wielbicieli w kraju i na świecie opłakują tę kluczową postać węgierskiej muzyki rockowej

– napisano na facebookowym profilu Omegi.

Omega - najpopularniejszy węgierski zespół wszechczasów

Laszlo Benkoe mówił jakiś czas temu w wywiadzie dla agencji MTI, że członkowie zespołu mieli szczęście, iż powstał on w czasach, gdy muzyka rockowa startowała na świecie.

Beatlesi, Stonesi też zaczynali w 1962 r. Kim oni byli dla świata, tym my byliśmy dla bloku socjalistycznego

– powiedział artysta.

Laszlo Benkoe - kariera

Urodzony w 1943 r. w Szombathely przy granicy z Austrią Benkoe ukończył politechnikę i właśnie w jej akademiku Omega wystąpiła po raz pierwszy 23 września 1962 r.

Wielką popularność zespół zdobył po dołączeniu do podstawowego składu drugiego klawiszowca Gabora Pressera, który okazał się świetnym kompozytorem. To właśnie Presser był stworzył muzykę do „Dziewczyny o perłowych włosach”.

Od lat 80. Benkoe tworzył też płyty solowe, komponował muzykę filmową i teatralną. W latach 90. był też dyrektorem wytwórni płytowej Hungaroton Gong.

YouTube

Zobacz też:

Etapy żałoby– jak poradzić sobie z nieoczekiwaną stratą

Jak poradzić sobie ze śmiercią męża?

Kondolencje z powodu śmierci mamy – jak je składać?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości