Każda lokalna restauracja węgierska serwuje takie przysmaki, jak chociażby gulasz, leczo czy langosz. Odwiedzając ten region Europy warto ich spróbować. Są to tradycyjne węgierskie potrawy, będące wizytówką kraju. Ich sława przekracza jednak granice państw i sprawia, że specjały są znane i lubiane również w Polsce. Czym wyróżniają się te i inne węgierskie dania?
Czym charakteryzuje się węgierska kuchnia?
Potrawy węgierskie częściowo wywodzą się z kuchni śródziemnomorskiej. Ich głównymi składnikami są mięsa, ryby słodkowodne, warzywa, owoce oraz świeży chleb. Żadna węgierska potrawa nie obejdzie się też bez odpowiednich przypraw. To one dodają przysmakom charakterystycznego aromatu i stanowią kwintesencję kuchni znad Balatonu.
Najbardziej znana przyprawa węgierska to papryka. Dzięki intensywnemu smakowi dodaje potrawom pikantności i podkreśla ich charakter. Stosuje się ją w przypadku większości klasycznych dań. Co ciekawe, papryka węgierska używana w kuchni madziarskiej występuje w kilku rodzajach. Wyjątkowo popularna jest zwłaszcza mielona papryka słodka i ostra.
Ciekawa węgierska papryka to również tzw. czuszka. Jest niewielka, okrągła lub podłużna i charakteryzuje się bardzo pikantnym smakiem. W Polsce można kupić ją w formie suszonej, natomiast na Węgrzech często używa się świeżego warzywa. Oprócz tego w kuchni węgierskiej wykorzystuje się też zwykłą paprykę.
Węgierskie jedzenie swój niezwykły smak zawdzięcza także takim dodatkom, jak czosnek i cebula. Madziarowie często używają też smalcu, w związku z czym tradycyjne potrawy są zazwyczaj dość tłuste.
Co ważne, w kuchni węgierskiej przepisy na tradycyjne potrawy nie zmieniły się od lat. To duża zaleta klasycznych dań z tego regionu Europy. Można spróbować ich także w Polsce, jednak najlepiej będą smakować w kraju nad Balatonem. Prawdziwa węgierska restauracja z pewnością zaserwuje nam wyjątkowo pyszne i oryginalne specjały.
Leczo – popularna w Polsce potrawa węgierska
Jednym z najbardziej popularnych w Polsce przysmaków jest leczo węgierskie z mięsem (lecsó). To danie jednogarnkowe, do przyrządzenia którego wykorzystuje się bardzo małą ilość składników. Co ciekawe, tradycyjne leczo węgierskie przygotowuje się z samych warzyw. W spolszczonej wersji do potrawy można jednak dodać np. kiełbasę lub boczek. Podstawą przysmaku są: poszatkowana cebula, słodkie pomidory i biała papryka. Składniki są duszone na gęsim lub wieprzowym smalcu i obficie przyprawiane słodką mieloną papryką.
Węgierska zupa gulaszowa
Gulyásleves lub bogracz to inne nazwy potrawy, jaką jest zupa węgierska. Przepis na ten popularny specjał nie wydaje się zbyt skomplikowany. To kolejne danie jednogarnkowe, które tradycyjnie przygotowuje się w kociołku. Węgierska zupa gulaszowa przygotowywana jest na bazie rosołu. Jej główne składniki to mięso wołowe lub wieprzowe, a także warzywa (marchewka, seler, papryka, ziemniaki i pomidory). Czasami dodaje się do niej także kluski węgierskie, czyli galuszki. Aby jeszcze bardziej podkreślić jej smak, często przyprawia się ją kminkiem.
Gulasz – pikantna potrawa węgierska
Pörkölt, czyli gulasz, to klasyczna węgierska potrawa z papryką mieloną. Podstawą dania są kawałki mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego lub jagnięcego. W niektórych przepisach używa się także ryb, podrobów lub drobiu. Mięso dusi się w gęstym sosie własnym lub w węgierskim winie z dodatkiem przecieru pomidorowego. Sekretem niezwykłego smaku jest jednak przygotowanie cebuli. Należy zeszklić ją na gęsim smalcu i obficie oprószyć mieloną słodką papryką. Klasycznym dodatkiem do potrawy są węgierskie kluseczki.
Zupa rybna po węgiersku
Halászlé to węgierska zupa rybna z kociołka. Najczęściej przyrządza się ją na bazie karpia, jednak spotykane są też wersje z sumem czy innymi rybami słodkowodnymi. Oprócz mięsa, podstawowym składnikiem dania jest cebula i papryka. Co do przypraw, Węgrzy dodają zazwyczaj szczyptę soli i sporą ilość ostrej papryki. Potrawa podawana jest najczęściej z chlebem.
Kuchnia węgierska – langosz na kilka sposobów
Ciekawym daniem kuchni węgierskiej jest langosz, czyli placek, który stanowi rodzaj regionalnego fast foodu. Do jego przyrządzenia niezbędne są: biała mąka, ugotowane ziemniaki, drożdże i woda. Współcześnie langosz smażony jest na głębokim tłuszczu i podaje się go z różnymi dodatkami. Klasyczna wersja to placek z kwaśną śmietaną, żółtym serem i czosnkiem. Można jednak łączyć go również z warzywami, mięsem, a także owocami lub konfiturą.
Kuchnia węgierska – desery
Palacsinta, czyli naleśniki, to ciekawy deser węgierski. Potrawę można podawać również na słono, jednak najbardziej znana jest jako słodki przysmak. Najpopularniejszą odmianą dania jest gundel palacsinta , czyli naleśnik wypełniony farszem z orzechów włoskich z rumem i rodzynkami.
Innym węgierskim specjałem jest purée z kasztanów podawane z bitą śmietaną. Oprócz tego podczas wizyty na Węgrzech warto skosztować słynnych węgierskich tortów.
Zobacz też:
Langosz - czym jest i jak go przygotować? Sprawdzone przepisy
Gulasz po węgiersku to świetny pomysł na drugie danie – zobacz, jak go wykonać
Gdzie nad Balaton? Wakacje na Węgrzech
Zobacz video: Papryka to witaminowa rekordzistka. Który kolor najlepszy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto