Podróże

Skalne miasto w Czechach. Zakochał się w nim Goethe i producenci "Opowieści z Narnii"

Podróże

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Marek Zieliński, Michał Cessanis
Do zobaczenia w skalnych miastach
Do zobaczenia w skalnych miastachDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Zaledwie 2,5 godziny drogi pociągiem od Wrocławia położone jest skalne miasto w Czechach, które przyciąga turystów niezwykłymi atrakcjami. Mowa o Adršpachu, do którego wybrał się wraz z kamerami Dzień Dobry TVN Michał Cessanis. Co warto tam zobaczyć?

Adršpach w Czechach. Jakie są atrakcje w skalnym mieście?

Skalne Miasta są idealnym celem weekendowych wypraw. Najwięcej z nich, bo aż kilkanaście, jest położonych przy polsko-czeskiej granicy. Reporter Dzień Dobry TVN Michał Cessanis zawitał do Adršpachu, by przekonać się, czy bajkowy labirynt, w którym nagrywano sceny do filmu "Opowieści z Narnii", rzeczywiście oferuje wiele ciekawych zakątków do zwiedzania. Na miejscu można wspinać się po skałach, popływać łódką oraz zabrać na spacer czworonoga.

- Pod koniec XVIII wieku był tu nawet poeta Johann Wolfgang von Goethe. Jest tutaj jego popiersie na pamiątkę jego wizyty. Zakochał się wręcz w tym miejscu i to podobno on nadał temu miejscu nazwę "skalne miasto" - opowiada podróżnik.

Skalne miasto w Czechach - koszt zwiedzania, limity wejść

Opłatę za wejście do skalnego labiryntu w Czechach zaczęto pobierać już w XIX wieku. To właśnie wtedy powstała Brama Gotycka, która dziś pełni funkcję wyłącznie ozdobną.

- Za bilet do skalnego miasta zapłaciłem 180 koron, to jakieś 35 złotych i kupiłem go przez Internet. Trzeba się wcześniej zarejestrować, tu obowiązują limity wejść. O każdej godzinie może wejść tylko 400 osób - wyjaśnia Michał Cessanis.

O historii powstania tego miejsca i turystycznych upodobaniach Czechów reporter porozmawiał z pracującym w skalnym mieście przewodnikiem Piotrem Rakowskim. Jak wyglądają górskie szczyty z najdłuższego "powietrznego" mostu na świecie? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Marek Zieliński, Michał Cessanis

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości