Dolina Baryczy – natura i atrakcje. Sprawdź, co warto zobaczyć

Dolina Baryczy
Dolina Baryczy – natura i atrakcje
Źródło: Dziurek/Getty Images

Wielu z nas, aby odkryć ciekawe krainy, wyjeżdża za granicę, przemierza tysiące kilometrów, leci samolotem, kupuje drogie bilety, mapy, przewodniki. Niestety, często zapominamy o tym, że żyjemy w pięknym kraju, który ma nam do zaoferowania mnóstwo interesujących miejsc. Jednym z nich jest niewątpliwie Dolina Baryczy.

Pełna nazwa rejonu to Park Krajobrazowy Dolina Baryczy; położony w województwie dolnośląskim i wielkopolskim, między Żmigrodem i Przygodzicami. Powierzchnia parku wynosi 87 040 ha. Dolina Baryczy została powołana jako park 3 czerwca 1996 r. Na terenie Doliny Baryczy znajdziemy stawy rybne, ale także lasy i podmokłe łąki. Cały obszar parku objęty jest ścisłą ochroną, ze szczególnym naciskiem na ochronę ptaków. Warto o tym wiedzieć, gdy zaplanujemy wycieczkę do Doliny Baryczy. W parku krajobrazowym obowiązują nas szczególne zasady, które wiążą się z poszanowaniem natury.

Zobacz wideo: Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

DD_20211009_Dzikowska_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Atrakcje Doliny Baryczy

Dolina Baryczy niewątpliwie przyciągnie amatorów podziwiania polskiej przyrody, zainteresuje osoby, które pragną relaksu, ale również aktywne i te, które nie lubią nudy! Infrastruktura całego obszaru (płaska, zielona) może robić wrażenie. Już same szlaki piesze, które ciągną się łącznie przez 1100 km, powinny zachęcić przyjezdnych. Ale to nie wszystko! Dolina Baryczy to trasy rowerowe, z których słynie. Przejażdżki konno są równie popularną rozrywką, którą proponuje region. Kajaki – nimi również można przemieszczać się po okolicy po rzece Barycz (organizowany jest tu spływ kajakowy) Dolina Baryczy zapewnia też inne aktywności: łowienie ryb, zwiedzanie okolicznych zabytków i rozkoszowanie się miejscowym, naturalnym jedzeniem.

Dolina Baryczy – co warto zobaczyć?

Jeśli chcemy rozpocząć zwiedzanie od zapoznania się z historią regionu, powinniśmy udać się do Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy. Muzeum składa się z dwóch obiektów. Pierwszym z nich jest skansen, w którym możemy obejrzeć narzędzia rybackie oraz Dom Rybaka, gdzie dowiemy się czegoś o najnowszej historii Gospodarstwa Stawy Milickie. Organizowane są tu również spektakularne pokazy technik połowu ryb. Prezentacje obejrzymy przy specjalnie przygotowanym stawie oraz w tzw. budynku płuczki (tam będziemy mieli szansę zobaczyć przeróżne gatunki ryb słodkowodnych). Zatrzymajmy się na chwilę przy najcenniejszym skarbie Doliny Baryczy, którym są właśnie ryby. Wśród nich najlepszym kąskiem, zarówno pod względem połowu, jak i smaku jest niezmiennie karp milicki. Warto odwiedzić Gospodę 8 Ryb, z uwagi na serwowane tam dania z lokalnych produktów. Będąc gościem Gospody w Rudzie Sułowskiej, mamy szansę skosztować przeróżnych dań z karpiem w roli głównej. Dzięki temu poznamy sposoby na przyrządzanie tej niedocenianej poza okresem świątecznym ryby. Poza karpiem w Stawach Milickich hodowany jest sum, jesiotr i inne gatunki ryb słodkowodnych.

Zobacz wideo: Niezwykłe podróże taty z córką

Projekt "Drive Story"
Niezwykłe podróże taty z córką
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dolina Baryczy – atrakcje dla dzieci

Dolina Baryczy to kraina, w której dzieci na pewno nie będą się nudziły. Mogą one korzystać z placu zabaw czy specjalnie przygotowanego zwierzyńca, gdzie dzieci mogą pooglądać i pogłaskać kozę, osiołka, owieczkę, konika polskiego i kucyka. Zobaczymy też zagrodę z ptactwem domowym. W miejscu kojarzonym głównie ze stawami możemy też przechadzać się lasami sosnowymi i okazałymi lasami bukowymi. Podczas naszej wycieczki szlakami pieszymi nie zapomnijmy wstąpić do rezerwatu przyrody "Olszyny Niezgodzkie". Tam będziemy mieli okazję przyjrzeć się naturalnemu obszarowi bagiennemu olszyn, który mieści się w zasięgu rzeki Ługi. Możemy również wybrać alternatywę dotarcia do tych miejsc, szukając w internecie pod hasłem "Dolina Baryczy rowerem". Najciekawszym jednak szlakiem rowerzystów jest, jak mówią sami zainteresowani, ścieżka rowerowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy.

Dolina Baryczy – ciekawe miejsca

W Naturum głównym budynku Doliny Baryczy (znajduje się tu również ekskluzywny hotel dla gości, którzy przyjechali na kilka dni) czeka na nas niespodzianka – ścieżka zmysłów. Używając różnych naszych zmysłów, możemy wejść w bezpośredni kontakt z przyrodą. Sfery dotykowa, zapachowa i dźwiękowa przeniosą nas do lasów i bagien, a przy okazji będziemy mogli dowiedzieć się więcej o faunie i florze terenu, m.in. dzięki interaktywnym tablicom, które znajdują się na ścieżce. Co dominuje na obszarze znanym jako Dolina Baryczy? Woda to najważniejszy element tego obszaru; na nim opiera się cała infrastruktura. Stawy przypominają naturalne zbiorniki, przedzielone pasami szuwarów, wyspami, płyciznami itp. Podobnie jest z ptakami; możemy je oglądać na zdjęciach, ale nie oddadzą one w pełni różnorodności, z jakiej słyną ptaki Doliny Baryczy. Można wziąć lornetkę i w ciszy poobserwować życie 300 różnych gatunków. Dzięki bogactwu ryb Dolina to idealne dla ptaków miejsce do lęgów, odpoczynku i szukania pokarmu. Dominują 4 gatunki perkozów (rdzawoszyi, perkozek, dwuczuby oraz zausznik), mnogość gatunków kaczek (nawet rzadko występująca podgorzałka), łabędzie krzykliwy i niemy, kormorany, żurawie, czaple siwe i wiele innych. Nie chcemy, aby to miejsce wywoływało tylko oczywiste skojarzenia: Dolina Baryczy – szlaki piesze, Dolina Baryczy – ścieżki rowerowe, ryby, ptaki, cisza. Na koniec wspomnijmy więc o zaskakującej atrakcji. W Krośnicach można przejechać się po parku pałacową wąskotorówką, która jeździ dookoła paroma trasami. Co ciekawe, wagoniki ciągnie prawdziwa lokomotywa, o której autentyczności świadczy gwiżdżąca para oraz kłęby dymu. 

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości